Skip to content Skip to footer
Mon - Fri 8:00 - 18:00 / Sunday 8:00 - 14:00
47 Bakery Street, London, UK

Masaż sportowy Poznań

Masaż sportowy Poznań – dla kogo jest korzystny?

Masaż to nie tylko zabieg stosowany w celach relaksacyjnych lub jako wsparcie dla leczenia. To także niezmiernie korzystne rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie, które pragną jeszcze lepiej zadbać o swoją kondycję i witalność. Specjalnie z myślą o nich powstał masaż sportowy. Poznań oferuje wiele miejsc, gdzie można skorzystać z takiej formy terapii manualnej.

Dla kogo masaż sportowy jest szczególnie korzystny? Czym się odróżnia od innych zabiegów? Co można dzięki niemu zyskać?

Czym jest masaż sportowy Poznań – podstawowe informacje

Masaż sportowy wywodzi się z masażu klasycznego, wykorzystując stosowane w nim techniki, a zwłaszcza rozcieranie, ugniatanie, głaskanie i oklepywanie ciała, co służy rozgrzaniu mięśni, przywróceniu ich sprawności lub skróceniu czasu regeneracji po wysiłku, a także poprawie krążenia krwi i limfy oraz dotlenieniu mięśni i skóry. Najczęściej terapeuta koncentruje się na trzech głównych obszarach (szczególnie podatnych na kontuzje): łydkach, zginaczach bioder i mięśniach pośladków, choć zakres masażu bywa różny w zależności od konkretnej dyscypliny sportowej.

Od masażu tradycyjnego różni go użycie większej siły, a także przeznaczenie – klasyczny zabieg wykonuje się w głównej mierze, by zrelaksować i odprężyć pacjenta, sportowy – by pobudzić lub zregenerować mięśnie po intensywnym wysiłku.

Kto powinien zgłosić się na masaż sportowy w Poznaniu?

Masaż sportowy to zabieg dedykowany zwłaszcza osobom, które aktywnie uprawiają sport zawodowy i amatorski (również w sporcie wyczynowym).

Nie jest to jednak zabieg dla każdego. Raczej odradza się wybór takiej formy terapii manualnej pacjentom z siedzącym lub stojącym trybem życia, bez regularnych, wzmożonych treningów. Z takich zabiegów powinny też zrezygnować między innymi osoby z chorobami układu krążenia lub nowotworami.

Masaż sportowy Poznań – masaż powysiłkowy, masaż regeneracyjny przy aktywności fizycznej

Zabiegi masażu sportowego są wykonywane energiczniej niż klasyczne masaże relaksacyjne. Z tego też względu niektóre terapie bywają dość bolesne. Typ terapii manualnej i jej długość zależą oczywiście od rozmasowywanej partii ciała, a także od fazy przygotowań sportowca do zawodów lub wysiłku fizycznego.

Pod tym względem wyróżnia się:

• masaż podtrzymujący (kondycyjny lub podtrzymująco-kondycyjny) – w przerwie między zawodami, • masaż startowy (szybkie rozgrzanie mięśni, stawów i więzadeł), • masaż przedwysiłkowy, • masaż powysiłkowy po treningu lub zawodach,

Możemy też wymienić masaż regeneracyjny, który pomaga wrócić do dobrej formy po zawodach lub w razie pojawienia się dolegliwości bólowych przy zbyt intensywnym procesie treningowym bądź w wyniku dużych przeciążeń występujących podczas uprawiania sportu wyczynowego. Do tej kategorii zalicza się także masaż izometryczny, którym służy rozmasowaniu napiętych mięśni i usunięciu obrzęków.

Masaż sportowy Poznań dla osób aktywnych fizycznie – dlaczego warto oddać się w ręce masażysty?

W zależności od tego, jaki masaż sportowy się wybierze, uzyskuje się z jego pomocą inne rezultaty. Z jednej strony pomaga pobudzić mięśnie i różne partie ścięgien, a także rozgrzewa układ mięśniowo-stawowy, przygotowując go do wzmożonego wysiłku. Z drugiej pozwala na regenerację i relaksuje mięśnie po treningu lub zawodach sportowych. Prawidłowo wykonany masaż sportowy to też lepsze krążenie krwi i limfy, skuteczniejszy metabolizm i mniejsze ryzyko kontuzji, nawet przy wzmożonej aktywności (zapobieganie objawom patologicznym).

Dzięki masażom da się usunąć skutki przetrenowania u sportowców zawodowo uprawiających sport i u amatorów, którzy pragną po prostu być aktywni fizycznie. To też szansa na szybszy powrót do optymalnej kondycji przy zmęczeniu powstałym w wyniku dużych przeciążeń.

Masaż usuwa dolegliwości bólowe (redukcja ryzyka wystąpienia zakwasów), poprawia kondycję i sprawia, że ciało działa sprawniej, co przekłada się na lepsze wyniki w sporcie.

Masaż sportowy w Poznaniu – zabiegi dla aktywnych fizycznie

Sportowe masaże to specjalne zabiegi dla wszystkich, którzy pragną dbać o siebie poprzez regularną aktywność (zawodową lub amatorską). Z pomocą doświadczonych specjalistów od terapii manualnej można lepiej przygotować się do zabiegów oraz wspomóc formę na każdym etapie treningów lub rywalizacji sportowej. To także szansa na to, by zminimalizować nieprzyjemne skutki wysiłku fizycznego, jak ból wywołany stłuczeniami lub zakwasami.

Jeśli zatem pragnie się być w dobrej formie, warto włączyć do swojej sportowej rutyny również masaże, które w połączeniu na przykład z sauną, kąpielami w solance lub innymi zabiegami z zakresu fizykoterapii, dają szczególnie korzystne rezultaty.