Masaż ajurwedyjski Poznań
Masaż ajurwedyjski Poznań – co warto o nim wiedzieć?
Oprócz klasycznych technik masażu w ostatnim czasie olbrzymią popularnością cieszą się też mniej konwencjonalne zabiegi, które pozwalają skutecznie zadbać o ciało i umysł. Jedną z terapii tego typu jest masaż ajurwedyjski, realizowany w wielu gabinetach w Poznaniu.
Skąd pochodzi i czym się wyróżnia taka forma terapii manualnej? Kto powinien z niej skorzystać i jakie efekty pozwala uzyskać?
Zabiegi ajurwedyjskie – skuteczna technika wspomagająca układ krwionośny
Czym jest Ajurweda? W dosłownym tłumaczeniu to „wiedza o życiu”. W praktyce jest to system medycyny naturalnej, który oferuje holistyczne podejście, realizowane między innymi przez terapie manualne, ale mający swoje korzenie w filozofii i religii hinduistycznej.
Na czym polega? W głównej mierze działania terapeutów powinny koncentrować się na czakrach, które służą do magazynowania i wymiany życiowej energii (prany). W ludzkim ciele wyróżnia się siedem czakr:
- korony (na czubku głowy),
- czakrę trzeciego oka (środek czoła),
- gardła,
- serca,
- splotu słonecznego (powyżej pępka),
- sakralną (na wysokości szczytu kości ogonowej),
- korzenia (podstawa kręgosłupa).
Masaż ajurwedyjski to zatem technika wspomagająca prawidłowe działanie czakr. Dodatkowo, dla uzyskania optymalnych rezultatów, terapeuta przed przystąpieniem do zabiegu musi określić typ konstrukcji ciała swojego klienta, sprawdzając, czy jest to np.:
- kapha (ziemia i woda),
- pita (ogień),
- vata (eter i powietrze).
Masaż całego ciała przeprowadza się z użyciem olejków zapachowych, dopasowanych do konkretnej budowy ciała. Do najczęściej stosowanych zalicza się: olejek sezamowy, lawendowy, z gorczycy, wykazujące działania aromaterapeutyczne i pielęgnacyjne.
Jak przebiega zabieg ajurwedyjski – najważniejsze informacje
Masaż olejowy ajurwedyjski to terapia manualna przeprowadzana przez jednego lub dwóch masażystów, którzy zajmują się wszystkimi czakrami lub tylko wybranymi punktami na ciele pacjenta (masaż stóp, pleców etc.). Niekiedy do masażu stosuje się też dodatkowe urządzenia, w tym maty (przydatne również przy automasażu), a także szczotki wykonane z naturalnych materiałów (drewna i włosia z agawy lub szczeciny).
Zadaniem tego relaksującego masażu jest wprowadzenie pacjenta w stan głębokiego odprężenia, poprzez rytmiczne ruchy, które umożliwiają udrożnienie kluczowych czakr i wsparcie przepływu życiodajnej energii w całym organizmie.
Rodzaje zabiegów ajurwedyjskich
Zabiegi ajurwedyjskie potrafią przyjmować rozmaite formy. Szczególną popularnością cieszy się masaż abhyanga, podczas którego masuje się całe ciało w siedmiu różnych pozycjach. Inną techniką jest masaż shirodhara, w którym masuje się czakrę trzeciego oka z pomocą strumienia ciepłego oleju. Na stopach z kolei koncentruje się masaż padabhyanga, stymulujący zakończenia nerwowe, zgodnie z hinduską tradycją połączone z kluczowymi organami w ludzkim ciele.
Czy masaż ajurwedyjski poprawia napięcie skóry – efekty zabiegu
Masaż ajurwedyjski to doskonała technika relaksacyjna, przynosząca szereg korzyści dla organizmu. Przede wszystkim doskonale usuwa głębokie napięcie mięśni, rozluźniając je i zmniejszając dolegliwości bólowe (w tym również bóle głowy). Zabieg działa relaksująco, eliminuje stres, wspomaga zdolność koncentracji i poprawia pamięć. Uspokaja autonomiczny system nerwowy i prowadzi do kompleksowego rozluźnienia.
Równocześnie rytmiczny masaż różnych części ciała wspomaga odnowienie skóry, poprawiając wydajność, z jaką pracuje układ krwionośny i limfatyczny. Wspiera również pracę gruczołów dokrewnych. To także terapia stymulująca skórę ze względu na lepszą pracę komórek poprzez eliminację toksyn, usunięcie obrzęków i lepsze dotlenienie tkanek. Dodatkowo zastosowane podczas zabiegu olejek odżywia i głęboko nawilża skórę, prowadząc do jej wygładzenia i usunięcia niedoskonałości.
Skuteczne ajurwedyjskie masaże dla wymagających – ajurweda w codziennym dbaniu o siebie
Choć masaż ajurwedyjski nie może stanowić jedynej formy terapii w poważniejszych schorzeniach, to jednak uznaje się go za świetną formę masażu odprężającego, poprawiającego samopoczucie, dającego relaks i odskocznię od codziennych problemów. Zabieg odpręża system nerwowy i redukuje głębokie napięcia. Dlatego chętnie decydują się na niego osoby przeciążone nadmiarem obowiązków i zadań do wykonania, cierpiące z powodu permanentnego stresu. Ajurweda to naprawdę doby sposób na odpoczynek i przyjemne wyciszenie.