Skip to content Skip to footer

Rodzaje masażu klasycznego – najważniejsze informacje

Na masaż klasyczny decyduje się wielu pacjentów, doceniając jego cenne właściwości i korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. W zależności od konkretnych potrzeb można wybrać się do gabinetu na nieco inny typ masażu, dopasowany do indywidualnych oczekiwań.

Jakie są klasyczne techniki masażu? Czym różni się on od zabiegów relaksacyjnych i leczniczych? O tym przeczytacie poniżej.

Masaż klasyczny – podstawowe informacje

Masaże klasyczne są znane i stosowane od dawna – ich szeroki wybór odkryjecie również w ofercie współpracujących z nami salonów masażu. To zabieg, którego podstawowym celem jest regeneracja i poprawa elastyczności mięśni, lepsze krążenie krwi i limfy oraz regeneracja skóry, czy minimalizowanie dolegliwości, które wywołują rozmaite dysfunkcje narządów ruchu (np. po zabiegach czy urazach). Zapewnia też redukcję stresu.

Jak przebiega? Masaż odbywa się na specjalnym stole do masażu, a pacjent znajduje się w pozycji leżącej (na plecach lub brzuchu). Masażysta wykorzystuje naturalne olejki i maści, których zadaniem jest ułatwienie wykonywania płynnych ruchów na skórze pacjenta.

Podczas klasycznej terapii manualnej wykorzystywana jest niejedna technika masażu. Wymienia się ich łącznie osiem:

 1. rozcieranie,
 2. wyciskanie,
 3. ugniatanie,
 4. oklepywanie,
 5. głaskanie,
 6. wibracja,
 7. wałkowanie,
 8. roztrząsanie.

W zależności od wybranego typu masażu mogą przeważać inne techniki. Ich intensywność dopasowuje się także do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Masaż klasyczny vs. masaż leczniczy i masaż relaksacyjny (masaż olejowy, masaż tajski czy masaż gorącymi kamieniami)

Jak już niejednokrotnie pisaliśmy na tym blogu, wymienione powyżej tradycyjne techniki masażu wykorzystuje się podczas zabiegów klasycznych, leczniczych i relaksacyjnych.

Czym się one różnią między sobą? Masaż klasyczny łączy elementy lecznicze i relaksacyjne. Ma za zadanie rozluźnić mięśnie, zredukować stres oraz wspomóc proces powrotu do pełni sił. Podczas niego stosuje się pełen wachlarz technik masażu.

Masaż leczniczy skupia się przede wszystkim na zwiększeniu sprawności fizycznej pacjenta, często stanowiąc ważny element fizjoterapii w przypadku wystąpienia urazów, stanów zwyrodnieniowych czy przy rekonwalescencji pooperacyjnej. Wyróżnia się różne rodzaje masażu leczniczego, w tym: klasyczny masaż leczniczy, masaż tensegracyjny, masaż segmentarny. Więcej na ich temat mogliście przeczytać w naszym artykule: „Rodzaje masażu leczniczego”. Okazuje się zatem, że w pewnych sytuacjach masaż leczniczy i masaż klasyczny to tożsame zabiegi.

Czym natomiast jest masaż relaksacyjny? Podczas niego podstawowym celem masażysty jest zrelaksowanie pacjenta i zniwelowanie efektów funkcjonowania w stresie. Zabiegi opierają się na najdelikatniejszych technikach, a ruchy są płynne i powolne, często wykonywane do rytmu relaksującej muzyki. Do tej kategorii zalicza się choćby: masaż shiatsu, masaż tajski, masaż stemplami ziołowymi, masaż ajurwedyjski czy rozmaite rytuały (np. masaż czekoladowy czy miodowy). Masaże relaksacyjne dzieli się też na inne typy kategorii, w tym: masaż rytmiczny, masaż synchroniczny, masaż aromaterapeutyczny.

Oddzielnym zabiegiem jest masaż sportowy, który również korzysta z tych samych technik, jednak ma na celu wesprzeć sportowców (zawodowych i amatorów) w jak najlepszym przygotowaniu się do wzmożonego wysiłku lub przyspieszyć proces regeneracji po zawodach.

Różne rodzaje masażu klasycznego i ich efekty – masaż tkanek głębokich czy klasyczny masaż twarzy?

Rodzaj masażu musi być właściwie dobrany do potrzeb pacjenta. Można zdecydować się na zabieg rozluźniający czy drenaż limfatyczny. Stosuje się także zabiegi dla konkretnych grup wiekowych: masaż prenatalny, masaż dla dzieci, masaż dla seniorów.

Masaż klasyczny bywa realizowany na całe ciało lub jako masaż punktowy na wybrane partie. Pod tym względem wyróżnia się klasyczny:

 • masaż twarzy,
 • masaż stóp,
 • masaż pleców,
 • masaż kręgosłupa,
 • masaż klatki piersiowej i brzucha,
 • masaż klasyczny kończyn dolnych lub górnych.

Pomaga to uporać się z szeregiem dolegliwości. Profesjonalne zabiegi przynoszą poprawienie ruchomości, umożliwiają rozluźnienie powięzi, stawów i zmniejszają bóle mięśniowe, wywoływane przez przykurcze mięśni. Zabieg oprócz ograniczenia napięcia mięśniowego poprawia krążenie krwi i limfy i wzmacnia naczynia krwionośne. Stosowane techniki podczas wykonywania masażu polepszają kondycję skóry – prowadzą do dotlenienia i odżywienia tkanek, ujędrniają skórę i widocznie ją wygładzają, redukując nawet tkankę tłuszczową i obwody ciała.

Finalny rezultaty zależy oczywiście od konkretnego przypadku oraz wybranego rodzaju masażu.

Wskazania i przeciwwskazania do masaży klasycznych

Kiedy warto skorzystać z masażu klasycznego różnego typu? To idealna opcja, gdy pojawiają się:

 • napięcie mięśniowe i bóle mięśni,
 • problemy z krążeniem,
 • przewlekłe bóle głowy,
 • skurcze mięśni, bóle powysiłkowe,
 • stres i napięcie,
 • zaburzenia narządów ruchu,
 • wady postawy,
 • utrudnienia w poruszaniu się wywołane urazami i zabiegami chirurgicznymi.

Nie zapominajmy ponadto o tym, że istnieje wiele przeciwwskazań do wykonania klasycznego masażu. Do najważniejszych zaliczają się choćby:

 • stany zapalne,
 • choroby wirusowe,
 • wysoka gorączka,
 • złamania i zwichnięcia (tuż po wystąpieniu urazu),
 • zakrzepica,
 • choroby nowotworowe,
 • nieleczone nadciśnienie i choroby serca,
 • stany zapalne skóry.

W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, a także udzielić precyzyjnych informacji o stanie zdrowia podczas wywiadu przed masażem w gabinecie terapeuty.

Rodzaj masażu a dobre samopoczucie pacjenta – masaż klasyczny dla wymagających pacjentów

Klasyczny masaż to rodzaj masażu leczniczego, który wykorzystuje także wiele technik, znanych z masażu relaksacyjnego. Z jego pomocą da się zadbać o optymalną kondycję fizyczną, a także wyciszyć umysł czy usunąć skutki stresu. To zatem naturalny sposób na to, by zadbać o siebie kompleksowo.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.