Skip to content Skip to footer

Rodzaje masażu leczniczego – najważniejsze informacje

Terapia manualna potrafi być bardzo przydatna w wielu sytuacjach. Często to ważny element terapii i procesu rehabilitacji dla pacjentów z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Co istotne masaż leczniczy występuje w wielu odsłonach, dzięki którym da się szybciej wrócić do pełni sił.

Dlaczego warto korzystać z masaży leczniczych? Na jakie zabiegi najlepiej się wybrać? Kilka wskazówek i informacji znajdziecie poniżej.

Czym jest masaż leczniczy – definicja

Wszystkie masaże opierają się na mechanicznym oddziaływaniu na skórę, tkanki podskórne, mięśnie, ścięgna, więzadła stawowe, układ krwionośny, limfatyczny i nerwowy. Wykorzystuje się do tego głównie ręce i przedramiona masażysty, niekiedy również dodatkowe akcesoria (np. masaż gorącymi kamieniami lub masaż stemplami ziołowymi).

W zależności od konkretnych potrzeb wyróżnia się różne rodzaje masażu. Zalicza się do nich choćby masaż relaksacyjny (np. masaż olejowy, masaż balijski), masaż sportowy, masaż klasyczny, masaż prenatalny (dla kobiet w ciąży). W większości przypadków forma zabiegów jest zbliżona do tego, jakie techniki masażu wykorzystuje masaż klasyczny.

Tak też jest w masażu leczniczym. W tym przypadku terapia manualna ma wspomagać leczenie chorób, minimalizować ich objawy lub wprowadzać element profilaktyki. Jego podstawowym zadaniem jest wsparcie organizmu w szybszym powrocie do zdrowia po rozmaitych urazach i zabiegach, pomoc w chorobach i dysfunkcjach narządów ruchu, zmniejszenie napięcia mięśniowego, bólu karku, pleców, kręgosłupa i głowy. Niekiedy masaże lecznicze przydają się również u pacjentów z przewlekłymi stanami niewydolności układu oddechowego, przy obrzękach limfatycznych, bliznach i chorobach układu nerwowego.

Taki masaż składa się z odpowiednich sekwencji ruchów (dopasowanych do potrzeb pacjenta i typu schorzenia). Opierają się one przede wszystkim na: głaskaniu, ugniataniu, rozcieraniu, oklepywaniu, wałkowaniu.

Kto powinien wybrać się na masaż leczniczy, a kto na masaż relaksacyjny?

Tak naprawdę granica między różnymi formami masażu klasycznego i leczniczego a masażem relaksacyjnym jest bardzo płynna. W założeniach zabiegi lecznicze przede wszystkim koncentrują się na wsparciu kondycji fizycznej i powrocie do zdrowia pacjenta. Natomiast szeroki wachlarz masaży relaksacyjnych ma pomóc w wyciszeniu się, poprawie nastroju i redukcji stresu.

Tak naprawdę jednak masaż leczniczy potrafi przynieść odprężenie, a zabieg relaksacyjny pozytywnie wpłynąć na ogólną kondycję i samopoczucie. Oczywiście zawsze należy dopasować terapię manualną do indywidualnych potrzeb, skonsultować się z lekarzem prowadzącym oraz udzielić wszelkich koniecznych informacji w ankiecie przed masażem.

Co daje masaż leczniczy – efekty zabiegu

Wykonania masażu leczniczego wpływa pozytywnie na cały organizm, przynosząc szereg cennych korzyści. W zależności od wybranych rodzajów masażu, bywa przydatny w leczeniu chorób różnego typu.

Podstawową zaletą jest wsparcie układu krwionośnego, a co za tym idzie lepsze krążenie krwi. Stymulacja tkanek poprawia pracę układu limfatycznego, dzięki czemu szybciej usuwa się zbędne produkty przemiany materii i zastoje chłonki, by zmniejszyć obrzęki.

Masaż leczniczy zwiększa zakres ruchów, usuwa przykurcze i stany napięcia tkanek. Usprawnia działanie mięśni, stawów i więzadeł, by pacjent mógł poprawić swoją kondycję lub wrócić do pełni sił po urazach lub zabiegach. Regularne korzystanie z terapii manualnej to też sposób na uporanie się z dolegliwościami bólowymi (np. po kontuzjach lub przy zwyrodnieniu kręgosłupa) oraz przy rehabilitacji blizn pozabiegowych.

Rodzaje masażu leczniczego – masaż tkanek głębokich, masaż segmentarny, drenaż limfatyczny

Efekty zabiegu zależą jednak w głównej mierze od tego, jaki rodzaj masażu leczniczego się wybierze. Do najczęściej stosowanych zaliczają się:

  • masaż klasyczny – stosujący wszystkie osiem technik masażu o zróżnicowanym tempie i intensywności, by dać efekt rozluźniający lub pobudzający.
  • masaż segmentarny – sekwencja chwytów i technik (zwłaszcza rozcieranie segmentarne) ułożonych w konkretnej kolejności, by wykrywać i usuwać zmiany chorobowe (również narządów wewnętrznych).
  • masaż punktowy – oddziaływanie na konkretne punkty na ciele. W chińskiej medycynie naturalnej jest on nazywany akupresurą, a w japońskiej określa się go jako masaż shiatsu.
  • masaż centryfugalny – inaczej masaż dostawowy, na który warto zdecydować się po kontuzjach stawowych i okołostawowych, a zwłaszcza przy stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach.
  • Masaż łącznotkankowy – operuje w obrębie tkanki łącznej, wykorzystując odruchy skórno-trzewne autonomicznego układu nerwowego. Polega na rozcieraniu miejsc wrażliwych, by uzyskać m.in. rozluźnienie powięzi.
  • masaż lodem – działa miejscowo. Schładza tkanki i zmniejsza przepływ krwi, by w drugim etapie później mogło wystąpić rozszerzenie naczyń krwionośnych. Zabieg działa przeciwobrzękowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
  • masaż tkanek głębokich – precyzyjny zabieg o sile dopasowanej do potrzeb pacjenta. Ma na celu rozluźnienie napięć i usunięcie problemów bólowych. Dodatkowo poprawia elastyczność mięśni.
  • drenaż limfatyczny – koncentruje się na wsparciu układu limfatycznej, wspomagając skuteczniejsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu oraz zmniejszając obrzęki.
  • masaż izometryczny – intensywne stymulowanie konkretnych grup mięśniowych, by odzyskały siły i masę bez obciążania organizmu ćwiczeniami.

Wybranie odpowiedniego rodzaju masażu pozwala uzyskać optymalne efekty i lepiej wspomóc proces powrotu do zdrowia.

Masaże lecznicze – naturalny sposób na powrót do zdrowia

Na naszej stronie można znaleźć rozmaite formy masażu relaksacyjnego (masaż tajski, masaż gorącymi kamieniami) czy masaż sportowy. Oferujemy też w różnej formie masaż leczniczy, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz wspiera proces regeneracji po urazach czy zabiegach. W zależności od wybranej formy masażu koncentruje się on na innych technikach, by tym sprawniej poprawić samopoczucie i kondycję pacjenta.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.