Skip to content Skip to footer

Rodzaje masażu relaksacyjnego – na co i kiedy warto się zdecydować?

Masaż relaksacyjny zalicza się do terapii manualnych najchętniej wybieranych przez wielu pacjentów, w różnym wieku i kondycji fizycznej. Przynosi wiele wymiernych korzyści dla dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Konkretne efekty zależą jednak od tego, jaki rodzaj masażu się wybierze – a jest ich naprawdę wiele.

Jakie są typy masażu relaksacyjnego? Kto powinien z nich korzystać i na jaki zabieg najlepiej się wybrać? O tym przeczytacie poniżej.

Masaż relaksacyjny – do czego służy?

Masaż relaksacyjny to zabieg o naprawdę szerokiej dostępności, z którego korzysta wiele osób. Mogą się na niego wybrać zarówno dorośli, jak i dzieci. Jest on wskazany nawet dla kobiet w ciąży – oczywiście pod pełną kontrolą lekarza prowadzącego. Również w innych grupach odbiorców zdarzają się pewne przeciwwskazania do wykonywania masażu (choroby zakaźne, stany zapalne skóry, nieustabilizowane schorzenia układu krążenia etc.). Warto zatem w razie wątpliwości skonsultować się lekarzem oraz udzielić wyczerpujących informacji w ankiecie przed masażem.

Kto powinien zdecydować się na masaż relaksacyjny całego ciała lub wybranych jego części? Szczególnie zaleca się go osobom, które prowadzą siedzący tryb życia i są nieustannie narażone na rozmaite czynniki stresogenne.

Dlaczego? Jego podstawowym celem jest rozluźnienie mięśni i poprawa ogólnego samopoczucia, przy równoczesnej redukcji stresu. Wybierając masaże relaksacyjne w profesjonalnych gabinetach, można liczyć na zniwelowanie bólu, wyciszenie i wewnętrzny spokój. Zabieg dodatkowo wpływa na ogólną kondycję – wspomaga krążenie krwi i prowadzi do lepszego przepływu limfy, by skuteczniej dotlenić tkanki i usunąć zastoje chłonki, a także poprawia kondycję skóry (zwłaszcza gdy wybierze się zabiegi, podczas których masażysta stosuje specjalne, naturalne olejki).

Jak wygląda masaż relaksacyjny?

Na czym polega masaż relaksacyjny i co się na niego składa? Podczas wykonywania masażu relaksacyjnego stosuje się techniki masażu znane z zabiegów klasycznych. Do najważniejszych zalicza się ugniatanie, głaskanie i rozcieranie, a także mniej intensywne formy oklepywania ciała. Masaż relaksacyjny ma być przede wszystkim przyjemny oraz nie prowadzić do dyskomfortu, który niekiedy pojawia się przy innych terapiach manualnych. Zazwyczaj masażysta wykonuje delikatne, spokojne ruchy, wpisujące się niejednokrotnie w powolny rytm muzyki, sączącej się z głośników.

Aby odpowiednio zrelaksować pacjenta podczas masaży relaksacyjnych dba się o całe otoczenie. Przestrzeń w gabinecie powinna być przytulna i ciepła, oświetlenie przygaszone (korzystanie ze świec i lampek emitujących mocno rozproszone, subtelne światło). Ważną rolę odgrywają też aromaty – świec, olejków, kadzidełek – stanowią bowiem element aromaterapii.

Masaż relaksacyjny a masaż klasyczny – z jakiego rodzaju masażu skorzystać

Wiele osób zastanawia się, na czym polega różnica między zabiegami relaksacyjnymi a klasycznymi. Bazują przecież na tych samych technikach. Odmienny jednak jest w obu przypadkach cel wykonywania terapii manualnej.

Podczas masażu klasycznego terapeuta skupia się na poprawie kondycji fizycznej. Często taki zabieg jest wykorzystywany w ramach fizjoterapii, by wspomóc powrót do zdrowia po urazach czy zabiegach. Masaż zwiększa ruchomość stawów i ścięgien, poprawia elastyczność mięśni, niwelując bolesne przykurcze.

A masaż relaksacyjny? W tym przypadku masażysta skupia się na tym, by zapewnić odstresowanie pacjenta i wyciszenie go. Jego ruchy pozwalają się wyciszyć i rozluźnić, co oczywiście też przekłada się na mniejsze napięcie mięśni oraz usuwa rozmaite dolegliwości bólowe.

Można zatem stwierdzić, że masaż klasyczny wspomaga powrót do pełni sił fizycznych, a relaksacyjny masaż stanowi skuteczny sposób zniwelowania stresu i jego nieprzyjemnych efektów, przynosząc ogólną poprawę samopoczucia.

Różne rodzaje masażu relaksacyjnego – klasyczne zabiegi manualne (masaż olejowy, masaż shiatsu, masaż lomi lomi)

Masaż relaksacyjny potrafi przybierać mocno zróżnicowane formy. Do podstawowych opcji zaliczają się zabiegi wykorzystujące wyłącznie terapię manualną, wspomaganą niekiedy przez użycie naturalnych olejków do masażu. Do najczęściej wybieranych rozwiązań zaliczają się choćby:

  • masaż tajski,
  • masaż balijski,
  • masaż shiatsu,
  • masaż aromaterapeutyczny,
  • masaż abhyanga (masaż ajurwedyjski),

o których niejednokrotnie pisaliśmy już na naszym blogu. Szereg takich zabiegów da się znaleźć we współpracujących z nami gabinetach masażu.

Można również zdecydować się na nieco mniej powszechne zabiegi orientalne, które również potrafią dawać spektakularne efekty. Dobrym tego przykładem jest masaż relaksacyjny lomi lomi (hawajski), a także masaż ma uri, pochodzący z Nowej Zelandii zabieg olejowy wiązany z kulturą maoryską. Inną formą terapii jest masaż stopami padanghata, czyli odmiana masażu ajurwedyjskiego, wykonywana jednak nie dłońmi a stopami – pomaga skutecznie zredukować stany napięcia mięśni, bóle pleców czy karku.

Masaż relaksacyjny a dodatkowe akcesoria (masaż gorącymi kamieniami, masaż stemplami ziołowymi)

Masaż relaksacyjny może wykorzystywać dodatkowe akcesoria, które pomagają uzyskać jeszcze lepsze efekty, redukując napięcie mięśniowe i przynosząc prawdziwe wyciszenie.

Warto choćby skorzystać z masażu gorącymi kamieniami. Rozgrzane kamienie bazaltowe, układa się na skórze i z ich pomocą wykonuje masaż, dostarczając niesamowitych doznań zmysłowych. Podobne efekty da się uzyskać dzięki użyciu specjalnych torebek z ziołami, nasączonymi olejkami. Stemple ziołowe łączą przyjemność masażu relaksacyjnego, z aromaterapią i naturalną pielęgnacją skóry.

Masaż relaksacyjny całościowy a zabiegi na wybrane partie ciała

Nie tylko technika zabiegu i zastosowane akcesoria pozwalają wyodrębnić różne typy masaży relaksacyjnych. Z jakich jeszcze rodzajów masażu relaksacyjnego da się skorzystać? Można wprowadzić podział ze względu na zakres zabiegu. Pod tym względem stosuje się:

  • masaż relaksacyjny częściowy (np. pleców, karku, głowy, stóp),
  • masaż relaksacyjny całego ciała.

Wpływa to oczywiście na uzyskiwane efekty, a także intensywność ruchów czy czas trwania masażu. Zabiegi kompleksowe są oczywiście najczęściej dłuższe od tych na wybrane części ciała.

Relaksacyjny masaż dla wymagających – jak poczuć się lepiej w swojej skórze?

Masaż relaksacyjny to naturalny sposób na lepsze samopoczucie dla wielu osób. Pomaga uporać się ze stresem, ograniczyć wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni dla siebie rodzaj i wybrać się do profesjonalnego gabinetu, by w pełni skorzystać z dobrodziejstw masażu relaksacyjnego.

Jeśli chcielibyście przetestować na własnej skórze różne oblicza masażu relaksacyjnego klasycznego, bądź zamierzacie wybrać się na masaż relaksacyjny orientalny na całe ciało, koniecznie sprawdźcie dostępną na naszej stronie ofertę oraz zobaczcie, ile kosztuje masaż relaksacyjny. Wszystkie niezbędne informacje są oczywiście widoczne w naszej witrynie.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.