Dobry masa z potrafi być cenny dla zdrowia i urody. Należy tylko zdecydować się na odpowiedni, dopasowany do konkretnych potrzeb pacjenta. Na szczęście również na stronie Gabinety Masażu da się znaleźć wiele opcji pomocnych w przypadku rozmaitych dolegliwości.
Jakie techniki masażu sprawdzają się przy kontuzjach, a jakie warto zastosować, by poprawić wygląd skóry? Jaki masaż stosuje się przed intensywnym wysiłkiem fizycznym? O tym przeczytacie poniżej.
Podstawowe techniki masażu – jak wykonać profesjonalny zabieg?
Efektywność masażu w dużej mierze polega od rodzaju wykonywanych ruchów, które realizuje się z użyciem opuszków palców, dłoni, przedramion i łokci, a w niektórych przypadkach nawet stóp i kolan – wszystko zależy od wybranego rodzaju zabiegu. Z ich pomocą wykonuje się podstawowe ruchy, jak:
•
- głaskanie,
- ugniatanie,
- oklepywanie,
- wibracje,
- rozcieranie,
- rolowanie.
Intensywność i szybkość ruchów dobiera się do typu masażu, a także do indywidualnych możliwości pacjenta. Technika ta wspomaga całościowo działanie organizmu. Wpływa na pobudzenie krążenia krwi i limfy, a także zwiększa elastyczność mięśni i niweluje dolegliwości bólowe.
Czasami oprócz w niejednym gabinecie sięga się też po dodatkowe preparaty i narzędzia wspomagające działanie fizjoterapeuty. Mogą to być rozmaite kremy, balsamy i olejki naturalne, a także rolery, gorące kamienie lub stemple ziołowe.
Najważniejsze rodzaje masażu – kiedy warto z nich skorzystać?
Wymienione powyżej podstawowe techniki masażu wykorzystuje się przy większości popularnych w naszym kraju zabiegów – z inną intensywnością i w różnej kolejności. Po oklepywanie, głaskanie, rozcieranie sięga się choćby podczas takich zabiegów, jak:
- klasyczny masaż leczniczy,
- masaż relaksacyjny (w tym rozmaite typy masaży orientalnych),
- masaż sportowy,
- masaż pielęgnacyjny (np. masaż twarzy, szyi i dekoltu).
Na każdy z nich powinien zdecydować się pacjent z innymi dolegliwościami. Jakie są wskazania do wykonania poszczególnych masaży?
Techniki masażu klasycznego – kto powinien z niego korzystać?
Z podstawowych technik masażu korzysta się chętnie podczas wykonywania klasycznych zabiegów, w tym masaży leczniczych, jak masaż nóg, pleców czy rąk. Dla kogo są przeznaczone? Na masaże lecznicze jako element wieloelementowej fizjoterapii decydują się pacjenci w różnym wieku po przebytych urazach czy zabiegach chirurgicznych. To także idealne rozwiązanie dla osób, u których występują rozmaite dolegliwości zdrowotne wynikające z chorób i zwyrodnień mięśni czy stawów.
Dobrze wykonany masaż zwiększa elastyczność narządów ruchu, wspomaga odżywienie mięśni, a także działa korzystnie na rozszerzenie naczyń krwionośnych (poprawa ciśnienia krwi) czy wspiera naczynia chłonne (mniejsze ryzyko wystąpienia obrzęków). Dzięki niemu zmniejszają się też rozmaite dolegliwości bólowe wynikające ze stanów chorobowych.
Masaż relaksacyjny a masaż klasyczny – komu potrzebny jest relaks?
Choć masaż relaksacyjny wykorzystuje te same techniki co klasyczny i też poprawia krążenie obwodowe i zmniejsza skurcze mięśni, to jednak jego podstawowym celem jest odprężenie i wyciszenie osoby masowanej.
Dlatego właśnie na taki zabieg decydują się osoby bez większych schorzeń, które szukają jednak sposobu na relaks i odprężenie po intensywnym dniu wypełnionym obowiązkami. Masaż relaksacyjny na różne części ciała (można mówić np. o masażu grzbietu czy pleców) to także skuteczne narzędzie antystresowe i wspomagające dobry nastrój, wyciszając i zmniejszając napięcie mięśniowe (skuteczne rozluźnienie mięśni). To zabieg zarówno dla dorosłych (w tym seniorów), jak i dzieci i nastolatków. W niektórych sytuacjach mogą z niego korzystać nawet kobiety w ciąży.
Technika masażu klasycznego w masażu sportowym
Co można uzyskać pod wpływem masażu sportowego? To sposób na przygotowanie mięśni i ścięgien do intensywnego wysiłku fizycznego, by zwiększyć ich sprawność i zminimalizować ryzyko urazu. To też szansa na szybszą regenerację po intensywnym treningu lub powrót do pełni sił po urazie.
Z tych względów na masaż sportowy decydują się osoby aktywne fizycznie – zawodowo bądź amatorsko, które pragną być w optymalnej formie i ograniczyć zagrożenie kontuzji.
Masaże pielęgnacyjne – jak zadbać o urodę?
Masaż pielęgnacyjny to najczęściej zabieg na wybraną część ciała. Wielką popularnością cieszy się choćby masaż twarzy. Jego zadaniem jest naturalne zadbanie o cerę, by była zdrowa, promienna i bez niedoskonałości. Masaże stosuje się w ramach rytuałów odżywczych, a także zabiegów przeciwstarzeniowych. Niektóre z nich, jak choćby masaż Kobido bywają nawet określane jako bezinwazyjne liftingi.
Kto może skorzystać z takiego masażu? To idealna opcja dla osób, które pragną przeciwdziałać pojawianiu się zmian skórnych i powstrzymać pierwsze oznaki starzenia. Z pomocą masażysty da się też zmniejszyć widoczność już istniejących niedoskonałości oraz poprawić kondycję skóry (zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny).
Techniki przy masażu klasycznym, pielęgnacyjnym i sportowym – podsumowanie
Dobry masaż poprawia krążenie krwi, zmniejsza napięcia mięśni (skuteczna forma dotlenienia, odżywienia mięśni). Warto stosować klasyczne techniki masażu oraz wspomagać się dodatkowymi akcesoriami na pierwszych lub na którymś dalszych etapów masażu. A przede wszystkim trzeba dobrać typ masażu do swoich indywidualnych potrzeb.