Skip to content Skip to footer

Masaż w ciąży – czy jest bezpieczny?

Istnieje wiele technik masażu, które pozwalają na wykonywanie zabiegu u zróżnicowanych pacjentów, mających rozmaite potrzeb zdrowotne. Są jednak takie grupy, w których nie zawsze wykonanie masażu jest możliwe. Czy zaliczają się do nich również kobiety w ciąży?

Czy i kiedy wolno wykonywać masaż u przyszłej mamy? Jak powinien on przebiegać i jakie korzyści może przynieść dla kobiety i jej dziecka? O tym przeczytacie poniżej.

Czy w ciąży masaż jest bezpieczny?

Zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z jakiegokolwiek zabiegu, warto dokładnie zapoznać się z nim oraz sprawdzić wskazania i przeciwwskazania do wykonania go. Dotyczy to również kobiet w ciąży.

Masaż dla kobiet w ciąży (masaż prenatalny) to bowiem skuteczna terapia, która pomaga poprawić ogólne samopoczucie przyszłej mamy, a także przynosi szereg korzyści zdrowotnych (przedstawimy je poniżej). Czym się wyróżnia taki zabieg? To bardzo delikatny i powolny masaż pleców, karku i szyi oraz kończyn, przynoszący relaks i odprężenie, niwelujący rozmaite dolegliwości, na które narażona jest kobieta w ciąży.

Jest to zabieg bezpieczny, niekiedy traktowany nawet jako forma fizjoterapii i wsparcia w przygotowaniu do porodu. Zawsze jednak przed pierwszą warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, zwłaszcza jeśli w jej trakcie pojawiają się jakiekolwiek powikłania. Niektóre z nich mogą bowiem zaliczać się do przeciwwskazań, uniemożliwiając wizytę w gabinecie masażu.

Kiedy można bezpiecznie wybrać się do masażysty?

Z masaży ciążowych raczej nie korzysta się przez cały okres przygotowań do przyjęcia dziecka. Zdecydowanie odradza się wizytę u masażysty w pierwszym trymestrze. To okres zwiększonego ryzyka straty ciąży, więc lepiej ograniczyć rozmaite zabiegi w tym czasie. Dobrze przeprowadzony masaż potrafi być jednak wielkim wsparciem w trakcie ciąży później – można wykonywać go raz w tygodniu (kilkudziesięciominutowa sesja) w drugim i trzecim trymestrze. Pomaga odprężyć przyszłą mamę, uporać się z dolegliwościami bólowymi czy obrzękami, a także poprawić ogólne samopoczucie. Ostrożność należy zachować też w ostatnim miesiącu ciąży. Choć zabieg manualny może rozluźnić ciało kobiety i złagodzić bóle przepowiadające, to jednak lepiej odwiedzać masażystę tylko za zgodą lekarza prowadzącego.

Bezpieczne masaże ciążowe – przeciwwskazania do masażu prenatalnego

Kiedy natomiast lepiej zrezygnować z masażu prenatalnego? Istnieje szereg przeciwwskazań, gdy dla dobra własnego i dziecka kobieta powinna zrezygnować z wizyty u fizjoterapeuty. Warto wcześniej zgłosić się do lekarza, który prowadzi ciążę, by wydał zgodę lub odradził skorzystanie z masażu.

Do najważniejszych przeciwwskazań do wykonywania masażu kobiet ciężarnych zaliczają się:

  • powikłania ciążowe,
  • ryzyko, że wystąpi przedwczesny poród,
  • infekcje i gorączka,
  • mdłości i wymioty,
  • stan przedrzucawkowy,
  • ryzyko przedwczesnego porodu,
  • przedwczesne odklejanie się łożyska,
  • wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu.

Każde schorzenie, pojawiające się w trakcie trwania ciąży, warto skonsultować z lekarzem, a także zgłosić terapeucie przed przystąpieniem do zabiegu.

Efekty masażu w ciąży – lepsze krążenie krwi, mniejsze obrzęki, wsparcie dla mięśni

Zabiegi wykonywane w profesjonalnych gabinetach masażu, a także częściowo delikatny relaksujący masaż robiony w domu przez partnera, przynoszą szereg korzyści zdrowotnych i psychologicznych dla kobiet w ciąży.

Najważniejszy skutek masażu to redukcja stresu i jego powikłań. Przyszła mama jest odprężona, otrzymuje zastrzyk pozytywnej energii, by lepiej przygotować się do przyjęcia malucha. Z tych powodów terapia manualna bywa stosowana jako element wsparcia w tym, by zwalczyć objawy depresji ciążowej.

Po masażu zmniejszają się także przykurcze mięśniowe i zwiększa się zakres ruchów. Masaż kobiet w ciąży to redukcja dolegliwości bólowe (zabieg zmniejsza ból pleców, bóle kręgosłupa lub bóle głowy), a także redukuje obrzęk nóg – tak popularny i uciążliwy objaw u wielu przyszłych mam. Masażysta stymuluje bowiem tkanki do lepszego działania – następuje poprawa krążenia krwi i limfy, a dzięki temu dochodzi do lepszego dotlenienia komórek i usunięcia zbędnych produktów przemiany materii u kobiet w ciąży. Masaż, z użyciem odpowiednich olejków, to też sposób pielęgnacji skóry – odzyskuje ona blask, staje się wyraźnie gładsza i jędrniejsza.

Wizyta w gabinecie – masaż w ciąży a odprężenie dla przyszłej mamy

Ciąża to szczególny moment w życiu kobiety – czas oczekiwania na przyjęcie nowego członka rodziny. Skorzystanie z masażu prenatalnego może w tym znacząco pomóc. Każdy zabieg powinien być najpierw skonsultować z lekarzem, by mieć pewność, że jego wykonywanie jest wskazane i w pełni bezpieczne. Jego intensywność dostosowuje się oczywiście do potrzeb i stanu zdrowia przyszłej mamy.

Profesjonalnie wykonany masaż dla kobiet w ciąży, zrealizowany przez doświadczonego masażystę, wyspecjalizowanego właśnie w takich terapiach, to lepsze ogólne samopoczucie, redukcja napięcia, stresu, bólu, zwiększona elastyczność mięśni i stawów. To uśmiech i relaks. To wsparcie, z którego warto korzystać – dla dobra siebie i malucha. Nie od dziś bowiem wiadomo, że szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.