Skip to content Skip to footer

Masaż kręgosłupa – jak często z niego korzystać?

Istnieją różne rodzaje masażu, które wykonywane regularnie potrafią przynosić rozmaite korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednym ze szczególnie popularnych zabiegów są masaże kręgosłupa.

Jak często powinno się je wykonywać? Ile mogą trwać? Kto powinien się zgłosić na taki zabieg do fizjoterapeuty? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Masaż kręgosłupa – na czym polega masaż leczniczy?

Korzystanie z masażu kręgosłupa to jeden ze sposobów na to, by zniwelować przykre dolegliwości bólowe, w tym bóle pleców, których podłożem są najczęściej zmiany zwyrodnieniowe, wywołane przez wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej oraz niewystarczającą aktywność fizyczną.

Masaż leczniczy kręgosłupa polega na uciskaniu tkanek miękkich, znajdujących się w pobliżu kręgosłupa, by rozluźnić mięśnie i dotlenić tkanki, znajdujące się w jego pobliżu, dzięki czemu udaje się usunąć uciążliwy ból kręgosłupa.

Najczęściej zabieg opiera się na technikach masażu klasycznego, a zwłaszcza: głaskaniu, rozcieraniu, wyciskaniu, ugniataniu. Masażysta wykonuje masaż leczniczy z pomocą dłoni i przedramion, dopasowując tempo oraz siłę dotyku do typu schorzenia i indywidualnych możliwości pacjenta.

Można spotkać się z różnymi formami masażu leczniczego na kręgosłup. Najczęściej stosuje się oczywiście masaż klasyczny. Może to być masaż kręgosłupa suchy lub forma masażu rehabilitacyjnego wykorzystująca naturalne olejki (jak podczas masażu relaksacyjnego). Innym rozwiązaniem jest masaż poprzeczny, który polega na pracy poprzecznej względem włókien mięśniowych. Niekiedy stosuje się bardziej relaksacyjny masaż leczniczy – wykorzystujący mniej intensywne techniki, skupiający się na wyciszeniu i rozluźnieniu. Wszystkie rodzaje pozwalają jednak skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Wskazania do masażu leczniczego kręgosłupa

Różne formy masażu kręgosłupa są rekomendowane pacjentom w szpitalach i gabinetach rehabilitacyjnych jako jeden z elementów procesu powrotu do większej sprawności. Do najczęstszych wskazań zaliczają się:

  • zmiany zwyrodnieniowe i inne choroby kręgosłupa,
  • dyskopatia,
  • bóle kręgosłupa przeciążeniowe (wynikające z wady postawy i siedzącego trybu życia),
  • dolegliwości bólowe związane z rwą kulszową lub ramienną,
  • zaburzenia napięcia nerwowego,
  • stres, depresja, napięcie psychiczne,
  • ból głowy.

W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który doradzi najlepszy rodzaj terapii dla danej przypadłości.

Warto wspomnieć, że zabieg zaleca się dla kobiet w ciąży, by pomóc im uporać się z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa. Najczęściej wykonuje się pod okiem doświadczonego specjalisty, tylko wtedy, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań do masażu, co powinien potwierdzić lekarz prowadzący.

Efekty masażu kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego, szyjnego

Masaż kręgosłupa bywa wykonywany na cały kręgosłup lub wybrane jego części. Można spotkać:

  • masaż kręgosłupa lędźwiowego,
  • masaż kręgosłupa piersiowego,
  • masaż kręgosłupa szyjnego.

Masaż pleców (masaż klasyczny lub masaż relaksacyjny) ma przynieść relaks i rozluźnienie tkanek sąsiadujących z kręgosłupem, w tym przede wszystkim mięśni. Pozwala to usunąć z pomocą masażu różne rodzaje uciążliwych dolegliwości bólowych (działanie przeciwbólowe), w tym bóle samego kręgosłupa czy nawet bóle głowy, wynikające między innymi z nadmiernego napięcia mięśni pleców i karku. Co więcej taki rodzaj terapii manualnej pozwala modelować sylwetkę oraz walczyć z wadami postawy czy stanowić element rehabilitacji, stosowanej po wypadkach czy zabiegach chirurgicznych.

Oprócz tego masaż kręgosłupa stymuluje tkanki podskórne – prowadzi do poprawy krążenia krwi i limfy, pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz poprawia kondycję skóry (uelastycznienie tkanek). Jeśli natomiast wybierze się masaż olejowy, dodatkowo dostarcza się skórze naturalne substancje odżywcze, które poprawiają wygląd skóry – wygładzają ją, usuwają zmarszczki i cellulit, zapewniają głębokie nawilżenie.

Zdarza się, że masaże kręgosłupa potrafią powodować mniej przyjemne efekty. Skutki uboczne masażu rehabilitacyjnego to niekiedy ospałość, ogólne rozbicie, a niekiedy ból zbliżony do zakwasów. Wszystkie wymienione dolegliwości szybko ustępują i najczęściej nie są też przeciwwskazaniem do kolejnego zabiegu.

Masaż kręgosłupa – jak często odwiedzać fizjoterapeutę, by uporać się z bólem i zmianami zwyrodnieniowymi?

Leczniczy masaż i jego intensywność zawsze należy dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta, by uzyskać optymalne rezultaty. Równie ważna jest regularność zabiegu. Jak często wykonywać masaż kręgosłupa?

Częstotliwość korzystania z masażu zależy przede wszystkim od rodzaju prowadzonej terapii manualnej. Jeśli wybierze się delikatna terapię relaksacyjną, można masować kręgosłup nawet codziennie. Przy masażu klasycznym, który powinien trwać od 30 do 60 minut, niekiedy zabiegi wykonuje się codziennie, co dwa lub trzy dni. Najczęściej po odbyciu cyklu 10 zabiegów robi się przerwę.

Zdrowotny masaż pleców – rozwiązanie dla poprawy kondycji i samopoczucia

Korzystanie z masażu pleców leczniczego pomaga uporać się z wieloma dolegliwościami, jak napięcie mięśni, bóle kręgosłupa czy głowy, które są wywoływane przez choroby lub nieodpowiedni tryb życia. Jeśli szukamy zatem skutecznego masażu leczniczego, warto zdecydować się na masaż suchy kręgosłupa lub inne formy masażu klasycznego, już po pierwszej wizycie przynoszące realną ulgę i poprawę samopoczucia. Szeroki wybór zabiegów, które realizują doświadczeni masażyści, można znaleźć na naszej stronie Gabinety Masażu.

Napisz komentarz