Masaż to zabieg, który potrafi przynosić wiele korzyści dla dobrego samopoczucia, zdrowia i urody. Spełnia niejednokrotnie rolę wsparcia w leczeniu rozmaitych schorzeń, wpływa relaksacyjnie oraz pomaga w odmłodzeniu skóry. Nie zawsze jednak korzystanie z pomocy masażysty jest wskazane. Zdarzają się sytuacje, gdy należy zrezygnować z zabiegu.
Jakie są najczęstsze przeciwwskazania do wykonania masażu? O czym trzeba pamiętać przed pójściem do gabinetu? O tym przeczytacie poniżej.
Przeciwwskazania do masażu – różne zabiegi, różne przygotowanie (masaż relaksacyjny, masaż klasyczny, masaż leczniczy)
Masaż stosuje się jako wsparcie rehabilitacyjne, lecznicze lub pielęgnacyjne w wielu sytuacjach. To bowiem skuteczna forma naturalnej terapii, która pomaga zadbać o dobrą kondycję, bez uciekania się do środków farmakologicznych lub co gorsza pomocy skalpela.
Jeśli wybierze się odpowiedni rodzaj masażu, można usunąć bóle mięśniowe (zmniejszenie napięcia mięśni), zwiększyć ich elastyczność i ruchomość, a także wspomóc krążenie krwi i limfy, by lepiej dotlenić tkanki i usunąć zbędne produkty przemiany materii. Dobrze wykonany masaż potrafi ponadto wesprzeć regenerację skóry, poprawiając jej kondycję i przywracając zdrowy, młodzieńczy wygląd.
Dla tak różnych celów stosuje się jednak rozmaite techniki wykonywania masażu. Można zdecydować się na:
- masaż relaksacyjny (masaż gorącymi kamieniami, masaż ajurwedyjski, masaż aromaterapeutyczny),
- masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny),
- szereg różnych form masażu klasycznego,
- masaż sportowy,
- masaż odchudzający,
- masaż odmładzający.
W przypadku każdego zabiegu, w tym masażu relaksacyjnego czy klasycznego, istnieją oczywiście konkretne wskazania do wykonania go. Pisaliśmy o nich w tekście: „Wskazania do masażu – kiedy warto wybrać się do terapeuty”. Równocześnie trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze wizyta w gabinecie może być dla nas bezpieczna.
Choroby przewlekłe a korzystanie z usług masażysty – nowotwory, zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych etc.
Większość zabiegów manualnych, na które można zapisać się w gabinecie masażysty, ma pewne przeciwwskazania. Potrafią nie tylko ograniczyć skuteczność masażu, ale nawet wpłynąć negatywnie na stan zdrowia pacjenta.
Przeciwwskazania do masażu dzieli się na kilka kategorii. Najczęściej mówi się o przeciwwskazaniach ogólnych, do których zalicza się choćby problemy ze strony układu krążenia:
- zapalenie żył,
- niewyrównane wady serca,
- choroby naczyń obwodowych,
- żylaki ze zmianami skórnymi, żylaki,
- tętniaki i naczyniaki,
- stany zapalne zastawek,
- nieleczone nadciśnienie,
- zakrzepowe zapalenie żył (okres do 6 miesięcy po stanie zapalnym),
- choroba Birgera,
- zaawansowana miażdżyca,
- czas tuż po przebytym zawale serca (ok. 2 tygodnie).
W przypadku układu ruchu nie należy wykonywać masażu u pacjentów, u których pojawiają się:
- gruźlica kości,
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) w okresie zaostrzenia choroby,
- zaawansowana osteoporoza.
Nie zawsze można korzystać z pomocy terapeuty, jeśli pojawiają się u pacjenta problemy ze strony układu nerwowego. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczają się:
- zapalenie opon mózgowych,
- stany zapalne nerwów obwodowych,
- drżączka porażenna.
Wśród innych schorzeń, które najczęściej ograniczają możliwość skorzystania z pomocy masażysty trzeba wymienić takie jednostki, jak:
- choroby nowotworowe,
- dychawica oskrzelowa (w czasie napadu),
- świeże zrosty (po zabiegach chirurgicznych i kontuzjach).
Przeciwwskazania względne – czy zawsze można udać się na masaż?
Istnieje również szereg przeciwwskazań względnych, które niekiedy mogą oznaczać konieczność rezygnacji z zabiegu, choć nie zawsze jest to niezbędne. Przed udaniem się do masażysty trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym oraz udzielić wszelkich informacji na temat stanu swojego zdrowia w ankiecie, przeprowadzanej w gabinecie masażysty przed przystąpieniem do zabiegu.
Do tej grupy przeciwwskazań zalicza się:
- menstruacja,
- ciąża,
- hemofilia,
- nadciśnienie,
- nawroty stwardnienia rozsianego,
- epilepsja.
Podczas masażu stosuje się techniki i narzędzia, które mogą być korzystne dla pacjentów. W przypadku przeciwwskazań względnych trzeba jednak podchodzić do terapii manualnej z dużą dozą ostrożności i na bieżąco monitorować kondycję pacjenta.
Tymczasowe przeciwwskazania do masażu – kiedy lepiej przełożyć wizytę?
Oprócz chorób przewlekłych, które mogą ograniczyć możliwość korzystania z rozmaitych form masażu, istnieje także sporo przeciwwskazań czasowych, związanych z chwilową kondycją zdrowotną.
Lepiej zrezygnować z wizyty u masażysty, jeśli zaobserwujemy u siebie wzrost temperatury ciała i ogólne pogorszenie samopoczucia, świadczące o infekcji. Z masażu nie powinny korzystać też osoby, u których pojawiły się:
- ostre stany zapalne,
- choroby zakaźne,
- choroby wirusowe i bakteryjne,
- zapalenie płuc, oskrzeli,
- ostre zapalenie pęcherza.
Przeciwwskazaniem do zabiegu są ponadto stany zapalne i zmiany skórne w obrębie miejsca, którego ma dotyczyć terapia manualna.
Profesjonalne zabiegi w gabinecie masażysty – kiedy można skorzystać z masażu?
Masaż to sposób na dobre samopoczucie i naturalna terapia, pomagająca w wielu schorzeniach. Można zdecydować się na masaż pobudzający lub uspokajający lub cieszyć się korzyściami do uzyskania przy masażu klasycznym (zmniejszenie napięcia mięśniowego, usunięcie dolegliwości bólowych, poprawa elastyczności mięśni i stawów).
Nawet jednak w przypadku tak korzystnych, naturalnych zabiegów występują przeciwwskazania, z których trzeba zdawać sobie sprawę, by móc cieszyć się z pozytywnych efektów terapii manualnej, a nie nieświadomie pogorszyć stan swojego zdrowia.
1 Comments