Skip to content Skip to footer

Zalecenia po masażu relaksacyjnym – jak zadbać o dobre samopoczucie?

Masaż relaksacyjny to naturalny sposób na wyciszenie i poprawę samopoczucia, z którego chętnie korzysta wiele osób. Usługi tego typu potrafią naprawdę przynieść wiele korzyści – aby osiągnąć optymalne rezultaty, warto jednak kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Jeśli chcecie wiedzieć, co zrobić, by czerpać jak najwięcej z masaży relaksacyjnych, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

Masaż relaksacyjny – co można dzięki niemu zyskać?

Masaże relaksacyjne przynoszą wiele korzyści dla każdego pacjenta. Ich podstawowym zadaniem jest uporanie się z efektami, które wywołuje długotrwały stres, jak stany napięcia mięśni, rozdrażnienie, apatia czy brak koncentracji. Profesjonalny masaż relaksacyjny może poprawić ogólne samopoczucie, wyciszyć i pomóc zregenerować nadwątlone siły.

Choć masaż relaksacyjny to nie masaż leczniczy, to jednak podczas zabiegu sięga się po szereg technik masażu znanych z klasycznych terapii manualnych (oklepywanie, głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciskanie). Dzięki temu masażysta jest w stanie wzmocnić krążenie krwi i limfy, poprawić ogólną kondycję skóry (masaż antycellulitowy, ujędrniający, odchudzający czy odmładzający), zredukować dolegliwości bólowe (stany napięcia mięśni, ból pleców) albo objawy, które daje układ nerwowy. Wprowadza przy tym pacjenta w lepszy nastrój, odpręża i regeneruje siły, przynosząc wewnętrzną harmonię.

Różne oblicza masażu relaksującego – na co może się zdecydować pacjent?

Intensywność i rodzaj masażu powinien być zawsze dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Szerokie spektrum zabiegów relaksacyjnych, dostępnych też na naszej stronie, pozwala łatwo znaleźć idealną terapię.

Najczęściej wykonuje się relaksujący masaż olejowy, podczas którego wykorzystuje się pielęgnacyjne preparaty, w których obok substancji odżywczych znajdują się olejki eteryczne (masaż aromaterapeutyczny). Taki masaż (masaż pleców lub całego ciała) adaptuje tradycyjne techniki masażu – znane i stosowane od lat. Ruchy terapeuty są jednak powolniejsze i delikatniejsze niż w przypadku takich zabiegów, jak masaż klasyczny czy leczniczy masaż kręgosłupa. W tym przypadku celem jest bowiem odstresowanie i poradzenie sobie z napięciem mięśniowym.

Do innych lubianych zabiegów zaliczają się masaże stemplami ziołowymi, gorącymi kamieniami, bańką chińską – wszystkie znajdziecie w ofercie współpracujących z nami gabinetów masażu.

Szczególnym rodzajem masażu relaksacyjnego jest klasyczny masaż tajski, wykonywany w specjalnym, niekrępującym ruchów stroju. Oparto go na asanach jogi i realizuje się go nie tylko na leżąco, ale też między innymi w pozycji siedzącej. Pomaga zniwelować napięcie mięśni, zwiększa ich elastyczność i poprawia ruchomość stawów, a także niweluje dolegliwości bólowe.

Przygotowanie do masażu klasycznego i masażu relaksacyjnego – co warto wiedzieć?

Kiedy masaż przynosi optymalne rezultaty? Jeśli osoba masowana dobrze się do niego przygotuje. Przede wszystkim najlepiej zrezygnować z zabiegu, jeśli pojawiają się konkretne przeciwwskazania. Do najbardziej popularnych zaliczają się: gorączka, choroby zakaźne i wirusowe, ostre stany zapalne skóry. Więcej na ich temat możecie przeczytać w naszym artykule: „Przeciwwskazania do masażu – kiedy lepiej zrezygnować z wizyty”.

Przed masażem warto również wprowadzić lekkostrawną dietę, a ostatni posiłek przed wizytą w gabinecie najlepiej spożyć 2-3 godziny wcześniej.

W salonie, zanim rozpocznie się masaż relaksacyjny, można też skorzystać z ciepłego prysznica, który dodatkowo odpręży, a także poprawi nastawienie i samopoczucie masowanego.

Zalecenia po masażu relaksacyjnym – najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba brać prysznic po masażu? Wiele osób zastanawia się, czy powinny udać się pod prysznic po zakończeniu sesji w gabinecie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji osoby masowanej. Pamiętajmy, że przy większości masaży na ciało nakłada się specjalne olejki – ułatwiają one masażyście wykonywanie konkretnych sekwencji ruchów, a także mają na celu odżywić skórę. Wówczas warto zrezygnować z kąpieli, by uzyskać optymalny efekt nawilżający i skuteczniej poprawić kondycję skóry. Jeśli jednak pojawiają się dyskomfort lub obawa o zabrudzenie odzieży, warto zmyć z siebie kosmetyki do masażu.

Jak się ubrać po masażu? Wielu specjalistów rekomenduje, by zabrać ze sobą wygodne i niekrępujące ruchu ubrania do założenia po wizycie. Pamiętajmy, że intensywnie stymulowane tkanki mogą nieco zwiększyć swoją objętość, przez co bardzo dopasowane lub sztywne stroje potrafią okazać się w takim momencie niewygodne, niwelując efekt odprężenia i wyciszenia, a nawet prowadząc do dyskomfortu i otarć.

Czy trzeba wprowadzić konkretną dietę po masażu? Choć najczęściej masaż relaksacyjny nie wymaga restrykcyjnej diety po zabiegu, jednakże często rekomenduje się pacjentom spożycie lekkiego posiłku, a co najważniejsze picie dużej ilości płynów – ułatwia to pozbycie się toksyn z organizmu.

Czy można udać się na trening po masażu relaksacyjnym? Masaż odprężający ma na celu zmniejszyć napięcie mięśniowe, pomaga też zredukować stres i odprężyć pacjenta. Dlatego zazwyczaj warto zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, w tym również treningów, by jak najdłużej utrzymać ten przyjemny i błogi stan.

Profesjonalnie wykonany masaż relaksacyjny – podsumowanie

Dobry masaż odprężający przynosi relaks i redukuje zmęczenie. Pomaga pozbyć się napięcia mięśniowego czy dolegliwości z układu nerwowego i jest doskonałym sposobem na wypoczynek dla osób próbujących poradzić sobie z długotrwałym stresem. W porównaniu z masażem klasycznym różne formy masażu relaksacyjnego są zdecydowanie delikatniejsze i przyjemniejsze, przynosząc prawdziwą harmonię dla ciała i ducha – zwłaszcza gdy masażysta zadba o to, by dostosować zabieg do indywidualnych potrzeb osoby masowanej.

Zanim udamy się do gabinetu, sprawdźmy jednak, jakie są wskazania i przeciwwskazania, by dobrać odpowiednią terapię. Należy też dowiedzieć się, jakie są zasady przygotowania się do masażu oraz to, co trzeba zrobić po nim – wówczas jego działanie będzie najskuteczniejsze, a my poczujemy prawdziwą ulgę.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.