Skip to content Skip to footer

Rodzaje masażu – najważniejsze informacje

Aby masaż przynosił najlepsze rezultaty, warto dobrze wybrać rodzaj zabiegu, któremu chcemy się poddać. Każdy pacjent bowiem ma odmienne potrzeby i oczekiwania wobec terapii manualnej. Dla każdego jej skuteczność oznacza trochę co innego. Z pomocą przychodzi jednak szeroki wybór opcji.

Jakie są rodzaje masażu? Na które z nich warto się wybrać i komu są dedykowane poszczególne zabiegi? Jeśli chcecie się dowiedzieć, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy tekst.

Prozdrowotne właściwości masażu – dlaczego warto chodzić na zabiegi?

Dobrze dobrany rodzaj masażu pozwala uzyskać szereg korzyści dla zdrowia, samopoczucia i urody. To naturalna forma terapii, dzięki której możemy poczuć się zdecydowanie lepiej.

Na co pomagają masaże? Przede wszystkim usuwają napięcie mięśni i wynikające z niego dolegliwości bólowe. Równocześnie pomagają wrócić do pełnej ruchomości lub zwiększają zakres ruchów mięśni i stawów. Zabiegi manualne (zwłaszcza masaże relaksacyjne) przynoszą wyciszenie, wspomagają walkę z oznakami stresu i napięcia.

Masaż tkanek głębokich poprawia krążenie krwi i limfy, przez co lepiej dotlenia się tkanki i usuwa zbędne produkty przemiany materii z organizmu. Tak wspomaga się metabolizm i minimalizuje obrzęki. Masaże oddziałują też na skórę – wygładzają ją, ujędrniają, pomagają uporać się z cellulitem lub zbędnymi kilogramami. Stosowane podczas masażu olejki dodatkowo odżywiają nawet głębsze warstwy skóry.

Rodzaje masażu – różne sposoby na lepsze samopoczucie

Różne rodzaje zabiegów koncentrują się na osiąganiu konkretnych rezultatów. Czasami stosuje się masaże na całe ciało, innym razem stawia się na zabieg na wybraną część ciała (np. masaż stóp lub masaż karku).

Typ masażu warto zatem dopasować do indywidualnych potrzeb, wówczas jego skuteczność znacząco wzrasta.

Masaż klasyczny a masaż leczniczy – kto powinien z nich korzystać?

Na napięte mięśnie i obolałe plecy często wykonuje się masaż klasyczny, podczas którego wykorzystuje się wszystkie podstawowe techniki masażu, w tym: ugniatanie, rozcieranie, rozciąganie, oklepywanie. Jest to zabieg dość intensywny, który ma pomóc pacjentowi wrócić do pełni sił, zminimalizować ból głowy, pleców lub innej części ciała.

Masaż leczniczy to zróżnicowane zabiegi z zakresu fizjoterapii, które mają za zadanie wspomóc proces rekonwalescencji po chorobach, urazach lub zabiegach chirurgicznych. Usuwają przykurcze mięśniowe i przynoszą rozluźnienie powięzi. Masaż leczniczy pomaga zwiększyć zakres ruchów oraz przywraca pacjenta do jak największej sprawności. Rodzaje masażu leczniczego dopasowuje się do konkretnego problemu medycznego, z którym boryka się osoba masowana.

Masaż sportowy – nie tylko dla zawodowców

Techniki masażu, znane z masaży klasycznych, wykorzystuje się także do rodzaju masażu określanego jako masaż sportowy. To zabiegi manualne, które wspomagają osoby aktywne fizycznie (zawodowo i amatorsko).

Stosuje się je na dwa sposoby. Z jednej strony wspierają one organizm przed wytężonym wysiłkiem, by jak najlepiej się do niego przygotować i zminimalizować ryzyko kontuzji. Z drugiej strony przydają się po wysiłku, by szybciej wrócić do pełni sił oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe i dyskomfort wywołany np. zakwasami. To idealny zabieg dla wszystkich, którzy chcą być w optymalnej kondycji fizycznej.

Masaże relaksacyjne – masaż aromaterapeutyczny, masaż gorącymi kamieniami, masaż stemplami ziołowymi i wiele innych

Jeśli pragnie się odprężenia i wyciszenia, lepiej wybrać natomiast relaksacyjny masaż. Bazuje on na technikach znanych z masaży klasycznych, jednak ruchy masażysty są znacznie wolniejsze i delikatniejsze. Jest to przyjemny i uspokajający masaż rytmiczny. W tym przypadku bowiem terapeuta koncentruje się na uspokojeniu masowanej osoby. Dlatego też podczas wykonywania masażu relaksacyjnego dba się o atmosferę w gabinecie – przydaje się nastrojowa muzyka, świece oraz olejki eteryczne (masaż aromaterapeutyczny).

Do najpopularniejszych zabiegów tego typu zaliczają się:

 • masaż gorącymi kamieniami,
 • masaż lomi lomi,
 • masaż szwedzki,
 • masaż świecą.

Do tej grupy masaży zaliczają się rozmaite rytuały, wykorzystujące moc naturalnych składników, by wspomóc terapię manualną. Warto choćby wspomnieć:

 • masaż czekoladowy,
 • masaż winny,
 • masaż miodowy.

Podczas takich zabiegów w pełni można odkryć to, na czym polega masaż aromaterapeutyczny.

Dla kogo są masaże relaksacyjne? Opcje takie, jak masaż gorącymi kamieniami, masaż stemplami ziołowymi czy masaż gorącą czekoladą to idealna rozwiązania dla osób zestresowanych, zmęczonych intensywnym trybem życia, wypalonych nadmiarem obowiązków w pracy czy cierpiących z powodu problemów ze snem.

Masaże orientalne (masaże egzotyczne) – masaż tajski, masaż shiatsu

Specjalną grupą masaży, które też przynoszą przyjemne wyciszenie i pomagają znaleźć wewnętrzną harmonię, są masaże egzotyczne, jak choćby:

 • masaż tajski,
 • masaż ajurwedyjski,
 • masaż shiatsu.

Taki rodzaj masażu służy, zgodnie z założeniami dalekowschodnich filozofii, osiągnięciu równowagi, wyciszeniu i poprawie wewnętrznej energii organizmu. Uznaje się je za zabiegi o działaniu holistycznym. Często jest to masaż punktowy, który stymuluje konkretne miejsca na ciele, by zwiększyć przepływ energii i tym samym wspomóc organizm do lepszej pracy. Jeśli zatem chce się lepiej zadbać o siebie, warto znaleźć masaż pobudzający, regenerujący lub relaksujący oraz sprawdzić różne zabiegi orientalne.

Masaże pielęgnacyjne – masaż odchudzający, drenaż limfatyczny

Masaż potrafi także stać się ważnym elementem całościowej pielęgnacji ciała. Profesjonalnie wykonany zabieg poprawia kondycję skóry, minimalizuje widoczność zmarszczek i ułatwia zachowanie młodzieńczego wyglądu na długi czas.

W zależności od oczekiwanego rezultatu można zdecydować się na:

 • masaż antycellulitowy,
 • masaż wyszczuplający,
 • masaż odmładzający (np. drenaż limfatyczny, masaż twarzy Kobido).

Rytmiczne ruchy stymulują produkcję kolagenu i elastyny, wygładzają skórę i usuwają problematyczną „skórkę pomarańczową”. Zawarte w preparatach do masażu składniki dodatkowo nawilżają i odżywiają nawet głębsze partie skóry. Jeśli zatem szuka się sposobu na zadbanie o piękny wygląd cery, chce się zrzucić kilka kilogramów lub pozbyć się cellulitu, warto skorzystać z masaży pielęgnacyjnych.

Masaże dla różnych grup wiekowych

Masaż powinien być zawsze dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta (intensywność, czas i zakres zabiegu). Istnieje również szereg zabiegów, dedykowanych konkretnym grupom odbiorców o specjalnych oczekiwaniach.

Do najczęściej wybieranych zaliczają się:

 • masaż prenatalny (masaż dla kobiet w ciąży),
 • masaż dla seniorów,
 • masaż klasyczny lub masaż relaksacyjny dla dzieci.

Warto sprawdzić dostępne możliwości, by dobrać zabieg dla siebie lub bliskiej osoby.

Rodzaj masażu dla każdego pacjenta od Gabinety Masażu

Jak wybrać odpowiedni rodzaj masażu? To kwestia mocno indywidualna i uzależniona od konkretnej sytuacji zdrowotnej i potrzeb pacjenta. Dla jednych idealny będzie klasyczny masaż leczniczy, gdy chcą szybko wrócić do pełni sił po złamaniu nogi. Inni wybiorą natomiast masaż relaksacyjny (w tym olejowy masaż tajski), by poprawić ogólne samopoczucie i wyciszyć umysł. Jeszcze inni zdecydują się na masaż tkanek głębokich, który pomoże pozbyć się obrzęków i zastojów chłonki.

Bez względu na to, jakiego masażu potrzebujecie, sprawdźcie naszą stronę, na której nieustannie dbamy o zapewnienie jak najbogatszej oferty dla każdego.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.