Skip to content Skip to footer

Jak przygotować się do masażu pleców – praktyczne porady

Masaż potrafi być wielką pomocą dla organizmu, wspomagając kondycję fizyczną i zdrowie psychiczne. Aby jednak czerpać z niego największe korzyści, warto dobrze przygotować się do konkretnego zabiegu.

Jak przygotować się do masażu i o czym zdecydowanie nie powinno się zapomnieć? Co zrobić jeszcze w domu, a jak zachować się przed samym zabiegiem w gabinecie? O tym przeczytacie poniżej.

Masaż relaksacyjny, masaż leczniczy, masaż klasyczny – jak poprzez przygotowanie zwiększyć skuteczność zabiegu?

Przygotowania do masażu najczęściej nie są specjalnie skomplikowane i zależą od formy zabiegu, z której korzysta się w spa lub gabinetach fizjoterapii. Najlepiej zapytać o wskazówki masażystę lub rejestratorkę przy umawianiu pierwszej wizyty.

Jak należy przygotować się do znaczącej większości zabiegów, jak masaż klasyczny czy masaż relaksacyjny, by zyskać odpoczynek i cieszyć się z pełnej skuteczności masażu? Przede wszystkim warto zrezygnować z obfitych posiłków tuż przed zabiegiem (dwie-trzy godziny przed przybyciem do gabinetu). Warto przed masażem również wziąć prysznic (często można skorzystać z takiej opcji już w salonie masażu). Dobrym pomysłem jest ubranie się w luźny, niekrępujący ruchów strój, co przyniesie sporą ulgę dla rozluźnionego ciała tuż po terapii manualnej. Niektóre rodzaje masażu wykonuje się w ubraniu (np. zabiegi klasyczne tajskie) – warto przynieść własne wygodne ubrania lub skorzystać z odzieży dostępnej w gabinecie. Co jeszcze? Najlepiej wziąć ze sobą pozytywne nastawienie i dobry humor.

Profesjonalny masaż niejednokrotnie niesie ze sobą pewne przeciwwskazania. Kiedy odwołać wizytę? Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy infekcji z gorączką, chorób zakaźnych, ale też zmiany skórne lub przerwanie ciągłości skóry, lepiej przełożyć wizytę na inny termin.

Co zrobić przed samym skorzystaniem z masażu relaksacyjnego pleców?

Bezpośrednio przed masażem relaksacyjnym trzeba jeszcze dopełnić pewnych formalności – zwłaszcza gdy jest to pierwsza wizyta. Recepcjonista lub fizjoterapeuta poprosi o wypełnienie kwestionariusza na temat ogólnej kondycji zdrowotnej. Na tej podstawie można wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do masażu.

Później następuje już bezpośrednie przygotowanie do zabiegu. Pacjent otrzymuje komplet jednorazowej bielizny i jednorazowe kapcie. Następnie masażysta na chwilę zostawia go, zapewniając pełen komfort i swobodę. To moment na to, by wziąć ciepły prysznic, który rozluźni ciało i oczyści je przed przystąpieniem do terapii manualnej, a następnie przebrać się w przygotowany strój. Należy pamiętać o tym, by do zabiegu koniecznie zdjąć biżuterię.

Czy należy przykrywać aktualnie masowane partie ciała?

Masaż pleców wykonuje się w pozycji leżącej, a pacjent kładzie się na wygodnym stole. Na czas trwania zabiegu ciało jest przykrywane dużym ręcznikiem (odkryte pozostają tylko aktualnie masowane partie), co zwiększa komfort i sprawia, że rozgrzana skóra nie wychładza się nadmiernie.

Przykrywanie ciała dotyczy większości zabiegów klasycznych, relaksujących (również olejowych) czy sportowych. Wyjątek stanowią tajskie masaże klasyczne, podczas których pacjent jest ubrany w specjalny, niekrępujący ruchów strój.

Profesjonalny masaż w gabinecie – odpowiednie przygotowania kluczem do skuteczności masażu

Doświadczeni masażyści wykonują skuteczne i bardzo przyjemne masaże. Taka terapia rozluźnia mięśnie, przynosi komfort i odprężenie oraz wspomaga ogólną kondycję organizmu. Zanim wybierzemy się na pierwszy masaż w gabinecie, warto sprawdzić, jak należy się do niego przygotować, by zminimalizować stres i dyskomfort. Wskazówki dla różnych zabiegów (masaż pleców, masaż twarzy, masaż olejowy relaksacyjny) mogą się bowiem delikatnie różnić. Przed skorzystaniem z masażu warto zatem sprawdzić zalecenia, by przyjść w pełni przygotowanym do masażysty. Z czasem odpowiednia rutyna przedzabiegowa na pewno wejdzie nam w krew i nie będzie powodem stresu.

Napisz komentarz