Skip to content Skip to footer

Masaż kręgosłupa szyjnego – przeciwwskazania

Masaże potrafią korzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Zdarzają się jednak takie sytuacje, gdy zabieg może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Wówczas lepiej z niego zrezygnować, by nie pogorszyć swojej kondycji fizycznej. Dotyczy to również takich terapii manualnych, jak masaż kręgosłupa szyjnego.

Kiedy wykonuje się taki masaż kręgosłupa? Kto powinien z niego skorzystać, a kiedy zdecydowanie lepiej odwołać wizytę u masażysty? O tym przeczytacie poniżej.

Masaż leczniczy kręgosłupa – odcinek szyjny

Nie od dziś wiadomo, że gdy chce się poradzić sobie z rozmaitym typem dolegliwości bólowych, warto skorzystać z usług masażysty, a zwłaszcza z leczniczego masażu kręgosłupa. To forma masażu pleców, oparta na klasycznych technikach, chętnie stosowanych podczas tradycyjnych zabiegów (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, punktowe rozcieranie).

Można łatwo znaleźć rodzaj masażu leczniczego kręgosłupa dopasowany do konkretnych potrzeb, a terapeuta dobiera intensywność, czas i formę zabiegu do stanu zdrowia pacjenta. Stosuje się choćby masaż kręgosłupa lędźwiowego lub masaż leczniczy odcinka szyjnego. Korzystanie z masażu kręgosłupa bywa istotne w okresach rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych czy po przebytych urazach (jako element fizjoterapii). Stosuje się także masaż klasyczny kręgosłupa w celach profilaktycznych lub by uporać się z rozmaitymi dolegliwościami, o których więcej napiszemy w dalszej części tekstu.

Taki masaż kręgosłupa poprawia krążenie i usprawnia przepływ limfy. Niweluje dolegliwości bólowe (w tym choćby ból pleców czy głowy), a także ogranicza nieprzyjemne napięcie mięśni karku.

Masaż kręgosłupa w odcinku szyjnym – kto powinien z niego skorzystać?

Kto powinien wybrać się na masaż kręgosłupa odcinka szyjnego? To wręcz idealna propozycja dla wszystkich pracowników biurowych lub innych osób prowadzących siedzący tryb życia. Z masażu kręgosłupa szyjnego powinny skorzystać osoby odczuwające bóle przeciążeniowe, które wynikają choćby z wad postawy. To także świetne rozwiązanie w przypadku różnych chorób kręgosłupa, dyskopatii, zaburzenia napięcia mięśni (masaż rozluźnia mięśnie).

Co ważne masaż kręgosłupa (całościowy masaż pleców, ale też masaż odcinka szyjnego) pomagają uporać się ze skutkami stresu, bezsennością i ogólnym przemęczeniem organizmu. Warto zatem skorzystać z niego, jeśli chcemy zadbać o dobrą formę fizyczną oraz przyjemne samopoczucie.

Leczniczy masaż kręgosłupa szyjnego – przeciwwskazania a masaż kręgosłupa

Choć masaż kręgosłupa to naturalny sposób na poprawę formy, to jednak istnieje szereg sytuacji, gdy lepiej zrezygnować z wizyty w gabinecie fizjoterapeuty, a sam zabieg jest zdecydowanie niewskazany. Do tymczasowych przeciwwskazań zaliczają się: choroby zakaźne, stany zapalne i infekcje z gorączką, alergie skórne lub choroby skórne (zwłaszcza w miejscu wykonywania zabiegu). Ponadto należy wstrzymać się z wykonywaniem masażu kręgosłupa szyjnego tuż po urazach czy zabiegach chirurgicznych. Niekiedy sygnałem ostrzegawczym, by zrezygnować z wizyty bywa menstruacja u kobiet lub ciąża.

Istnieją też poważniejsze przeciwwskazania do masażu kręgosłupa. Wśród najważniejszych trzeba wymienić takie jednostki chorobowe, jak choćby:

  • choroby serca,
  • zakrzepica,
  • choroby nowotworowe
  • zapalenie żył,
  • kamica nerkowa,
  • zaawansowana osteoporoza.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dane schorzenie wyklucza masaż kręgosłupa, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, a także nie można zapomnieć o tym, by udzielić precyzyjnych informacji w ankiecie przed pierwszą wizytą w gabinecie masażysty. Zmniejsza to ryzyko późniejszych dolegliwości i powikłań.

Masaż kręgosłupa szyjnego – spadek kondycji fizycznej po zabiegu

Choć dobrze wykonany masaż kręgosłupa najczęściej jest dość przyjemny i pozostawia pacjenta w stanie zrelaksowania i wyciszenia, to zdarzają się sytuacje, że pacjenci po końcu masażu i powrocie do domu odczuwają spadek nastroju, a niekiedy nawet bóle głowy. Wynikają one z pobudzenia spiętych mięśni oraz zaburzenia wcześniejszego stanu równowagi organizmu. Ciało musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji, co niekiedy zajmuje nieco więcej czasu. Jeśli jednak gorsze samopoczucie utrzymuje się przez dłuższy czas, należy koniecznie zgłosić to masażyście przed kolejną wizytą – dostosuje on intensywność masażu to konkretnej sytuacji.

Masaż leczniczy kręgosłupa szyjnego – podsumowanie

Profesjonalny masaż kręgosłupa zmniejsza napięcie mięśni oraz zwiększa ich elastyczność. Ogranicza dolegliwości bólowe – sprawia, że czujemy się zdecydowanie lepiej. Aby jednak wykonywany masaż przyniósł najlepsze rezultaty, trzeba pamiętać o wszelkich wskazaniach i przeciwwskazaniach, a w razie wszelkich wątpliwości należy oczywiście konsultować się z lekarzem lub terapeutą – dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.