Masaże powszechnie stosuje się w ramach rozmaitych terapii wspierających powrót do pełni sił. Pomagają uporać się z dolegliwościami bólowymi oraz zwiększają sprawność ruchową. Do tej kategorii zabiegów zaliczają się również masaże powięziowe.
Czym jest masaż powięziowy i dla kogo jest przeznaczony? Jak się go wykonuje i jakie efekty da się dzięki niemu uzyskać? Czy masaż powięziowy może pomóc na jędrność skóry? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Masaż powięzi – na czym polega i jak się wykonuje masaż powięziowy?
Masaż powięzi to zabieg manualny, którego głównym celem jest rozciąganie powięzi. Tym mianem określa się miękką tkankę łączną znajdującą się wokół mięśni, kości, stawów i narządów wewnętrznych. Powięź przekazuje siły mechaniczne między mięśniami (wspomaga utrzymanie właściwego napięcia mięśniowego), chroni stawy przed urazami. Dlatego jakiekolwiek problemy w przypadku tej tkanki mogą odbijać się niekorzystnie na ogólnym funkcjonowaniu organizmu, a także powodować pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.
Masaż powięziowy polega na ugniataniu tkanek mięśniowych, rozcieraniu ścięgien i masowaniu skóry. W ten sposób dochodzi do zrywania zrośniętych mięśni i powięzi, co prowadzi do przywrócenia pierwotnej mobilności i elastyczności uszkodzonych tkanek. Zabieg może być wykonywany w różnych pozycjach – zależnie od masowanego obszaru ciała – oraz z różną intensywnością.
Masaż powięzi – na jakie części ciała?
Ze względu na różne problemy zdrowotne można zdecydować się na inny masaż powięziowy – wykonuje się go na różne części ciała, a rodzaj masażu powięzi dostosowuje się do konkretnego pacjenta. Najczęściej spotyka się:
- masaż powięziowy twarzy,
- masaż powięzi kręgosłupa,
- masaż powięziowy szyi,
- masaż powięzi kolana.
Raczej nie jest wykonywany na całym ciele – głównie koncentruje się na obszarach, z którymi wiąże się występowanie bólu, ograniczona sprawność ruchowa etc. Masażysta stymuluje tkanki tak długo, aż poczuje zmianę napięcia.
Masaż mięśniowo-powięziowy – dla kogo jest przeznaczony?
Wskazaniem do wykonania masażu powięziowego są problemy ze strony układu ruchu oraz powiązane z nim dolegliwości bólowe.
Kiedy przydaje się masaż powięziowy? To przede wszystkim ulga w leczeniu bólu mięśni i ograniczonej ruchomości stawów. Rekomenduje się go pacjentom, u których występuje nie tylko ból mięśni i stawów wynikający z urazów czy stany przeciążenia stawów, ale też choroby zwyrodnieniowe i reumatyczne, zwłaszcza w przypadku chorób układu ruchu. Zabieg przydaje się zarówno u osób prowadzących siedzący tryb życia, jak i tych odczuwających permanentny stres, który też może być przyczyną bólu mięśni i stawów (wynikających ze stanu napięcia). Do wskazań do tego, by wykonywać masaż powięziowy zaliczają się także: migreny, sztywność mięśni i przykurcze, obrzęki oraz zespoły bólowe (w tym rwa kulszowa, zespół cieśni nadgarstka, tzw. łokieć tenisisty). Gdy pojawia się silny ból mięśni, trwalsze efekty da się uzyskać, decydując się na serię zabiegów.
W przypadku masażu powięzi twarzy do głównych wskazań zaliczają się zwłaszcza:
- ból i sztywność mięśni żucia,
- stany blokowania żuchwy,
- bolesność po urazach szczęki,
- opracowywanie blizn pooperacyjnych,
- leczenie chirurgiczne.
Warto również wspomnieć o tym, że nie w każdej sytuacji masaż powięziowy może być bezpiecznie wykonywany. Istnieją bowiem różne przeciwwskazania do masażu, a wśród nich warto wymienić:
- ostre stany zapalne stawów,
- zakrzepicę,
- krwotoki (częste i obfite),
- choroby nowotworowe,
- występowanie świeżych i bolesnych ran,
- złamania i łamliwość kości.
Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z masażu powięziowego należy zatem skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Masaż powięziowy (tkanki łącznej) – krótko i długotrwałe efekty w całym organizmie
Masaż powięzi przynosi oczywiście rozluźnienie powięzi i pomaga pokonać bolesne dolegliwości. Zmniejsza napięcie mięśniowe, przywraca płynność ruchów stawów i elastyczność samych mięśni. Niekiedy z jego pomocą możliwa jest poprawa postawy ciała.
Ciekawe rezultaty przynosi masaż powięziowy twarzy. Ta bezinwazyjna terapia pomaga rozluźnić napięte mięśnie, co wspomaga naturalne wygładzenie skóry i usuwanie zmarszczek. W efekcie cera staje się gładsza, a kontur lepiej wymodelowany.
Czy masaż powięziowy boli?
Nie u każdego pacjenta efekty zabiegu są odczuwalne w ten sam sposób. Jest to jednak bezpieczna forma terapii manualnej, powszechnie stosowana w ramach fizjoterapii przy rozmaitych schorzeniach. Zazwyczaj masaż jest bezbolesny i przyjemny, przynosi też szybką ulgę. Zdarzają się jednak przypadki, gdy masaż powięzi prowadzi do chwilowego nasilenia się objawów. Wynika to ze stymulowania organizmu i tkanek w miejscu występowania zmian i napięcia. W większości sytuacji nieprzyjemne skutki uboczne ustępują do dwóch dni od wizyty w gabinecie masażysty.
Wykorzystanie masażu powięziowego w fizjoterapii – podsumowanie
Z masażu powięzi korzysta wielu pacjentów, u których ta miękka tkanka łączna wymaga wsparcia w związku z urazami, zabiegami chirurgicznymi, zwyrodnieniami, co niejednokrotnie prowadzi do występowania bólu. Do wykonywania masażu powięziowego nie potrzeba specjalnych narzędzi. Warto jednak skorzystać z usług doświadczonego fizjoterapeuty. Zwiększa to szansę na ulgę i poprawę samopoczucia już po pierwszej wizycie.