Korzystanie z usług profesjonalnych terapeutów manualnych potrafi przynieść naprawdę wiele korzyści dla zdrowia, dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, a nawet dla urody. Skuteczność zabiegu zależy jednak przede wszystkim od odpowiedniego dopasowania formy terapii do indywidualnych oczekiwań i potrzeb.
Jak zatem wybrać odpowiedni masaż? Czy lepiej zdecydować się na klasyczny masaż relaksacyjny, czy może masaż shiatsu? A może korzystniejszy okaże się masaż sportowy lub masaż klasyczny? O tym, na jaki masaż najlepiej się wybrać w konkretnych sytuacjach, przeczytacie w dzisiejszym tekście.
Szerokie spektrum zabiegów – masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich, masaż aromaterapeutyczny
Obecnie gabinety masażu oferują wiele mocno zróżnicowanych zabiegów, dzięki którym można zadbać o zdrowie, samopoczucie i piękny wygląd. Wiele z nich da się znaleźć również za pośrednictwem naszej wygodnej wyszukiwarki.
Gdy zastanawiamy się, na jaki masaż warto się zapisać, przede wszystkim trzeba uwzględnić, na co pomaga konkretny rodzaj masażu. Najczęstszy podział zabiegów dotyczy celu, w jakim jest on wykonywany. Można zatem spotkać:
- masaż klasyczny,
- masaż leczniczy,
- masaż relaksacyjny,
- masaż sportowy,
- masaż wyszczuplający,
- masaż odmładzający.
Podczas wykonywania masażu stosuje się rozmaite ruchy, niekiedy sięga się po specjalne preparaty i akcesoria, które zwiększają skuteczność działania terapeuty.
Jaki jest jeszcze inny podział terapii manualnych? Najpopularniejszy jest oczywiście masaż na całe ciało. Oprócz niego wyróżnia się jednak wiele masaży częściowych, w tym:
- masaż twarzy,
- masaż stóp,
- masaż kręgosłupa.
Na jaki zatem masaż najlepiej się wybrać? Poniżej zaprezentujemy najpopularniejsze zabiegi i przedstawimy, w jakim celu warto je wykonać. Taki przewodnik może Wam pomóc znaleźć idealny masaż.
Jaki masaż wybrać – dla kogo są masaże klasyczne i na czym polega masaż leczniczy?
Masaże klasyczne i masaże lecznicze przede wszystkim mają na celu wspomóc stan zdrowia osoby masowanej. Masaż klasyczny poprawia krążenie krwi i przepływ limfy, rozluźnia napięte mięśnie, a także niweluje sztywność mięśni, by pacjent od razu poczuł wyraźną ulgę.
Masaż leczniczy opiera się na tych samych założeniach i wykorzystuje techniki znane z masaży klasycznych. Jego celem jest poprawa komfortu życia oraz wsparcie w powrocie do sprawności po urazach czy zabiegach chirurgicznych. Stanowią one formę fizjoterapii, pomagającej wrócić do sił, poprawić zakres ruchów mięśni, stawów, a także usunąć dolegliwości bólowe.
Można zdecydować się na różne rodzaje masażu leczniczego i ogólnego:
- masaż izometryczny (zwiększenie masy i przywrócenie siły osłabionych mięśni),
- masaż segmentarny (niweluje dolegliwości bólowe, wspomaga regenerację narządów wewnętrznych),
- masaż prenatalny (uśmierzenie bólów ciążowych),
- drenaż limfatyczny (poprawa funkcjonowania układu limfatycznego).
Standardowy masaż klasyczny dedykowany jest zatem osobom, które pragną profilaktycznie zadbać o siebie, by móc się cieszyć dobrą kondycją przez długi czas lub pozbyć się drobnych dolegliwości. Masaż leczniczy pomaga w procesie rehabilitacji i w powrocie do zdrowia.
Masaże relaksacyjne – na czym polega masaż shiatsu, masaż aromaterapeutyczny
Różne formy masażu relaksacyjnego należą do najprzyjemniejszych rodzajów masażu. Większość zabiegów wykorzystuje podstawowe techniki masażu i działania znane z masażu klasycznego. Przydatna bywa akupresura (masaż punktowy) Są one jednak wykonywane wolniej, płynnie i w spokojniejszy sposób. Inny jest bowiem też cel takiego masażu – ma on przynieść przyjemność, pobudzić lub odprężyć oraz pomóc uporać się z negatywnymi skutkami stresu dnia codziennego.
Do często wykonywanych masaży relaksacyjnych zaliczają się choćby:
- masaż stemplami ziołowymi,
- masaż aromaterapeutyczny (wykorzystanie olejków zapachowych o działaniu kojącym, wspierającym koncentrację lub wyciszającym),
- masaż gorącymi kamieniami,
- masaż czekoladowy (dodatkowe rozgrzewanie ciała),
- masaż lomi lomi,
- masaż shiatsu (usprawnienie pracy całego organizmu, usunięcie sztywności karku),
- masaż ajurwedyjski,
- masaż balijski,
- masaż szwedzki.
Takie zabiegi idealnie odpowiadają na potrzeby pacjentów cierpiących na nadmiar obowiązków, szukających sposobu na zrelaksowanie się, poprawę koncentracji lub powrót do właściwego cyklu snu (pomoc w walce z bezsennością).
Masaż sportowy – wsparcie przy aktywności fizycznej
Istnieje również specjalna kategoria masaży, które są dedykowane przede wszystkim sportowcom oraz osobom aktywnie lecz amatorsko uprawiającym sport. Zadaniem takiej terapii manualnej jest przygotowanie ciała do intensywnego treningu, by zminimalizować ryzyko wystąpienia urazu.
Masaże wykonuje się także po wysiłku (różny zakres w zależności od okresu w ramach przygotowań czy zakończenia sezonu). Wówczas ich celem jest przyśpieszenie regeneracji mięśni oraz ograniczenie dolegliwości związanych z przemęczeniem (np. pojawienie się zakwasów).
Masaż tajski – sposób na lepsze samopoczucie
Masaż tajski to dość nietypowy zabieg, który koresponduje z wieloma zabiegami relaksacyjnymi (masaże egzotyczne). W swej klasycznej odsłonie jest to jednak rodzaj masażu, który nie tylko przynosi rozluźnienie i odprężenie, ale też stanowi prawdziwy trening.
Często mówi się bowiem o tym, że forma tradycyjnego masażu tajskiego, opartego na asanach jogi, to właśnie statyczne ćwiczenia dla osób, które nie przepadają za nadmiernym wysiłkiem lub z różnych powodów (głównie zdrowotnych) nie mogą sobie na niego pozwolić.
Na czym polega masaż tajski? To forma głębokiego masażu ciała, podczas której wykorzystuje się szereg technik, w tym akupresurę (masażysta używa rąk, przedramion, stóp i kolan), by zwiększyć zakres ruchów mięśni i stawów, poprawiając ich elastyczność. Warto wspomnieć o tym, że podczas masażu tajskiego pacjent nie leży biernie, tylko aktywnie uczestniczy w wykonywaniu kolejnych ruchów.
Masaż odmładzający, na odchudzanie i masaż antycellulitowy – naturalne dbanie o piękny wygląd a różne rodzaje masażu
Pozostaje jeszcze szeroka gama masaży, z których korzystają pacjenci gabinetów beauty. Do najpopularniejszych zaliczają się masaże:
- odchudzające,
- antycellulitowe,
- odmładzające (zwłaszcza masaże na twarz).
Pierwsze dwa typy wspomagają przemianę materii i skuteczniejsze usuwanie toksyn z organizmu (drenaż limfatyczny), a także modelują sylwetkę. W efekcie zyskuje się ujędrnienie skóry, zmniejsza się obwody ciała, uzyskując przy tym efekt redukcji cellulitu.
Decydując się na różne rodzaje masażu odmładzającego, z kolei oczekuje się, że poprawienie ukrwienia i usunięcie zastojów limfy wesprze ogólną kondycję skóry oraz zwiększy produkcję kolagenu i elastyny, by na dłużej zachowała młodzieńczy wygląd. Co więcej odpowiednie stymulowanie tkanek wiąże się z rozluźnieniem mięśni, dzięki czemu udaje się widocznie wygładzić już widoczne zmarszczki mimiczne.
Różne rodzaje masażu dla zdrowia i urody – co wybrać?
Dobrze dobrany rodzaj masażu to sposób na to, by uzyskać szereg korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Można zmniejszyć napięcie mięśni, poprawić elastyczność mięśni, uzyskać jej ujędrnienie i wygładzenie zmarszczek lub poczuć się lepiej po intensywnym treningu. Terapia manualna to naprawdę naturalny sposób na zdrowie i urodę. Warto zatem sprawdzić, jakie zabiegi oferują nasi specjaliści, by skorzystać z ich umiejętności i poczuć się lepiej już po pierwszej sesji w gabinecie.