Masaż tajski zalicza się do niezmiernie popularnych zabiegów relaksacyjno-pielęgnacyjnych, z których korzysta wiele osób. Jest bezpieczny, przyjemny i przynosi wiele korzyści dla dobrego samopoczucia i ogólnej kondycji. Nie zawsze jednak można i powinno się na niego decydować.
Jakie są najważniejsze przeciwwskazania do masażu tajskiego? Kiedy lepiej przesunąć swój masaż tajski na inny termin? O tym przeczytacie poniżej.
Tradycyjny masaż tajski – na czym polega?
Masaż tajski klasyczny to połączenie różnych technik manualnych, głównie bazujących na akupresurze, czerpiąc jednak też wiele choćby z jogi, przez co często bywa on określany jako joga pasywna.
Na czym polega masaż tajski w klasycznej odsłonie? Pacjent ma na sobie niekrępującą ruchów luźną odzież – znajduje się w pozycji leżącej lub siedzącej, a masażysta wykonuje serię ruchów, zmieniając układ ciała oraz dociskając i rozciągając wybrane punkty.
Największe zalety masażu tajskiego:
- pobudza krążenie krwi i limfy (lepsze dotlenienie tkanek, usuwanie toksyn i obrzęków),
- minimalizuje problemy czynnościowe narządów wewnętrznych (m.in. poprawia perystaltykę jelit i przemianę materii),
- usuwa dolegliwości bólowe (bóle głowy, bóle pleców),
- bywa wsparciem przy redukcji stresu i problemów z nim związanych,
- wspomaga układ odpornościowy,
- zwiększa elastyczność mięśni i stawów,
- cenione są też relaksacyjne właściwości masażu tajskiego.
Oprócz klasycznego zabiegu warto również zdecydować się na:
- olejkowy masaż tajski (m.in. olejkiem z drzewa sandałowego),
- tajski masaż stemplami ziołowymi (woreczki wypełnione mieszanką ziół).
Zanim jednak podejmie się decyzję o zapisaniu się na konkrety masaż, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że zawsze istnieją pewne wskazania i przeciwwskazania do wykonania go.
Klasyczny masaż tajski a chwilowe przeciwwskazania
Masaże tajskie wykonywane przez profesjonalnych, certyfikowanych terapeutów (najlepiej z Tajlandii) są wskazane w wielu sytuacjach. Zwłaszcza u osób przemęczonych, prowadzących siedzący tryb życia lub szukających wsparcia w walce z rozmaitymi dolegliwościami bólowymi. Nie zawsze jednak można się na taki zabieg wybrać. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań, które potrafią spowodować, że dla własnego bezpieczeństwa zdecydowanie lepiej przełożyć wizytę na inny termin.
Do najczęściej występujących chwilowych przeciwwskazań zaliczają się:
- podwyższona temperatura (powyżej 38 stopni) w dniu masażu,
- zmęczenie po intensywnym wysiłku fizycznym,
- stany po spożyciu alkoholu i narkotyków,
- zapalenie płuc,
- rany i świeże blizny (również po zabiegach chirurgicznych),
- złamania i świeże zrosty,
- zmiany ropne i choroby skóry,
- ostre stany zapalne (żył, stawów, jelit, nerek),
- choroby zakaźne i wirusowe.
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować się ze swoim lekarzem, a także przedstawić wszelkie objawy masażyście.
Masaż tajski – przeciwwskazania innego typu
Kiedy jeszcze lepiej zapomnieć o masażu tajskim? Wiele chorób wyklucza możliwość skorzystania z tego typu terapii. Ich lista jest dość szeroka – poniżej przedstawimy tylko kilka wybranych przykładów:
- przewlekłe choroby skóry (np. łuszczyca),
- choroby serca i układu krążenia (nieuregulowane ciśnienie, zaawansowana miażdżyca, tętniaki),
- choroba wrzodowa, przepuklina,
- nowotwory,
- choroby układu nerwowego,
- zaawansowana osteoporoza i inne choroby kości.
Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych przeciwwskazań przy jakichkolwiek chorobach przewlekłych, warto skonsultować zamiar skorzystania z masażu z lekarzem prowadzącym.
Czy można korzystać z masażu tajskiego w ciąży?
Często ciążę wymienia się jako jedno z przeciwwskazań do wykonania klasycznego masażu tajskiego. Nie oznacza to jednak, że kobiety w tym okresie powinny całkowicie zrezygnować z wizyt w gabinetach. Specjalnie dla nich przewidziano bowiem masaż wykonywany nieco delikatniej, skupiający się na rozluźnieniu stanów napięcia mięśniowego oraz ograniczeniu dokuczliwych objawów typowych dla ciąży (obrzęków, bólu nóg i kręgosłupa). Regularne sesje pomagają poprawić ogólne samopoczucie kobiet w ciąży, a także wspomagają dobre przygotowanie do porodu.
Bezpieczne korzystanie z masażu tajskiego – podsumowanie
Tajski masaż klasyczny o właściwościach leczniczych (wspomagających leczenie) oraz relaksacyjnych potrafi pomóc w poprawie ogólnego samopoczucia – zmniejsza napięcie mięśni, usuwa ból czy wspomaga pracę organizmu (w tym układu krążenia). Można zdecydować się na różne rodzaje masażu tajskiego, w tym masaż ogólny, tajski masaż stóp czy masaż tajski ramion. To sposób na to, by poczuć się lepiej. Zawsze warto jednak zdawać sobie sprawę z możliwych przeciwwskazań do wykonania zabiegu – dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa.