Skip to content Skip to footer

Zalety masażu – dlaczego warto korzystać z terapii manualnych?


Masaże przyjmują mocno zróżnicowane formy. Pojawiają się standardowe i klasyczne terapie, ale też rozbudowane rytuały, wykorzystujące szereg akcesoriów i pielęgnacyjnych preparatów. Każdy z zabiegów potrafi przynosić szereg prawdziwych korzyści dla zdrowia i urody.

Dlaczego warto korzystać z masażu? Jakie są największe zalety takiego zabiegu? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Różne oblicza masażu – zabiegi dla ciała, zabiegi dla ducha (masaż klasyczny, masaż relaksacyjny)

Terapia manualna może mieć wiele wariantów. Profesjonalny masażysta dobiera siłę nacisku do rodzaju zabiegu oraz możliwości pacjenta. Wykonuje głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, oklepywanie, ugniatanie, wibracje, wstrząsanie lub szereg innych ruchów, by wspomóc funkcjonowanie tkanek. Używa do tego dłoni, przedramion, łokci, a niekiedy nawet stóp i kolan. Jako dodatkowe wsparcie stosuje się rozmaite sprzęty, w tym gorące kamienie, stemple ziołowe oraz olejki eteryczne.

Pacjenci mogą zdecydować się na dostosowane do ich potrzeb typy zabiegu, w tym na:

  • masaż relaksacyjny,
  • masaż klasyczny,
  • masaż sportowy,
  • masaż tajski,
  • masaż balijski.

Terapia masażem bywa wykonywana na całe ciało lub koncentruje się na wybranych obszarach (np. twarzy, plecach), przynosząc szereg korzyści dla zdrowia i urody.

Zalety masażu dla zdrowia – masaż usprawnia krążenie krwi i elastyczność mięśni

Dlaczego warto zdecydować się na masaże? To przede wszystkim fizykoterapia, stosowana jako wsparcie w procesie utrzymywania bądź poprawy kondycji fizycznej lub dodatkowy zabieg podczas rekonwalescencji.

Terapia masażem wpływa bowiem korzystnie na przepływ krwi (reguluje ciśnienie krwi), co prowadzi do lepszego działania układu krwionośnego i skutecznego dotlenienia tkanek. Dzięki zabiegom skuteczniej działa też układ limfatyczny. Usuwa się bowiem zastoje limfy, co minimalizuje obrzęki i wspiera skuteczne usuwanie produktów przemiany materii lub toksyn.

Skorzystanie z usług masażysty pomaga ponadto poprawić pracę mięśni i stawów, zwiększając zakres ruchów i ich elastyczność oraz ograniczając dolegliwości bólowe. Z tego względu na taki zabieg chętnie decydują się osoby starsze, cierpiące z powodu kontuzji lub sportowcy (zawodowi i amatorzy), odczuwający dolegliwości po intensywnym korzystaniu z wysiłku fizycznego.

Masaż a dolegliwości bólowe

Regularne rozmasowywanie mięśni pozwala na zmniejszenie bólu mięśni, stawów, poprzez redukcję napięcia mięśni. Terapia manualna staje się zatem naturalnym środkiem przeciwbólowym na szereg schorzeń. Wspomaga przepracowane mięśnie, rozluźnia napięcie mięśni, wynikające z długofalowego stresu, sprawia, że znikają zakwasy po intensywnym treningu.

Masaż dla urody – modelowanie sylwetki, redukcja cellulitu, odżywienie skóry

Regularne masaże bywają niezmiernie korzystne dla urody. Intensywne dotlenienie masowanych tkanek poprawia wygląd skóry, redukuje niedoskonałości, w tym choćby pomaga spłycić istniejące zmarszczki oraz ograniczyć powstawanie nowych. Przydatne bywają również naturalne olejki (zawierające antyoksydanty), które głęboko odżywiają skórę, zapewniając jej młodzieńczy i piękny wygląd.

Rozmasowywanie tkanek podczas masażu prowadzi do skutecznego modelowania sylwetki, na co chętnie decydują się osoby walczące z nadmiernymi kilogramami. Taka terapia manualna wspomaga spalanie tłuszczu oraz wspiera metabolizm, by przyspieszyć proces bezpiecznego odchudzania. Warto również wspomnieć o tym, że masaże stanowią skuteczne narzędzie do usuwania cellulitu, pojawiającego się szczególnie na udach, pośladkach i ramionach.

Lepsze samopoczucie – wyjątkowe zalety masażu

Masaż poprawia samopoczucie i bywa niezmiernie korzystny dla zdrowia psychicznego. Regularne korzystanie z masażu relaksacyjnego chroni przed napięciem mięśni i innymi objawami, które bywają związane z permanentnym, nadmiernym stresem. Dodatkowo masaż pomaga obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu) oraz podnieść poziom serotoniny, co przekłada się na realnie lepsze samopoczucie. A to sposób na to, by się zrelaksować i poczuć naprawdę dobrze w swojej skórze.

Dobrze wykonany masaż – skuteczna terapia dla zdrowia

Masaż przynosi wiele korzyści dla ciała i ducha. Wspiera prawidłowe działanie różnych organów i układów w ludzkim organizmie (ciśnienie i przepływ krwi, elastyczność mięśni i stawów), wspiera pracę układu nerwowego. Zabiegi łagodzą ból i dyskomfort wywołany kontuzjami, stresem lub intensywnym uprawianiem sportu. Korzystanie z masażu poprawia też kondycję skóry, sprawiając, że na długo zachowuje ona młodzieńczy wygląd. Można zatem rzec, że korzyści z masażu dotyczą kompleksowo kwestii zdrowia fizycznego, psychicznego oraz urody.

Napisz komentarz