Masaż wspiera w procesie rehabilitacji, ułatwia dbanie o piękny wygląd i dobre samopoczucie. Potrafi również wspomóc walkę z permanentnym stresem, którego doświadczamy niemal wszyscy. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedniego fizjoterapeutę, by w krótkim czasie poczuć wyraźną ulgę.
Jaki masaż najlepiej sprawdza się na stres? Jakie efekty potrafi przynieść i kto powinien z niego skorzystać? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
Masaż na stres – objawy u osób pod wpływem długotrwałego stresu
Kto z nas nie ma do czynienia ze stresem? Czasami bywa on mniejszy, czasami bardziej intensywny. Szczególnie groźny może okazać się ten, który towarzyszy nam przez długi czas.
Do czego może doprowadzić długotrwały stres? Najbardziej namacalne objawy to choćby napięte mięśnie oraz związane z nimi dolegliwości bólowe, jak bóle głowy, bóle pleców (również w obrębie kręgosłupa). Oprócz tego podwyższony poziom hormonu stresu potrafi pojawiać się bezsenność, chroniczne zmęczenie, obniżenie poziomu energii i rozdrażnienie. Stres wpływa ponadto na pracę serca – przyspiesza jego pracę, rośnie również ryzyko zawału, udaru i chorób związanych z nadciśnieniem.
Masaż relaksacyjny czy masaż klasyczny na stres – który masaż wybrać na stres?
Masaże klasyczne przyjmują mocno zróżnicowane formy. Którą zatem wybrać, by uzyskać najlepsze efekty w walce ze stresem? Jeśli już pojawiają się konkretne symptomy, na przykład bóle pleców lub karku, wywołane przez przewlekły stres, można zdecydować się na masaż leczniczy lub klasyczny, który pomoże uporać się z nimi i poczuć prawdziwą ulgę. Istnieje także szeroki wachlarz masaży dedykowanych poszczególnym partiom ciała, jak masaż pleców, karku, szyi, ramion – to w tych obszarach najczęściej pojawia się ból i stany permanentnego napięcia.
Można ponadto zdecydować się na inny rodzaj masażu, czyli zabiegi relaksacyjne. Ich podstawowym zadaniem jest wyciszenie, uspokojenie i rozluźnienie całego ciała. Oprócz dłoni masażysty wykorzystuje się szereg akcesoriów i zapach olejków pielęgnacyjnych, by wzbogacić pozytywne doznania. Każdą z wymienionych form masaży da się znaleźć również na naszej stronie.
Kto powinien odwiedzić masażystę – masaż na stres
Masaże na stres są dedykowane niemal wszystkim, u których życie w ciągłym biegu i chaosie powoduje stres nie do opanowania w inny sposób. Takie zabiegi manualne przydają się u pacjentów, u których dominuje siedzący tryb życia, wynikający z pracy, bądź codzienne obowiązki wiążą się z olbrzymią odpowiedzialnością, prowadzącą do wystąpienia ciągłego stanu stresowego, powiązanego z bolesnymi dolegliwościami, powodowanymi choćby przez nadmierne napięcie mięśni. Niekiedy masaże nawet bywają skutecznym wsparcie w leczeniu innych problemów zdrowotnych, w tym choćby w leczeniu depresji.
Jak masaż redukuje stres – efekty zabiegów manualnych
Co można zyskać, odwiedzając gabinet masażysty? To zabieg, który naprawdę poprawia samopoczucie, pomaga się wyciszyć, uzyskać stan wewnętrznego spokoju. Masaż ułatwia redukcję stresu i stanów napięć z nim związanych. Dzięki niemu wzrasta poziom serotoniny i dopaminy odpowiedzialnych za pozytywny nastrój. Równocześnie obniża się poziom kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu.
Masaż to też poprawa elastyczności, rozluźnienie i regenerację mięśni, co przekłada się na usunięcie problemów bólowych, jak ból głowy, ból pleców, silny ból karku – charakterystycznych dla długofalowego stresu. Dobrze wpływa również na układ nerwowy.
Stymulacja tkanek ponadto zwiększa przepływ krwi (krążenie krwi) i limfy – prowadząc do mocniejszego dotlenienia tkanek oraz sprawniejszego usuwania zbędnych produktów przemiany materii, dzięki czemu działa lepiej również układ odpornościowy.
Masaż na stres – sposoby na to, by zmniejszyć napięcie mięśniowe i poczuć się lepiej
Masz napięte mięśnie i czujesz, że stres Cię przytłacza? Może to czas na masaż relaksacyjny, dzięki któremu już po pierwszej sesji poczujesz realną ulgę. Podczas masażu obniża się poziom stresu, usuwa się jego objawy i dolegliwości, które towarzyszą człowiekowi na co dzień. To sposób na to, byś poczuł się lepiej i zebrał nowe siły do spokojniejszego działania na przyszłość.