Czasami stres dnia codziennego potrafi wpływać na samopoczucie i kondycję fizyczną. Prowadzi do zmęczenia i napięcia mięśni w różnych partiach ciała, często kumulując się zwłaszcza w karku. W takich sytuacjach warto skorzystać z rozmaitych rozwiązań wspomagających, w tym z masażu karku.
Na czym polega masaż karku? Czy wystarczy automasaż, czy lepiej zgłosić się do specjalisty? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
Przyczyny bólu karku i skutki nadmiernego napięcia mięśniowego
Powodów, dla których odczuwa się ból karku, może być wiele. Oprócz samych dolegliwości tego typu, które potrafią promieniować nawet do barków i łopatek, niejednokrotnie pojawiają się też dodatkowe, jak uczucie sztywności i ograniczenie zakresu ruchów szyi, a także wywoływać inne dolegliwości. Zaliczają się do nich choćby bóle głowy, rozdrażnienie, zmęczenie czy problemy ze snem.
Z czego wynika taki problem zdrowotny? Często wiąże się go z mało aktywnym trybem życia i wieloma godzinami spędzonymi przed komputerem, przy pracy siedzącej lub nieodpowiedniej pozycji podczas snu. Co więcej, ból karku może wynikać z nadmiernego napięcia mięśniowego związanego z wysokim poziomem stresu, a także osłabienia mięśni związanego z brakiem odpowiedniej aktywności fizycznej.
Jak ograniczyć występowanie bólu karku – profilaktyka
Co można zrobić, by ryzyko problematycznego bólu karku było mniejsze? Najlepszym pomysłem jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających tę partię ciała, a także aktywny tryb życia i ograniczenie godzin spędzonych w jednej pozycji przed ekranem. Można to osiągnąć na przykład poprzez robienie przerw w realizacji obowiązków przed komputerem, by poruszać głową w różne strony. Jeśli problemy wynikają z nieprawidłowej pozycji podczas snu, przydatna może się okazać dobrej jakości poduszka, która wymusza właściwą pozycję karku, szyi i głowy. Innym sposobem na napięte mięśnie karku bywają też prawidłowo wykonane masaże.
Jak samodzielnie wykonać masaż karku?
Jaka forma masażu sprawdzi się najlepiej, by poradzić sobie z bólem karku? Wiele osób decyduje się na automasaż, który można wykonywać w domu – profilaktyczne lub w razie pojawienia się pierwszych dolegliwości. Ma on ogromne znaczenie dla utrzymania optymalnej kondycji przez długie lata.
Masaż karku samodzielny wykonuje się opuszkami palców i dłońmi (okrężnymi ruchami) lub stosując specjalne akcesoria, jak choćby piłki do masażu czy masażery.
Jak wykonać klasyczny masaż? Nadgarstki przykłada się do szyi i uciska palcami kark, by następnie przesuwać dłonie od karku do ramion. Następnym etapem jest masowanie szyi po odgięciu głowy w jedną ze stron. Wszystkie elementy da się wykonać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.
Masaż karku na ból szyi wykonywany u specjalisty (masaż klasyczny, masaż relaksacyjny) – jakie efekty można uzyskać?
Jeżeli już pojawiają się poważne bóle karku lub ma się skłonności do ich występowania, warto skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty, który wykona profesjonalny masaż. Technika masażu opiera się na sekwencji ruchów znanych z masażu klasycznego, takich jak: oklepywanie, ugniatanie, głaskanie i rozcieranie karku, ramion, pleców i szyi. Ich intensywność i siła zależą od kondycji zdrowotnej i możliwości pacjenta. Osoba masowana może znajdować się w pozycji siedzącej lub leżącej na brzuchu.
Takie działanie z jednej strony pozwalają wyeliminować dolegliwości bólowe, zmniejszając napięcie mięśniowe. Z drugiej wspomagają regenerację mięśni i wspierają właściwe krążenie krwi (lepsze dotlenienie tkanek). W rezultacie masażu pacjent się odpręża, a ruchy masażysty przynoszą uspokojenie i rozluźnienie.
Masaż karku, masaż pleców i masaż szyi – zadbaj o dobre samopoczucie i zdrowie
Masaże na kark i ramiona pozwalają pozbyć się bólu, napięcia mięśni, przynosząc odprężenie i ulgę. Można zdecydować się na takie zabiegi na ciało w formie automasażu lub skorzystać z usług doświadczonego specjalisty. Zawsze jednak trzeba dopasować formę i zakres działania do indywidualnych potrzeb, by masaż był nie tylko przyjemny, ale też jak najbardziej skuteczny.