Skip to content Skip to footer

Ból głowy po masażu kręgów szyjnych

Masaże lecznicze przynoszą ulgę i niwelują ból związany z wieloma schorzeniami. I choć stanowią cenny i skuteczny element fizjoterapii i kompleksowego leczenia po urazach i zabiegach, również ich wykonywanie potrafi wiązać się z pewnymi dolegliwościami i dyskomfortem. Masaż kręgów szyjnych może bowiem prowadzić do bólu głowy.
Z czego on wynika? Jakie są główne powody bólu głowy po masażu? Kiedy się pojawia i jak szybko mija? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Migrena szyjna – czym jest szyjnopochodny ból głowy?

Ból głowy może być spowodowany różnymi czynnikami. Jednym z problemów jest tak zwana migrena szyjna, czyli ból głowy pochodzenia szyjnego, inaczej zespół szyjny górny. Jest on związany z problemami ze strony kręgosłupa szyjnego (górnej części szyi).
Jakie są najczęstsze objawy bólu głowy pochodzenia szyjnego? Może mieć formę bólu głębokiego lub kłującego w tylnej części głowy. W niektórych przypadkach ból promieniuje do czoła, skroni i barków. Czasami pojawiają się również zawroty głowy i szumy uszne. Za jego przyczyny uznaje się przede wszystkim:

  • dyskopatia,
  • zmiany przeciążeniowe.

W wielu sytuacjach dolegliwości wynikają z nieodpowiednich nawyków i niehigienicznego trybu życia, jak:

  • siedzący tryb życia,
  • utrzymywaniu niewłaściwej pozycji ciała,
  • brak ruchu,
  • stres.

Prowadzą one do nadmiernego napięcia mięśni szyjnych, co finalnie prowadzi do pojawienia się migreny. Jej objawy można niwelować z pomocą środków farmakologicznych. Aby uporać się z przyczynami – najczęściej potrzebna jest fizjoterapia, w tym choćby odpowiednio dobrany masaż. Co ciekawe, jednym ze skutków masażu kręgów szyjnych, który ma pomóc z uporaniem się z migreną, bywa… ból głowy.

Masaż kręgów szyjnych – kiedy pojawia się ból głowy po masażu kręgosłupa szyjnego?

Dolegliwości bólowe po masażu szyi nie są niczym nietypowym i co najważniejsze – to stan zupełnie normalny. W większości przypadków nie powinien niepokoić, a nawet jest wręcz oczekiwaną reakcją organizmu na stymulację tkanek.
Kiedy może wystąpić? Zazwyczaj pacjenci zgłaszają, że tego typu problemy pojawiają się około 2-3 godziny po wykonanym zabiegu. Może im towarzyszyć także szereg innych objawów, jak złe samopoczucie i zawroty głowy.

Przyczyny bólu głowy po masażu kręgosłupa szyjnego

Jakie są powody występowania opisanych dolegliwości po masażu? Przede wszystkim ma to związek z tym, że masaż tkanek głębokich czy masaż górnej części szyi prowadzi do pobudzenia krążenia krwi i zmian w jej przepływie. Podczas zabiegu naczynia krwionośne zwężają się i rozszerzają – a takie wahania przepływu potrafią doprowadzić do bólu głowy.
Profesjonalny masaż ma na celu zniwelować napięcia mięśni i usunąć stanu ucisku nerwów. Uwolnienie punktów spustowych prowadzi do zmiany w organizmie, co także może zaowocować tymczasowym pojawieniem się bólu.

Jak długo utrzymuje się ból głowy po masażu kręgów szyjnych?

Ból głowy wywołany masażem jest to zazwyczaj stan przejściowy. Pojawia się do dwóch, trzech godzin po wizycie w gabinecie i może utrzymywać się do 24-48 godzin. Podstawową formą radzenia sobie z nim jest skorzystanie z technik relaksacyjnych, użycie ciepłych kompresów lub zastosowanie takich produktów, jak leki przeciwbólowe.
Jeżeli jednak dolegliwości utrzymują się dłużej lub z czasem się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. Może być to bowiem oznaka nieprawidłowości w wykonaniu zabiegu, chorób zwyrodnieniowych lub problemów ze strony układu nerwowego. W przypadku bólu głowy tego typu konieczne bywa zastosowanie dodatkowych form leczenia.

Nieprzyjemne dolegliwości i gorsze samopoczucie po masażu – kiedy powinny niepokoić?

Ból głowy po masażu szyi niekoniecznie musi być tylko wynikiem prawidłowej stymulacji tkanek. Oczywiście może on wystąpić, gdy masaż został wykonany nieprawidłowo. Dlatego warto korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych terapeutów – znalezionych choćby z pomocą naszej wyszukiwarki. Zdarza się, że ból głowy pochodzi z niewystarczającego nawodnienia. Zmiany w organizmie podczas zabiegu sprawiają, że nerki pracują intensywnie, potrzebując większej ilości płynów. Jeśli nie dostarczy się płynów, wówczas woda zostanie pobrana z krwioobiegu, wywołując ból głowy.
Nawet jeśli masaż zmniejsza napięcie mięśni karku i jest przeprowadzony właściwie, niekiedy przyczyną bólu głowy bywa nieprawidłowe ułożenie ciała podczas masażu. Warto zatem pamiętać o tym, by zgłaszać wszelkie niedogodności w czasie masażu.


Dobrze wykonany masaż może wspomóc codzienne funkcjonowanie i zniwelować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Warto jednak poznać zakres działania specjalisty oraz dowiedzieć się, jakie bywają dodatkowe skutki zabiegu – by niepotrzebnie się nie niepokoić, jeśli pojawiłyby się takie dolegliwości, jak choćby ból głowy.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.