Skip to content Skip to footer

Masaż na bruksizm – poprawa jakości życia

Niehigieniczny tryb życia czy stres potrafią doprowadzić do pojawienia się wielu problemów ze zdrowiem. Jednym z nich jest bruksizm – zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami. Potrafi on wywołać wiele innych dolegliwości. Warto zatem jak najszybciej znaleźć przyczynę bruksizmu, by skutecznie go wyleczyć. Jednym ze sposobów bywa wykorzystanie fizjoterapii.
Co wywołuje bruksizm? Jakie są jego objawy? Jak sobie z nim poradzić – jakie są metody leczenia bruksizmu? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Na czym polega bruksizm – objawy bruksizmu (zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów, ból głowy w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych)

W dużym uproszczeniu bruksizm to nieświadome zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki – w ciągu dnia lub podczas snu. W efekcie pojawia się dyskomfort, ale też wiele innych dolegliwości. Dorośli i dzieci cierpiący z powodu bruksizmu doświadczają takich problemów, jak ścieranie szkliwa, uszkodzenia zębów i inne zmiany w obrębie szczęki. Odczuwają sztywność mięśni twarzy i szyi. Permanentny stan napięcia mięśni i nieprawidłowe działanie stawów skroniowo-żuchwowych sprawia, że pojawia się ból mogący promieniować nawet do ucha, prowadząc do pojawienia się szumów, trzasków i dyskomfortu w czasie jedzenia, mówienia czy ziewania. Występują także bóle głowy. Dolegliwości te potrafią także doprowadzić do chronicznego zmęczenia, rozdrażnienia oraz problemów ze snem.
Bruksizm diagnozuje się przede wszystkim poprzez wizytę w gabinecie stomatologicznym lub ortodontycznym. Niezbędne jest oczywiście badanie jamy ustnej. Niekiedy sięga się także po dodatkowe formy diagnostyczne, jak choćby konsultacja z laryngologiem czy neurologiem, a nawet wykonanie badań snu (w przypadku bruksizmu nocnego).

Przyczyny bruksizmu – z czego wynika?

Bruksizm może powodować wiele czynników. Część z nich dotyczy nieprawidłowości typowo stomatologicznych w jamie ustnej – wady zgryzu, braki w uzębieniu. Zdarza się, że nadmierne zgrzytanie zębami wiąże się nie tylko z problemami w obrębie szczęki. Bywa efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków czy zaburzeń snu (choćby związanych z bezdechem sennym). W wielu przypadkach zaciskanie szczęki i napięty mięsień skroniowy pojawiają się jednak u osób cierpiących z powodu obniżonego nastroju, u których występuje duże napięcie emocjonalne i wysoki poziom stresu, a także inne problemy natury neurologicznej lub psychosomatycznej.

Leczenie bruksizmu – co można wykorzystać?

Aby uzyskać pożądane rezultaty w leczeniu bruksizmu, trzeba wykorzystać odpowiednie metody. Podstawową formą jest szyna relaksacyjna do założenia na noc. Zmniejsza tarcie i naciski między zębami, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń szkliwa.
Jeśli przyczyną dolegliwości są wady zgryzu bądź inne problemy z uzębieniem, należy oczywiście podjąć leczenie u stomatologa lub ortodonty.
Jeżeli natomiast bruksizm ma podłoże w stresie wdraża się też inne techniki wspomagające, których zadaniem jest zmniejszyć uczucie stresu. Przydają się zatem techniki relaksacyjne i wyciszające lub psychoterapia.
Zdarza się, że nadmierne napięcie w mięśniach żwaczy obniża się z pomocą botoksu. Jego zadaniem jest blokowanie nadmiernej aktywności mięśni. Zabieg jednak daje czasowe efekty, które trzeba powtarzać, jeśli nie udało się wyeliminować przyczyny.
Świetnym rozwiązaniem przy leczeniu bruksizmu bywa także terapia manualna, czyli profesjonalny masaż w gabinecie fizjoterapeuty.

Masaż na bruksizm: masaż żuchwy, masaż twarzy

Podstawowe formy masażu przy bruksizmie można wykonać samodzielnie w domu. Regularna stymulacja tkanek pomaga w zmniejszeniu napięcia mięśniowego. Często jednak to nie wystarcza i przy leczeniu niektórych zaburzeń niezbędny jest doświadczony fizjoterapeuta stomatologiczny czy specjalista od terapii czaszkowo-krzyżowej. Z jego pomocą prowadzi się do rozluźnienia mięśni, uzyskuje się ulgę, usuwa ból i niweluje przypadłość zgrzytania zębami i zaciskania szczęki.
Specjalista kontroluje, które z mięśni są nadmiernie napięte i przeciążone. Problem może bowiem dotyczyć takich obszarów, jak:

  • żwacze,
  • mięśnie skroniowe,
  • mięśnie skrzydłowe,
  • mięśnie karku lub szyi

Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badania fizjoterapeuta przechodzi do terapii manualnej, na którą składa się:

  • masaż zewnętrzny (użycie takich technik, jak głaskanie, uciskanie, rozcieranie mięśni),
  • masaż wewnętrzny (masowanie mięśni skrzydłowych).

Niekiedy sięga się też po dodatkowe techniki, jak choćby masaż punktów spustowych.

Sposoby leczenia bruksizmu – masaż na bruksizm

Bruksizm to przede wszystkim zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęki. Prowadzi to jednak do szeregu innych dolegliwości, jak napięcie mięśni, zwyrodnienia żuchwy, ból głowy, nieprawidłowa postawa ciała. Nie należy zatem bagatelizować schorzenia i w miarę możliwości jak najszybciej znaleźć jego przyczynę, by szybko powrócić do normalności. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się masaż przeciw bruksizmowi, dzięki któremu da się uzyskać rozluźnienie, zmniejszyć stan napięcia czy obniżyć poziom stresu. W ten sposób dam się uzyskać naprawdę świetne rezultaty dla zdrowia, dobrego samopoczucia i urody.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.