Masaż potrafi przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia – jeśli zostanie wykonany profesjonalnie u pacjenta, u którego nie występują przeciwwskazania do zabiegu. W innym razie może przynieść dyskomfort, ale też dodatkowe problemy zdrowotne.
Jakie są najważniejsze przeciwwskazania do masażu? Kto powinien z niego korzystać, a kto zdecydowanie musi zrezygnować z wizyty w gabinecie? O tym przeczytacie poniżej.
Wskazania do masażu klasycznego – dla kogo jest to zabieg?
Profesjonalne masaże to olbrzymie wsparcie dla dobrej kondycji organizmu. Niejednokrotnie wspomagają proces powrotu do zdrowia (masaż leczniczy), rozluźnienia (masaż relaksacyjny) lub wspierają dobrą formę przy wytężonym wysiłku fizycznym (masaż sportowy). Masaż stosuje się też, by poprawić ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne – zabieg koi nerwy, niweluje działanie stresu, zmniejsza stany napięcia.
Zabieg poprawia krążenie krwi i limfy, dotlenia tkanki, skutecznie usuwa toksyny i rodniki z organizmu, wspomagając ogólne działanie kluczowych narządów i organów. Co więcej zwalcza rozmaite dolegliwości bólowe, wspomaga odporność i poprawia kondycję skóry, by na długi czas zachowała młodzieńczy wygląd.
Niestety ze względu na fakt, że podczas masażu stosuje się rozmaite techniki i sposoby stymulacji tkanek, oprócz szeregu wskazań zdrowotnych i urodowych do wykonania zabiegu, istnieją też pewne przeciwwskazania.
Przeciwwskazania do masażu klasycznego – czasowe dolegliwości
Kiedy lepiej zrezygnować z zabiegów manualnych? Warto dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami dla konkretnego masażu, z którego pragnie się skorzystać. Podstawowa lista, która wyklucza możliwość skorzystania z pomocy masażysty obejmuje szereg czasowych problemów zdrowotnych, sprawiających jednak, że wizytę najczęściej należy przesunąć na inny termin. Zaliczają się do nich między innymi:
- ostre stany zapalne (w tym ostre zapalenie pęcherza moczowego, RZS w okresie zaostrzenia choroby),
- zmiany skórne,
- przerwanie ciągłości skóry,
- choroby zakaźne,
- choroby o podłożu pasożytniczym, bakteryjnym i wirusowym,
- okresy niedługo po przebytym zawale (2 tygodnie od zdarzenia),
- wzrost temperatury ciała (wysoka gorączka powyżej 38 stopni).
Dopiero, gdy kondycja zdrowotna się poprawi i znikną objawy chorobowe, można ponownie myśleć o odwiedzeniu masażysty.
Ogólne i szczegółowe przeciwwskazania do masażu klasycznego (zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych, nowotwory czy gruźlica)
Oprócz wyżej wymienionych przejściowych przeciwwskazań istnieje też szereg innych sytuacji, gdy wizyta w gabinecie masażysty nie jest możliwa. Wpływa na to szereg poważnych chorób i problemów zdrowotnych, które da się sklasyfikować jako ogólne przeciwwskazania lub przeciwwskazania szczegółowe.
Do pierwszej grupy zaliczają się oprócz wyżej wymienionych przeciwwskazań m.in.:
- nadciśnienie nieregulowane lekami,
- zmiany nowotworowe,
- dychawica oskrzelowa w czasie napadu,
- hemofilia, krwotoki, krwawienia,
- skaza naczyniowa,
- miażdżyca, padaczka,
- żylaki ze zmianami żylnymi, żylaki (w miejscu masowanym).
Przeciwwskazania szczegółowe do masażu klasycznego można natomiast podzielić ze względu na choroby konkretnych układów ciała. W przypadku układu oddechowego będą to np.: gruźlica, ostre stany zapalne oskrzeli czy płuc.
Dla układu pokarmowego ważnym przeciwwskazaniem są:
- pęknięcie wrzodu żołądka lub wrzodu dwunastnicy,
- wirusowe zapalenie wątroby, wyrostka robaczkowego, otrzewnej, trzustki,
- stany zapalne dróg żółciowych,
- zmiany grożące przerwaniem ciągłości jelit.
Z masażu lepiej zrezygnować, gdy pojawiają się schorzenia układu krążenia, jak:
- zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych,
- choroby naczyń obwodowych,
- zapalenie żył,
- żylaki ze zmianami skórnymi,
- nadciśnienie z ciśnieniem rozkurczowym powyżej 110,
- świeże stany zapalne zastawek i serca,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- niewyrównane wady serca
W przypadku innych układów warto również wymienić takie jednostki chorobowe, jak:
- kamica nerkowa,
- gruźlica kości, gruźlica nerek,
- zapalenie opon mózgowych,
- tętniaki i naczyniaki,
- ostre stany zapalne nerwów obwodowych.
W przypadku każdego zabiegu warto wcześniej skonsultować się z lekarzem, a także dokładnie wypełnić kartę informacyjną przed masażem, by wykluczyć ryzyko wystąpienia któregoś z przeciwwskazań.
Oprócz przeciwwskazań bezwzględnych istnieją też przeciwwskazania względne, które mogą stanowić przesłankę do odwołania zabiegu, choć nie zawsze jest to nieuniknione, mimo to wymaga konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Zalicza się do nich choćby menstruację (zwiększona tkliwość, możliwość spotęgowania krwawienia), a także ciąża (zwłaszcza pierwszy trymestr).
Bezpieczny masaż klasyczny – kiedy wybrać się na zabieg?
Choć korzystanie z masażu potrafi wspomóc funkcjonowanie organizmu, taki zabieg musi być wykonywany przez profesjonalistę, zgodnie z wytycznymi lekarza, w oparciu o rzetelne informacje o przechodzonych chorobach i ogólnym stanie zdrowia pacjenta. Tylko wówczas można skorzystać z dobroczynnych właściwości zabiegu, bez obaw o skutki uboczne.
W razie wątpliwości, czy aktualna kondycja pozwala na przeprowadzenie masażu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem – dla własnego bezpieczeństwa, zdrowia i dobrego samopoczucia.
1 Comments