Masaże zaliczają się do zabiegów fizjoterapeutycznych, które potrafią przynosić szereg korzyści zdrowotnych dla pacjentów w różnym wieku. Coraz chętniej stosuje się właśnie taką terapię również u najmłodszych.
Dlaczego warto zastosować masaż u dzieci? Jak przebiega zabieg u najmłodszych? Jak masować dziecko? Na czym polega masaż Shantala, kiedy warto zdecydować się na dziecięcy masaż tajski? O tym przeczytacie poniżej.
Masaż dla dzieci – od jakiego wieku można stosować zabiegi?
Coraz szersze grono osób regularnie korzysta z dobroczynnych właściwości masażu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że taka forma zabiegu może być zastosowana nie tylko u dorosłych. Masaż potrafi przynieść bardzo wiele dobrego również dla młodszych pacjentów.
Od jakiego wieku wykonujemy masaże u dzieci? Wszystko zależy oczywiście od stanu zdrowia dziecka, a także od formy masażu. Niektóre zabiegi na całe ciało lub wybrane partie: plecy, dłonie, stopy czy też masaż ramion wolno wykonywać nawet od pierwszych dni życia malucha (jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych).
Delikatny masaż relaksacyjny może być wykonywany przez rodzica. Zdarza się jednak, że warto odwiedzić specjalistę, który pomoże uporać się z konkretnymi dolegliwościami, przy jednoczesnym optymalnym dostosowaniu siły i intensywności dotyku. Dzięki temu masaż dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym jest nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny i przyjemny.
Dlaczego warto wykonywać dziecku masaże?
Zabiegi manualne wykonuje się u młodych pacjentów z różnych powodów. W przypadku najmłodszych pacjentów – noworodków i niemowląt – masaż pomaga wyciszyć dziecko, uspokoić przed snem, a także zaspokaja jego potrzebę bliskości z mamą lub tatą. Pamiętajmy, że w pierwszych tygodniach życia to poprzez dotyk maluch najmocniej poznaje świat.
Masaż u dzieci pozwala w zachowaniu wysokiej sprawności fizycznej, co przydaje się zwłaszcza u dzieci aktywnych, np. uprawiających rozmaite sporty. Niejednokrotnie regularnie wykonywane zabiegi manualne minimalizują ryzyko wystąpienia kontuzji, a także wspierają proces rehabilitacji po zabiegach i urazach.
Do czego jeszcze przydatne bywa wykorzystanie masażu? To dobry sposób na zrelaksowanie młodego organizmu i zminimalizowanie oznak stresu. Masaż pomaga rozluźnić mięśnie, poprawić jakość snu oraz wesprzeć koncentrację u dziecka.
Z pomocą tego typu naturalnych zabiegów można zatem zadbać w pełni o zdrowie fizyczne i psychiczne potomstwa. Dlatego też wielu rodziców odwiedza z dzieckiem profesjonalne gabinety masażu.
Tajski masaż relaksacyjny dziecięcy i masaż Shantala – zabiegi dla najmłodszych
Na jaki masaż dla dziecka warto się zdecydować w gabinetach masażu? Do najczęściej wybieranych zaliczają się:
- delikatny masaż relaksacyjny,
- tajski masaż,
- masaż olejowy.
W znaczącej większości przypadków masażystka wykonuje u najmłodszych nieintensywne zabiegi relaksacyjne, często z wykorzystaniem naturalnych olejków, które nie tylko nawilżają skórę, ale też wnoszą do masażu elementy aromaterapii.
Masaż Shantala – niezwykły zabieg wykonywany przez rodziców
Niezwykłym rodzajem masażu dziecka, który wykonuje sam rodzic, jest masaż Shantala, wywodzący się z Indii, który praktykuje się nawet u niemowląt jako element codziennej pielęgnacji. Wpływa on uspokajająco i rozluźniająco na malucha, a także pomaga odpowiednio zadbać o jego skórę, dzięki zastosowaniu delikatnych preparatów.
W masażu Shantala stosuje się technikę subtelnego głaskania. W ten sposób stymuluje się wszystkie najważniejsze części ciała, jak:
- klatka piersiowa,
- ramiona,
- przedramiona,
- dłonie,
- plecy,
- twarz.
Ruchy są delikatne i rytmiczne. Na koniec warto uzupełnić masaż o kilka ćwiczeń rozluźniających, które mogą być nie tylko dopełnieniem zabiegu, ale też okazją do zabawy i budowania bliskości między rodzicem a dzieckiem.
Skuteczna forma naturalnego wsparcia zdrowia – masaże dla dzieci
Masaż dla dzieci to skuteczna forma fizjoterapii, wspierająca kondycję fizyczną i psychiczną u najmłodszych. Do szczególnie popularnych rozwiązań zaliczają się masaże Shantala, realizowane przez samego rodzica, jak i szereg zabiegów relaksacyjnych, dopasowanych do potrzeb i wieku masowanego dziecka, które wykonuje się w gabinetach masażu (podobnie jak i u dorosłych). Dbajmy o zdrowie i samopoczucie dzieci, stawiając na naturalne metody – bezpieczne i skuteczne. Masaż zdecydowanie jest jedną z nich.