Skip to content Skip to footer

Masaż dla ciężarnej – najważniejsze informacje


Masaż bywa zalecany w wielu sytuacjach. Wspomaga powrót do pełni formy po rozmaitych kontuzjach, pomaga przygotować się do intensywnego wysiłku fizycznego lub przydaje się do sprawnego usuwania cellulitu. Bywa również bardzo przydatny w okresie ciąży.

Na czym polegają masaże prenatalne? Kiedy i z jakich form zabiegu mogą korzystać kobiety w ciąży? Czy zawsze masaż w okresie oczekiwania na dziecko jest bezpieczny? O tym przeczytacie poniżej.

Masaż prenatalny – co to takiego?

Masaż prenatalny to specjalny rodzaj terapii manualnej przeznaczony dla kobiet w ciąży. Podczas masażu prenatalnego korzysta się z klasycznych technik, koncentrując się na delikatnych ruchach, dopasowanych do okresu ciąży, by nie zagrozić ani matce, ani dziecku. Jego zadaniem jest łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych oraz pomoc w lepszym przygotowaniu się organizmu do trudów porodowych.

Zabieg najczęściej wykonuje się w pozycji na boku z poduszką bądź w leżeniu na plecach. W niektórych przypadkach zdarza się, że podczas masażu prenatalnego pacjentka leży na brzuchu. Zawsze taka forma terapii manualnej powinna być realizowana przez doświadczonego specjalistę, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności w tym zakresie.

Kiedy kobiety powinny zdecydować się na masaż dla ciężarnej?

Masaże prenatalne cieszą się olbrzymią popularnością i coraz częściej uznaje się je wręcz za jeden z ważnych elementów opieki ciążowej. Niejednokrotnie zdarza się, że właśnie ten typ zabiegów jest rekomendowany kobietom w ciąży nawet przez ich lekarzy prowadzących, by wspomóc je w radzeniu sobie z rozmaitymi dolegliwościami, które mogą pojawić się w ciąży.

W którym momencie można wybrać się na zabieg? Nie zaleca się wykonywania masażu w pierwszym trymestrze ciąży ani w ostatnim miesiącu ciąży dla bezpieczeństwa maluszka. Jest to jednak rozwiązanie niezmiernie korzystne między 3. a 8. miesiącem ciąży. Zanim jednak przystąpi się do pierwszego zabiegu, należy bezwzględnie udać się na rozmowę do lekarza prowadzącego.

Zabiegi manualne w czasie ciąży – masaż (pleców, relaksacyjny) a zdrowie przyszłej matki i dziecka

Dlaczego warto zdecydować się na masaże prenatalne? Taki zabieg wyraźnie poprawia stan fizyczny i psychiczny kobiet. Jak już wspomnieliśmy, masaż kobiet w trakcie ciąży zapobiega najczęściej występującym w ciąży dolegliwościom, jak choćby obrzęk nóg (w tym obrzęki stóp). Relaksujący masaż pomaga uporać się z przeciążeniem mięśni, a nawet redukuje napięcie nerwowe i mięśniowe, objawy depresji ciążowej. Zapewni ogólne rozluźnienie, a co za tym idzie zniweluje dolegliwości bólowe, a zwłaszcza bóle kręgosłupa, nóg, bóle głowy.

Co więcej stosowanie masażu prenatalnego, wspomaga krążenie krwi i limfy, a także stanowi skuteczny sposób pielęgnacji skóry – zapobiega powstawaniu rozstępów i poprawia ogólną kondycję skóry (jej nawilżenie i odżywienie, elastyczność).

W końcu masaż relaksuje, odprężą i obniża poziom stresu, na który często jest narażona przyszła mama.

Zanim podejmiemy decyzję o wybraniu się do masażysty, pamiętajmy, że z masaży prenatalnych można korzystać tylko, jeśli ciąża przebiega prawidłowo.

Przeciwwskazania do masażu dla kobiet w ciąży

Masaż prenatalny stanowi wielkie wsparcie dla przyszłych mam. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że nie zawsze może być on wykonywany u każdej kobiety. Choć wykorzystuje się wówczas wyłącznie delikatne techniki znane z masażu klasycznego, jeśli w czasie zabiegu pojawi się jakikolwiek dyskomfort lub dolegliwości (nawet u w pełni zdrowych kobiet), należy niezwłocznie zgłosić to terapeucie.

Istnieje też szereg poważnych przeciwwskazań do korzystania z dobroczynnych właściwości masażu prenatalnego.

Zalicza się do nich:

  • ogólny zły stan zdrowia (mdłości, wymioty, zawroty głowy),
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • zaburzenia w rozwoju płodu,
  • powikłania ciążowe,
  • ryzyko przedwczesnego porodu (również jeśli przy poprzedniej ciąży wystąpił przedwczesny poród),
  • cukrzyca ciążowa,
  • nadciśnienie.

Do przeciwwskazań można zaliczyć też inne schorzenia, które mogą wpływać na nieprawidłowy przebieg ciąży. Dlatego przed pójściem na masaż, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, by wykluczyć zagrożenia dla matki i dziecka.

Masaż dla kobiet w ciąży – podsumowanie

Oczekiwanie na dziecko to piękny moment w życiu kobiety. Niejednokrotnie niesie on ze sobą jednak pewne dolegliwości. W uporaniu się z nimi może pomóc masaż dla kobiet w ciąży. Taki zabieg poprawia samopoczucie, relaksuje, ogranicza ból i obrzęki, pomaga lepiej zadbać o skórę i przygotować ciało do porodu.

Jeśli zatem tylko nie występują ku temu przeciwwskazania, warto zainteresować się taką formą naturalnej pomocy w czasie przygotowań na powitanie dziecka – z korzyścią dla przyszłej matki i malucha.

Napisz komentarz