Masaż bywa zalecany w wielu sytuacjach. Wspomaga powrót do pełni formy po rozmaitych kontuzjach, pomaga przygotować się do intensywnego wysiłku fizycznego lub przydaje się do sprawnego usuwania cellulitu. Bywa również bardzo przydatny w okresie ciąży.
Na czym polegają masaże prenatalne? Kiedy i z jakich form zabiegu mogą korzystać kobiety w ciąży? Czy zawsze masaż w okresie oczekiwania na dziecko jest bezpieczny? Jakie są przeciwwskazania do masażu w ciąży? O tym przeczytacie poniżej.
Masaż prenatalny – co to takiego?
Profesjonalnie wykonany masaż prenatalny to specjalny rodzaj terapii manualnej przeznaczony dla kobiet w ciąży. Podczas masażu prenatalnego korzysta się z klasycznych technik, koncentrując się na delikatnych ruchach, dopasowanych do okresu ciąży, by nie zagrozić ani matce, ani dziecku. Jego zadaniem jest łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych oraz pomoc w lepszym przygotowaniu się organizmu do trudów porodowych.
Zabieg manualne w ciąży (masaż) najczęściej wykonuje się w pozycji na boku z poduszką bądź w leżeniu na plecach, czasami nawet w pozycji siedzącej – powinien go wykonywać profesjonalny masażysta. W niektórych przypadkach zdarza się, że podczas masażu prenatalnego pacjentka leży na brzuchu. Zawsze taka forma terapii manualnej powinna być realizowana przez doświadczonego specjalistę, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności w tym zakresie.
Kiedy kobiety powinny zdecydować się na masaż dla ciężarnej?
Masaże prenatalne cieszą się olbrzymią popularnością u kobiet w ciąży i coraz częściej uznaje się je wręcz za jeden z ważnych elementów opieki ciążowej. Niejednokrotnie zdarza się, że właśnie ten typ zabiegów jest rekomendowany kobietom w ciąży nawet przez ich lekarzy prowadzących, by wspomóc je w radzeniu sobie z rozmaitymi dolegliwościami, które mogą pojawić się w ciąży.
W którym momencie można wybrać się na zabieg? Nie zaleca się wykonywania masażu w pierwszym trymestrze ciąży ani w ostatnim miesiącu ciąży dla bezpieczeństwa maluszka. Jest to jednak rozwiązanie niezmiernie korzystne między 3. a 8. miesiącem ciąży. Zanim jednak przystąpi się do pierwszego zabiegu, należy bezwzględnie udać się na rozmowę do lekarza prowadzącego.
Zabiegi manualne w czasie ciąży – masaż (pleców, relaksacyjny) a zdrowie przyszłej matki i dziecka
Dlaczego warto zdecydować się na masaże prenatalne i jaki może być skutek masażu? Taki zabieg przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Wyraźnie poprawia stan fizyczny i psychiczny kobiet. Jak już wspomnieliśmy, masaż kobiet ciężarnych zapobiega najczęściej występującym w ciąży dolegliwościom, jak choćby obrzęk nóg (w tym obrzęki stóp). Relaksujący masaż poprawia samopoczucie u kobiet w ciąży, pomaga uporać się z przeciążeniem mięśni, a nawet redukuje napięcie nerwowe i mięśniowe, objawy depresji ciążowej. Zapewni ogólne rozluźnienie, a co za tym idzie zniweluje dolegliwości bólowe, a zwłaszcza bóle kręgosłupa, nóg, bóle głowy.
Co więcej stosowanie masażu prenatalnego, wspomaga krążenie krwi i limfy, a także stanowi skuteczny sposób pielęgnacji skóry – zapobiega powstawaniu rozstępów i poprawia ogólną kondycję skóry (jej nawilżenie i odżywienie, elastyczność).
W końcu masaż relaksuje, odprężą i obniża poziom stresu, na który często jest narażona przyszła mama.
Zanim podejmiemy decyzję o wybraniu się do masażysty, pamiętajmy, że z masaży prenatalnych można korzystać tylko, jeśli ciąża przebiega prawidłowo.
Przeciwwskazania do masażu dla kobiet w ciąży
Ciąża może przebiegać bardzo różnie. Dlatego często masaż prenatalny dla kobiet w ciąży stanowi wielkie wsparcie dla przyszłych mam, zwłaszcza gdy jest wykonywany przez doświadczonego masażystę. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że nie zawsze może być on wykonywany u każdej kobiety. Choć wykorzystuje się wówczas wyłącznie delikatne techniki znane z masażu klasycznego, jeśli w czasie zabiegu pojawi się jakikolwiek dyskomfort lub dolegliwości (nawet u w pełni zdrowych kobiet), należy niezwłocznie zgłosić to terapeucie. Decyzja o realizacji zabiegu zawsze zależy od indywidualnego stanu zdrowia przyszłej mamy.
Kiedy kobiety w ciąży nie powinny umawiać się na wizytę? Istnieje też szereg poważnych przeciwwskazań do korzystania z dobroczynnych właściwości masażu prenatalnego.
Zalicza się do nich:
- ogólny zły stan zdrowia (mdłości, wymioty, zawroty głowy),
- stany zapalne,
- krwawienie z dróg rodnych,
- zaburzenia w rozwoju płodu,
- powikłania ciążowe,
- wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu,
- ryzyko przedwczesnego porodu (również jeśli przy poprzedniej ciąży wystąpił przedwczesny poród),
- cukrzyca ciążowa,
- nadciśnienie.
Do przeciwwskazań do masażu dla kobiet w trakcie ciąży można zaliczyć też inne schorzenia, które mogą wpływać na nieprawidłowy przebieg ciąży. Dlatego przed pójściem na masaż, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, by wykluczyć zagrożenia dla matki i dziecka. Dla bezpieczeństwa należy wykonywać zabieg przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności.
Masaż dla kobiet w ciąży – podsumowanie
Oczekiwanie na dziecko to piękny moment w życiu kobiety. Niejednokrotnie niesie on ze sobą jednak pewne dolegliwości. W uporaniu się z nimi może pomóc masaż dla kobiet w ciąży. Taki zabieg polepsza ogólne samopoczucie ciężarnej, relaksuje, niweluje napięcie mięśniowe, ogranicza ból i zapobiega obrzękom, pomaga lepiej zadbać o skórę i przygotować ciało do porodu. Dzięki niemu możliwa też jest poprawa krążenia krwi u kobiety w ciąży, a także lepsze działanie układu limfatycznego.
Jeśli zatem tylko nie występują ku temu przeciwwskazania, warto zainteresować się taką formą naturalnej pomocy w czasie przygotowań na powitanie dziecka – z korzyścią dla przyszłej matki i malucha. W ciąży masaż może się okazać naprawdę wielką pomocą – jeśli tylko zgodę na niego wyrazi lekarz prowadzący ciążę.