Skip to content Skip to footer

Jak przygotować się na masaż?


Dobrze wykonany masaż potrafi przynieść wiele korzyści dla ciała i ducha, jeśli tylko udamy się do profesjonalisty, mającego odpowiednie umiejętności manualne. W niektórych przypadkach potrzebne jest także właściwe przygotowanie do zabiegu.

Jak zatem przygotować się na masaż klasyczny lub masaż relaksacyjny? O czym trzeba pamiętać, zanim wybierzemy się do terapeuty? O tym napiszemy poniżej.

Jak przygotować się na masaż relaksacyjny, klasyczny, masaż sportowy, masaż pleców – podstawowe zalecenia

Bez względu na to, czy wybieramy się na masaż leczniczy, masaż klasyczny czy sportowy, warto przestrzegać pewnych zasad, by zapewnić sobie maksymalny komfort podczas zabiegu i czerpać z niego jak największą przyjemność. Ważne jest oczywiście pozytywne nastawienie, ale nie tylko. Warto więc zapoznać się z precyzyjnymi wytycznymi jeszcze zanim wybierzemy się na pierwszy masaż.

Co należy zrobić? Ogromne znaczenie ma choćby zadbanie o higienę. Przed samym masażem powinno się wziąć ciepły prysznic. Dlaczego? Nie tylko pozwala odświeżyć się przed zabiegiem, ale też dodatkowo rozluźnia mięśnie i zmiękcza skórę, dzięki czemu łatwiej poddaje się ona dłoniom masażysty.

O czym jeszcze pamiętać? Ważny jest odpowiedni strój. O ile podczas samego masażu najczęściej zakładamy bieliznę lub specjalny strój dostarczany w gabinecie, o tyle już po zabiegu najprzyjemniej jest przebrać się w miły w dotyku i nie krępujący ruchów strój. Znacznie lepiej sprawdza się zatem luźny dres niż na przykład garnitur czy dopasowana sukienka.

Bez względu na to, jaki rodzaj masażu się wybierze, powinno się pamiętać o tym, by najpóźniej na ok. 1,5 godziny przed planowanym zabiegiem zjeść lekki posiłek. Zbyt obfity obiad lub kolacja mogą prowadzić do dyskomfortu i mdłości, co skutecznie utrudnia czerpanie przyjemności z masażu.

W większości gabinetów masażu przed pierwszą wizytą wypełnia się też krótką ankietę, pozwalającą określić stan zdrowia pacjenta, by sprawdzić, czy nie występują żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.

Przeciwwskazania do masażu – kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Jeśli chcemy skorzystać z dobroczynnych właściwości masażu, trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu i nie w każdej sytuacji możemy wybrać się na masaż.

Do najpopularniejszych przeciwwskazań zaliczają się:

  • ostre stany zapalne skóry i zmiany skórne,
  • infekcje,
  • stany gorączkowe,
  • zmiany zakrzepowe,
  • przerwanie ciągłości skóry (również po zabiegach chirurgicznych),
  • ciąża.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy kwalifikujemy się do odbycia zabiegu, zawsze warto poradzić się lekarza lub masażysty.

Jak przygotować się do masażu klasycznego?

Masaż klasyczny pomaga rozluźnić mięśnie, pozbyć się dolegliwości bólowych i poprawić ogólne samopoczucie. Czy trzeba się do niego specjalnie przygotowywać? Najczęściej wystarczy kierować się ogólnymi zasadami, opisanymi powyżej. Podczas zabiegu zazwyczaj należy zdjąć całe ubranie i założyć bieliznę jednorazową, udostępnianą w gabinecie.

Jak przygotować się do masażu relaksacyjnego?

Podobne wskazania pojawiają się przed masażem relaksacyjnym. W większości przypadków zakłada się jednorazową bieliznę, by nie zatłuścić olejkami własnej odzieży. Przed zabiegiem warto też skorzystać z prysznica, by odświeżyć się, jeszcze skuteczniej zrelaksować i lepiej przygotować skórę do zabiegu.

Jak przygotować aktualnie masowane partie ciała – masaż twarzy

Masaże na poszczególne partie ciała, przynoszące rozluźnienie mięśni i dotlenienie tkanek, niekiedy wymagają odpowiedniego przygotowania.

Dobrym przykładem jest zwłaszcza masaż twarzy. Zanim przystąpi się do właściwej terapii manualnej, konieczne jest dokładne oczyszczenie twarzy. Przeprowadza się zatem demakijaż, a niekiedy wykonuje nawet peeling, by skuteczność masażu i stosowanych naturalnych olejków odżywczych była jak największa.

Co zrobić przed udaniem się na masaż tajski?

A jak przygotować się na masaż tajski? Warto pamiętać, że jest to skuteczna terapia pozwalająca uśmierzyć bóle mięśniowe, pozbyć się stanu napięcia oraz wyciszyć organizm.

W dniu masażu najlepiej zrezygnować z obfitych posiłków, a ostatni lekki posiłek, składający się choćby z warzyw i owoców, powinno się zjeść przynajmniej godzinę przed zabiegiem. Należy też jak najbardziej nawadniać organizm – pić więcej wody, ciepłej herbaty.

Dobrym pomysłem jest wygodne ubranie, które włożymy na siebie z powrotem po masażu. W czasie klasycznego zabiegu tajskiego osoba masowana zakłada specjalny strój, który pozwala na rozmasowywanie wszystkich partii ciała głównie w pozycji leżącej (np. w leżeniu przodem) i odwzorowującej rozmaite asany, znane z jogi.

Masaż wyszczuplający w gabinecie – jak się do niego należy przygotować?

Manualny masaż wyszczuplający pomaga skutecznie wymodelować sylwetkę oraz zredukować nieestetyczny i wstydliwy cellulit. Dzięki niemu da się wspomóc metabolizm i lepiej uporać się z uciążliwą tkanką tłuszczową.

Osoba masowana w przypadku takiej terapii nie musi specjalnie przygotowywać się przed przyjściem do gabinetu. Do podstawowych wskazań zalicza się tylko zrezygnowanie z obfitych posiłków oraz zalecenie, by spożywać więcej wody.

Różne rodzaje masażu a sposoby przygotowania do zabiegu

Odpowiednie przygotowanie do masażu pozwala usprawnić wizytę w gabinecie oraz uzyskać optymalne rezultaty terapii manualnej. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co zrobić, najlepiej wcześniej skontaktować się z pracownikami gabinetu, którzy chętnie udzielą wszelkich informacji oraz pomogą zadbać o komfort, by każdy masaż był przyjemny i dawał pożądane efekty.

Napisz komentarz