Istnieje wiele technik masażu, dzięki którym można poczuć niemal natychmiastową ulgę, poprawić samopoczucia i zredukować dolegliwości bólowych. Korzyści uzyskuje się zarówno dzięki masażom leczniczym, jak i relaksacyjnym – na całe ciało lub wybrane jego części. Do chętnie wybieranych zabiegów zaliczają się między innymi masaże karku i szyi.
Kiedy warto zdecydować się na masaż karku? Co zalicza się do najczęstszych przyczyn bólu karku? Jakie są wskazania do wykonania masażu? Na jakie korzyści można liczyć? O tym przeczytacie poniżej.
Przyczyny bólu karku, przyczyny bólu szyi
Ból kręgosłupa szyjnego i ból karku bywają bardzo dotkliwym i nieprzyjemnym problemem, z którym boryka się wiele osób. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Najważniejszą jest wymuszanie niewłaściwej pozycji ciała, siedzący tryb życia lub stanie w niewygodnej pozycji, zbyt mała ilość aktywności fizycznej. Wówczas pojawia się napięcie mięśni szyi i sztywność karku przynoszące nieprzyjemny ból.
Niestety dolegliwości tego typu połączone z bólem kręgosłupa mogą mieć też podłoże zwyrodnieniowe i pojawiać się wraz z urazami czy chorobą zwyrodnieniową odcinka szyjnego kręgosłupa – wówczas ból występuje zwłaszcza o poranku i promieniuje do głowy, barków i ramion. Do wystąpienia takich objawów prowadzą także stany zapalne stawów, schorzenia laryngologiczne, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. U najmłodszych pacjentów ból karku łączy się z takim schorzeniem, jak kręcz karku, czyli wymuszone przechylenie głowy i szyi w kierunku barku.
Przyczyny występowania bólu szyi i bólu karku bywają bardzo różne. Jeśli zatem problem utrzymuje się przez dłuższy czas, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, który określi źródło problemu i zaordynuje odpowiednie leczenie.
Masaż karku – techniki masażu na silny ból mięśni karku i szyi
Podczas masażu karku stosuje się różne tradycyjne techniki, sięgając najczęściej po masaż klasyczny. Jeżeli pacjent cierpi na ból szyi i karku, najlepsza technika masażu to:
- głaskanie (zwłaszcza na środku karku od linii włosów w stronę wyrostków barkowych – ruch w dół i do prawej strony),
- głębokie rozcieranie (w różnych obszarach, po nim znów wykonuje się głaskanie),
- ugniatanie (symetrycznie, łapiąc skórę i tkankę mięśniową),
- oklepywanie i wibracja (obejmuje wszystkie tkanki miękkie, konieczne jest unikanie strefy w obrębie kręgosłupa).
Masaż karku redukujący napięcie mięśniowe można wykonywać w domu, choć coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług doświadczonych terapeutów, którzy są w stanie zlokalizować źródło problemu, określić przyczyny dolegliwości i sprawnie je wyeliminować.
Masaż karku i szyi – korzyści dla pacjenta
Masaż karku, który przeciwdziała bólowi karku i redukuje bóle głowy potrafi przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim usuwa się lub zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości bólowe i sztywność karku wywołane urazami, schorzeniami, niewłaściwą postawą czy stresem. Masaż pomaga rozluźnić mięśnie, przywrócić naturalną równowagę i dobre samopoczucie. Pamiętajmy, że przewlekłe napięcie karku łączy się z bólem szyi, bólem głowy (również tym o podłożu migrenowym), może prowadzić do rozdrażnienia, przemęczenia i bezsenności. Dobrze wykonany masaż łagodzi napięcie nerwowe i wpływa korzystnie na działanie układu nerwowego.
Co więcej, korzystanie z usług masażysty wspomaga krążenie krwi i limfy. Tkanki są lepiej dotlenione, a zbędne produkty przemiany materii sprawniej usuwane z organizmu, co wpływa na pracę różnych narządów i ogólne samopoczucie.
Zabiegi manualne na mięśnie karku i ból szyi – kto powinien skorzystać z masażu?
Kto powinien wybrać się na masaż karku? To zabieg wręcz idealny dla pacjentów, którym dokucza codzienny stres i nadmiar zadań. Warto zdecydować się na taką formę naturalnej terapii, jeśli wykonuje się pracę siedzącą lub stojącą, nie ma się czasu na wiele aktywności fizycznej. Wówczas masaż potrafi profilaktycznie pomóc poprawić postawę ciała i zmniejszyć ryzyko pojawienia się bolesnych dolegliwości. Zabiegi są również wskazane pacjentom ze zdiagnozowanymi schorzeniami kręgosłupa piersiowego, u których pojawiły się problemy w obrębie mięśni lub stawów.
Jak naturalnie zredukować ból karku i szyi – podsumowanie
Dobrze przeprowadzony masaż karku pomaga na bóle karku i bóle szyi, ułatwiając powrót do dobrej formy, bez konieczności sięgania po leki przeciwbólowe. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedniego terapeutę. W tym może pomóc nasza wygodna wyszukiwarka na stronie Gabinety Masażu.