Skip to content Skip to footer

Wpływ masażu na skórę – co warto wiedzieć?


Masaże to bardzo przydatne zabiegi manualne, które nie tylko przynoszą relaks, ale też bardzo korzystnie oddziałują na cały organizm, w tym również na największy organ ludzkiego ciała, czyli na skórę. Z pomocą odpowiednich technik da się widocznie poprawić kondycję skóry, odmłodzić ją i sprawić, że będzie zdrowa i piękna przez naprawdę długi czas.

Jaki jest wpływ masażu na skórę? Z jakiej terapii skorzystać, by zachować piękny wygląd i w czym może nam pomóc wykwalifikowany masażysta? O tym napiszemy poniżej.

Wpływ masażu na skórę (układ krążenia, układ limfatyczny, mięśnie) – co daje profesjonalna terapia manualna?

Dobrze wykonany masaż oddziałuje w zasadzie na cały organizm człowieka. Wspiera działanie głównych organów, ale też całych układów, jak:

  • układ krwionośny (naczynia krwionośne) – masaż ułatwia odpływ krwi żylnej, zmniejsza opór krwi w tętnicach i ułatwia pracę serca, przyspiesza obieg krwi,
  • układ limfatyczny – skuteczne usuwanie toksyn i obrzęków,
  • układ nerwowy (również centralny układ nerwowy) – masaż powoduje wysłanie odpowiednich sygnałów do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz poszczególnych organów,
  • układ pokarmowy – wspomaga trawienie i przyswajanie substancji odżywczych,
  • układ oddechowy – zwiększa ilość krwi bogatej w tlen, pośrednio wspiera działanie układu oddechowego poprzez przyspieszenie cyrkulacji krwi w naczyniach krwionośnych.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na wpływ masażu na układ krwionośny, oddechowy czy pokarmowy. Z jego pomocą da się też usunąć przykurcze mięśniowe bądź poprawić zdolność mięśni do pracy. Zabieg potrafi usunąć bóle głowy. Ponadto wspomaga sprawne usunięcie martwego naskórka, a także poprawę czynności wydzielnicze gruczołów łojowych i potowych, co przekłada się na lepszą kondycję skóry. Jak jeszcze masaż oddziałuje na tkanki skórne?

Jak masaż wpływa na skórę, czyli różne oblicza masażu na cellulit, zbędne produkty przemiany materii i nadmierne kilogramy

Jak masaż działa na skórę? W zależności od tego, jaki zabieg się wybierze (masaż klasyczny, drenaż limfatyczny, zabieg odchudzający) terapeuta koncentruje się na nieco innych działaniach, które mają przynieść konkretne efekty.

Zabieg manualny to bowiem w dużej mierze działanie od środka, dzięki wsparciu układu krwionośnego i limfatycznego. Pozwala to zwiększyć dotlenienie skóry (optymalna ilość tlenu prowadzi do lepszego odżywienia tkanek), co przekłada się na jej lepszą kondycję. Dodatkowo stymulowany dłońmi masażysty organizm sprawniej usuwa się toksyny i inne rodzaje zbędnych produktów przemiany materii, dzięki czemu skuteczniej walczy się z cellulitem i procesami starzenia skóry. Masowana skóra staje się bardziej elastyczna i napięta, co pozwala niekiedy uzyskać efekt liftingu bez skalpela, jak choćby w masażu kobido. Co więcej terapia rozluźnia tkankę mięśniową pod skórą, co pomaga jeszcze bardziej zredukować widoczność zmarszczek, a stymulacja tkanki tłuszczowej prowadzi do rozbicia jej i szybszego usunięcia komórek tłuszczowych, co wspomaga naturalną przemianę materii i wspiera skuteczną terapię antycellulitową.

Profesjonalny masaż to jednak nie tylko poprawa obecnej kondycji skóry, ale też skuteczna profilaktyka. Nie zapominajmy bowiem o tym, że masaż pobudza produkcję kolagenu i elastyny, co wspiera procesy regeneracyjne oraz opóźnia starzenie tkanek. Skóra na dłużej zachowuje naturalną jędrność, gładkość i zdrowy koloryt.

Na jakie zabiegi się wybrać, by skutecznie zadbać o skórę?

Jeśli pragniemy odpowiednio zadbać o skórę z pomocą masażu, warto wybrać się na jeden z profesjonalnych zabiegów, dostępnych również za pośrednictwem wyszukiwarki na naszej stronie Gabinety Masażu.

Do szczególnie popularnych form terapii manualnej zaliczają się:

  • masaż relaksacyjny (niweluje bóle głowy, karku, odpręża mięśnie),
  • masaż wyszczuplający (lepsza jędrność skóry, sprawniejsza redukcja tkanki tłuszczowej),
  • masaż antycellulitowy (gładka i napięta skóra bez skórki pomarańczowej),
  • drenaż limfatyczny (szybsze krążenie krwi i limfy, usuwanie toksyn).

Dodatkowe wsparcie dla skóry – naturalne olejki do masażu

Podczas masażu dochodzi do intensywnego pocierania wierzchnich warstw skóry, przez co złuszcza się obumarłe komórki naskórka. Otwiera to pory, usprawnia dotlenienie tkanek oraz poprawia odżywienie skóry. Peeling ma też wielkie znaczenie, jeśli podczas zabiegu wykorzystuje się naturalne olejki – zwiększa bowiem przyswajanie substancji odżywczych od zewnątrz.

Olejki (np. migdałowy, z pomarańczy, rumianku lub rozmarynu) miewają rozmaite właściwości. Zawierają cenne substancje odżywcze (w tym witaminy i minerały), które nawilżają, ujędrniają i wygładzają skórę, dając efekt widocznego odmłodzenia naskórka.

Masaże dla skóry w gabinetach kosmetycznych – podsumowanie

Masaż działa na całe ciało, w tym również skórę. Zwiększa dotlenienie tkanek, prowadzi do przyspieszenia przemiany materii, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu oraz niweluje oznaki starzenia skóry. W efekcie staje się ona jędrna, gładka i po prostu piękna.

Napisz komentarz