Skip to content Skip to footer

Ból pleców po masażu – dlaczego bolą mięśnie?

Masaż kojarzy się nam najczęściej z relaksem i sposobem na usuwanie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Niejednokrotnie może on jednak wiązać się z pojawieniem się nowego dyskomfortu lub bólu. Nie zawsze jest to jednak objaw, który powinien nas zaniepokoić.

Kiedy ból mięśni po masażu jest korzystny, a kiedy powinniśmy na niego zwrócić uwagę? Z czego wynika ból po masażu leczniczym? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Ból po masażu pleców – po jakich zabiegach może się pojawić?

Masaż klasyczny (w tym masaż kręgosłupa, klasyczny masaż leczniczy) stosuje się, by ograniczyć skutki stresu, wywołanego przez intensywny tryb życia, w tym zwłaszcza ból kręgosłupa, ból mięśni i mocne napięcie mięśniowe. Na takie zabiegi często decydują się także osoby aktywnie uprawiające sport (masaże sportowe), by odpowiednio rozgrzać mięśnie, wspomóc je przed aktywnością lub po intensywnym treningu.

Z jednej strony masaż ma wspomagać naturalną pracę organizmu oraz usuwać ból. Niejednokrotnie pacjenci gabinetów masażu zgłaszają jednak, że pomimo faktu, iż zabieg miał przynieść ulgę w bólu, doprowadził jednak do pojawienia się kolejnych dolegliwości – bólu mięśni lub bólu kręgosłupa.

Czy po masażu mogą boleć mięśnie i kręgosłup – z czym wiąże się ból (jak rozluźnić napięte mięśnie)?

Czy takie objawy powinny nas zaniepokoić? Ból można odczuwać nie tylko w trakcie zabiegu, ale też na drugi, trzeci dzień po nim. I nie zawsze musi być to objawem problemów zdrowotnych lub wiązać się z nieprawidłowo wykonanym masażem.

Intensywny masaż klasyczny lub masaż sportowy to solidny trening dla mięśni. Pojawienie się dolegliwości bólowych bywa więc normalnym zjawiskiem, gdyż zabieg manualny intensywnie stymuluje mięśnie poprzez silny nacisk (ugniatanie, oklepywanie, rozcieranie i wibrację). W efekcie mocno wymasowane i odpowiednio rozluźnione spustowe punkty mogą później boleć, gdyż dochodzi do mocnego oddziaływania manualnego na tkanki miękkie, by doprowadzić do eliminacji przykurczy oraz przywrócić połączenia mięśniowe do stanu funkcjonalnego. Niekiedy towarzyszy temu też uczucie obicia.

Zazwyczaj symptomy tego typu występują na drugi dzień po masażu i utrzymują się nawet do kilku dni. Jest to odczuwalny znak, że mięśnie zareagowały prawidłowo na masaż i zostały wystarczająco rozluźnione.

Kiedy ból po masażu powinien zaniepokoić (masaż leczniczy i masaż sportowy)?

O ile dolegliwości bólowe nie są niczym niezwykłym i naprawdę mogą pojawić się po masażu klasycznym lub sportowym, czas ich występowania nie powinien być jednak zbyt długi. Jeżeli nie znikają po kilku dniach, wówczas zazwyczaj jest to znak, iż masaż wykonano zbyt mocno (najlepiej informować masażystę od razu w czasie zabiegu o pojawiającym się bólu lub dyskomforcie). Do innych przyczyn należy intensywny trening tuż po masażu lub brak zachowania właściwego odstępu między masażami w ramach serii.

Oprócz tego należy kontrolować, czy poza samym bólem po masażu na ciele nie pojawiły się siniaki, które stanowią widoczną oznakę braku umiejętności i wiedzy u masażysty i zdecydowanie nie są pożądanym objawem.

Jak uniknąć bólu po masażach?

Co zrobić, by uchronić się przed dolegliwościami bólowymi związanymi z masażem? Przede wszystkim, jeśli zależy nam wyłącznie na rozluźnieniu i wypoczynku, lepiej wybrać się na masaż relaksacyjny, a nie sportowy lub klasyczny.

Co jeszcze może okazać się pomocne? W czasie zabiegu zawsze należy zgłaszać masażyście pojawiające się oznaki dyskomfortu i bólu. Pozwoli to optymalnie dopasować siłę nacisku do indywidualnych potrzeb pacjenta, co zmniejszy późniejsze przypadłości.

Co więcej najlepiej zrezygnować z intensywnego treningu dzień po masażu. Konieczne jest także picie wody w dużych ilościach. Powinno się ponadto zadbać o to, by zachować wystarczające odstępy między poszczególnymi zabiegami. Warto słuchać zaleceń terapeuty, a także obserwować reakcje swojego organizmu.

Dolegliwości bólowe po masażach – skutki intensywnej terapii manualnej

Dobrze wykonany masaż ma zminimalizować ból mięśni lub kręgosłupa i usunąć napięcie mięśni. Potrafi jednak przynieść krótkofalowe dodatkowe nieprzyjemności, związane ze skutecznym rozluźnieniem mięśni. Powinny one jednak ustąpić po kilku dniach, chyba że zabieg (masaż kręgosłupa, masaż pleców) został wykonany nieprawidłowo przez masażystę, bądź nie stosowaliśmy się do zaleceń o rezygnacji z treningów i nadmiernego wysiłku tuż po wizycie w gabinecie.

W dłuższej perspektywie rozsądne postępowanie oraz kierowanie się wskazaniami lekarza i masażysty pozwala uzyskać dobre efekty terapii manualnej dla zdrowia oraz ogólnie lepszą kondycję zdrowotną – bez nieprzyjemnego bólu.

Napisz komentarz