Skip to content Skip to footer

Masaż na drętwienie rąk – poznaj skuteczne sposoby walki z dyskomfortem i bólem

Drętwienie rąk bywa dość przykrą dolegliwością, która potrafi bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Warto mieć świadomość, że miewa również mocno zróżnicowane przyczyny, co też przekłada się na dobór odpowiedniego leczenia przypadłości. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań, rekomendowanych wielu pacjentom, jest skorzystanie z usług masażysty.

Jakie są powody drętwienia rąk? Co można zrobić, by sprawnie uporać się z problemem? Jak masaże wpływają na kondycję kończyn i całego organizmu? O tym przeczytacie poniżej.

Drętwienie kończyn (drętwienie rąk i drętwienie nóg) – z czym może być związane?

Drętwienie kończyn – drętwienie rąk lub drętwienie nóg – to wrażenie cierpnięcia wymienionych części ciała, które niekiedy łączy się z takimi odczuciami, jak mrowienie rąk czy efekt prądu, który przechodzi przez daną część ciała. Zdarza się, że drętwieniu rąk czy nóg towarzyszy osłabienie siły mięśni, a symptomy pojawiają się w całej kończynie bądź dotyczą jej wybranych fragmentów, np. drętwienie palców i dłoni albo stóp. Zazwyczaj nie wiąże się jednak z silnymi dolegliwościami bólowymi, a bardziej prowadzi do przejściowego dyskomfortu oraz utrudnień w normalnym funkcjonowaniu (np. problemów z utrzymaniem przedmiotów w dłoni).

Przyczyny takiego stanu bywają mocno zróżnicowane. Często jest to efekt tak zwanej parestezji, czyli nieprawidłowych doznań czuciowych, na co wpływ mają bodźce zewnętrzne.

Drętwienie i mrowienie rąk a nieodpowiedni styl życia

Drętwienie wcale nie musi wynikać z poważnych dolegliwości i bardzo złego stanu zdrowia. W wielu przypadkach odpowiada za nie nadmierne napięcie mięśni pleców i karku, ramion, stawu barkowego, nadgarstków i dłoni. Potrafi to wynikać ze złych nawyków, jak choćby niehigieniczny tryb życia, jak funkcjonowanie przez cały dzień w jednej pozycji (pozycja siedząca lub stojąca w pracy), brak ruchu fizycznego i nieodpowiednia dieta, a nawet przyjmowanie złej pozycji w trakcie snu (jak spanie na brzuchu lub nadmierne napinanie barków w skręconej pozycji na boku).

Drętwienie rąk – przyczyny chorobowe

Z drętwieniem rąk i nóg wiążą się także rozmaite jednostki chorobę. Niekiedy objawy wywołują zmiany zwyrodnieniowe stawów czy niedobory elektrolitów (powodujące m.in. tężyczkę), ale też takie problemy zdrowotne, jak:

  • rwa barkowa lub kulszowa,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • uszkodzenie nerwów łokciowych,
  • stwardnienie rozsiane,
  • przepuklina dysku w kręgosłupie (ucisk na nerwy),
  • zespół Guillaina-Barrego (uszkodzenie nerwów obwodowych),
  • szereg chorób nadgarstka (np. występuje w ramach zespołu cieśni nadgarstka),
  • tzw. łokieć tenisisty,
  • neuropatia cukrzycowa, poalkoholowa,
  • zatrucie toksynami,

Zdarza się ponadto, że napięte mięśnie i zaburzenia czucia, które mogą powodować drętwienie rąk, pojawiają się także u kobiet w ciąży. Najczęściej wynika to z zaburzeń hormonalnych i zatrzymania wody w organizmie. Zazwyczaj mijają do trzech tygodni po porodzie.

Sposoby na drętwienie kończyn

W leczeniu drętwienia rąk stosuje się różne metody, zależne oczywiście od bezpośredniej przyczyny takiego stanu. Np. przy rwie barkowej lub kulszowej konieczne bywa podanie leków przeciwzapalnych. Niekiedy stosuje się zastrzyki. W razie pojawienia się tężyczki należy natomiast przywrócić równowagę elektrolitową lub suplementować witaminę D.

Skutecznym sposobem są w wielu sytuacjach proste ćwiczenia i fizjoterapia, które są w stanie usuwać nieprzyjemne dolegliwości. Do najczęściej stosowanych zalicza się stretching mięśni nadgarstka czy klatki piersiowej. Wśród innych domowych sposobów wymienia się stosowanie naparów z kory dębu czy selera, a także ocet jabłkowy czy miód z cynamonem.

Wielką pomocą bywa racjonalne zwiększenie aktywności fizycznej, robienie przerw w pracy, a także zadbanie o relaks i odprężenie, w czym wielką pomocą bywają masaże.

Jak poradzić sobie z drętwieniem – masaż na drętwienie rąk

Zabiegi fizjoterapeutyczne i masaże mają świetne działanie terapeutyczne i są w stanie przynieść ulgę w drętwieniu kończyn. Terapia manualna wykorzystuje bowiem rozciąganie tkanek, dzięki czemu zmniejsza się stany napięcia i przykurcze mięśniowe, ale też dąży do poprawy krążenia krwi (lepsze dotlenienie tkanek) czy zwiększenia przepływu limfy (usunięcie obrzęków i zastojów chłonki). A to pomaga zniwelować ból kończyn oraz usunąć odczucie mrowienia czy drętwienia w dłoniach bądź stopach.

Masaże a lepsze samopoczucie ogólne – zabieg redukujący mrowienie w kończynach górnych

Regularnie stosowane masaże potrafią usunąć problemy zdrowotne oraz wspomóc skuteczne leczenie wielu chorób. Z ich pomocą da się wyeliminować objawy drętwienia kończyn na długi czas. Masaż przynosi ulgę oraz jest w stanie usunąć źródło niedogodności, które nieleczone może oznaczać problemy na przyszłość.

Napisz komentarz

0.0/5

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.