Skip to content Skip to footer

Masaż klasyczny a relaksacyjny – czym się różnią?

Wybór odpowiedniego masażu to podstawa, aby zadbać o potrzeby swojego ciała. Do najczęściej wybieranych form zabiegu zaliczają się niezmiennie masaże klasyczne i relaksacyjne, o dość zbliżonej formie, przynoszące jednak niejednokrotnie odmienne rezultaty.

Który z nich będzie najlepszym rozwiązaniem? Czym różni się masaż relaksacyjny od klasycznego? Kiedy lepiej zdecydować się na klasyczny masaż, a kiedy udać się na terapię relaksacyjną? O tym napiszemy poniżej.

Wsparcie dla ciała i ducha – masaż klasyczny i masaż relaksacyjny oraz inne rodzaje masażu

Dobrze wykonany masaż ma przynosić relaks, odprężenie (masaż relaksacyjny), zredukować nieprzyjemne dolegliwości, wynikające z kontuzji (wykorzystanie masażu leczniczego), rozluźnić bolesne stany napięcia mięśni i przykurcze (masaż ogólny, formy masażu klasycznego), ale również upiększyć wygląd lub opóźnić występowanie oznak starzenia (masaż antycellulitowy, wyszczuplający, odżywczy).

Można zdecydować się na masaż ogólny (na całe ciało) lub miejscowy (np. masaż obręczy barkowej, pleców, karku). Rodzaj zabiegu zawsze trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb – podobnie jak jego intensywność, długość i zakres ruchów masażysty.

Masaż klasyczny a relaksacyjny – czym się różnią?

Do najpopularniejszych form masażu zaliczają się masaże relaksacyjne i masaże klasyczne, w obu przypadkach wykonywane w pozycji leżącej na łóżku do masażu, specjalnym stole czy materacu. Choć zabiegi są do siebie zbliżone, pojawiają się między nimi dość istotne różnice, sprawiające, że dla uzyskania konkretnych rezultatów, trzeba wybrać się na konkretną terapię manualną. Co różni masaż relaksacyjny od klasycznego?

Masaż klasyczny – na czym polega zabieg?

Na wybór masażu klasycznego decyduje się wielu klientów odwiedzających gabinety lub ośrodki spa. Odpręża i pozwala usunąć wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Zabieg wykonuje się całą dłonią, samymi opuszkami palców i przedramionami. Podczas niego wykorzystuje się wiele technik, w tym rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie – ich intensywność modyfikuje się w zależności od potrzeb masowanego.

Zabieg klasyczny może zmienić się w masaż leczniczy. Również masaż sportowy zawiera podobny wachlarz stosowanych technik. W zależności od rodzaju masażu można uzyskać nieco inne efekty. Zabieg:

 • likwiduje napięcie mięśniowe i bóle mięśni,
 • zmniejsza bóle stawów,
 • zwiększa zakres ruchów mięśni i ścięgien oraz uelastycznia je,
 • niweluje ból kręgosłupa i ból głowy,
 • pozwala na korektę postawy,
 • poprawia kondycję skóry (efekt ujędrnienia i wygładzenia),
 • usprawnia krążenie krwi i limfy przez co zmniejsza obrzęki.

Wymienione powyżej efekty, uzyskiwane w ramach przedstawionych rodzajów masażu prowadzą do poprawy ogólnego samopoczucia, relaksu i zwiększenia sprawności fizycznej.

Masaż relaksacyjny – sposób na dobre samopoczucie

Niekiedy jednak zamiast masażu klasycznego lepiej wybrać się na zabieg masażu relaksacyjnego. To idealna forma relaksu, która pozwala odprężyć ciało i umysł. Terapeuta koncentruje się na delikatnym dotyku, przez co regeneruje ciało i pomaga zwalczyć stany napięcia i stres.

Istnieje wiele form masażu relaksacyjnego. Można wybrać się na:

 • masaż gorącymi kamieniami,
 • masaż stemplami ziołowymi,
 • masaż olejkowy lub przy użyciu masła shea.

Jakie efekty przynoszą? Dobrze wykonany, najlepiej cyklicznie, masaż relaksacyjny:

 • zmniejsza napięcie mięśniowe (w tym mięśni kręgosłupa),
 • ogranicza dolegliwości u osób cierpiących na bóle karku i szyi lub bóle migrenowe,
 • odpręża, wycisza,
 • działa antydepresyjnie, usuwa stany lękowe.

Dzięki temu można poczuć się lepiej i usunąć przemęczenie, wywołane natłokiem codziennych zadań czy stresem w pracy.

Czym się różnią masaże klasyczne od masażu relaksacyjnego?

Na czym zatem polega podstawowa różnica między masażem klasycznym a masażem relaksacyjnym? Pierwszy z nich kładzie większy nacisk na działanie lecznicze, a ruchy masażysty (wykorzystane różne techniki) są dostosowane do typu schorzenia u pacjenta. Zabieg potrafi regenerować nawet najgłębsze warstwy skóry i jest dużo mocniejszy niż terapie relaksacyjne.

Przy masażu relaksacyjnym możemy liczyć na zniwelowanie stresu i napięcia, co pozytywnie wpływa na cały organizm. Masaż relaksacyjny koncentruje się na wyciszeniu ciała i ducha. Działanie często potęguje się z pomocą aromatycznych olejków, które wprowadzają aromaterapię, ale też świec, odprężającej muzyki – wszystko po to, by uwolnić umysł od natrętnych myśli. Ruchy terapeuty są wolniejsze, mniej intensywne i zdecydowanie delikatniejsze. Z tego też względu znacznie rzadziej pojawiają się poważne przeciwwskazania do skorzystania z takiej terapii – choć zawsze lepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Masaż klasyczny i relaksacyjny – sposób na dobre samopoczucie i piękny wygląd dzięki masażowi

Rodzaj masażu należy zawsze dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Masażysta w salonie spa lub gabinecie fizjoterapii manualnej musi zwracać uwagę na reakcje ciała, by dobrać masaż do stanu pacjenta oraz roli, jaką zabieg ma odegrać – przynieść relaks, usunąć bóle głowy (masaże relaksacyjne), zniwelować ból kręgosłupa i bolesne przykurcze mięśni lub stawów, a także stany po kontuzjach i zabiegach chirurgicznych (do uzyskania przy masażu leczniczym).

Pamiętajmy, że masaż masażowi nierówny. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej formy terapii, warto zapoznać się z zakresem zabiegu, poznać wskazania i przeciwwskazania, by dopasować rodzaj masażu do realnych potrzeb.

Napisz komentarz