Masaż potrafi nie tylko przynieść relaks i odprężenie. Bywa niejednokrotnie pomocą w walce o dobrą kondycję fizyczną, również dla profesjonalistów. Wystarczy tylko wybrać się na odpowiedni masaż sportowy.
Jakie techniki wykorzystuje się podczas masaży sportowych? Dlaczego warto z nich korzystać? O tym przeczytacie poniżej.
Dla kogo masaż sportowy?
Masaż sportowy można znaleźć w ofercie różnych gabinetów masażu i fizjoterapii. Wykonuje się go zarówno u amatorów, jak i profesjonalnych zawodników. Zdecydowanie odradza się tego typu zabiegi u osób, które nie są aktywne fizycznie. Jest on bowiem znacznie mocniejszy niż masaż klasyczny lub relaksacyjny.
Wykonuje się go przed ćwiczeniami i zawodami, ale też jako element zabiegów regeneracyjnych wspomagających proces powrotu do sił po wzmożonych ćwiczeniach i intensywnym wysiłku fizycznym.
Rodzaje masażu sportowego a typ aktywności fizycznej
Masaże sportowe przybierają różne formy w zależności od tego, jaką formę sportu się uprawia. Do najczęściej wybieranych zaliczają się:
- masaże dla biegaczy i lekkoatletów,
- masaże dla pływaków,
- masaże dla piłkarzy,
- masaże dla kolarzy,
- masaże dla ciężarowców.
Miewają one różne cele i charakter. Masaże dla piłkarzy regenerują mięśnie nóg, chronią przed kontuzjami. Masaż dla osób podnoszących ciężary skupia się na tkankach głębokich, wykorzystując techniki punktów spustowych.
Masaż sportowy nóg, ramion czy pleców
Masaż sportowy może obejmować całe ciało, choć znacznie częściej spotyka się zabiegi koncentrujące się na wybranych partiach, newralgicznych dla konkretnej dyscypliny, np. tenisa, piłki nożnej, przy treningu siłowym.
Masaż tenisowy skupia się na ramionach, przedramionach, plecach i nogach. Masaż piłkarski wykonuje się przede wszystkim na nogach, dolnej części pleców i stawach skokowych. Masaż dla lekkoatletów obejmuje całe ciało, a zwłaszcza nogi, ramiona i plecy, a dla pływaków – ramiona, kark, plecy, klatkę piersiową i nogi.
Masaż sportowy podtrzymujący, masaż sportowy startowy i inne – różne oblicza masażu sportowego
Masaże sportowe dzieli się także ze względu na to, kiedy są wykonywane w ramach cyklu treningowego. Wyróżnia się zatem:
- masaż sportowy podtrzymujący (masaż kondycyjny) – w przerwach między zawodami,
- masaż sportowy treningowy – przed każdym treningiem,
- masaż przedstartowy (masaż startowy) – rozgrzewający przed intensywnym wysiłkiem na zawodach,
- masaż sportowy przedwysiłkowy – po ostatnim treningu, a przed dniem startu w zawodach,
- masaż sportowy powysiłkowy (masaż regenerujący) – wspomagający powrót do sił po zawodach.
Każdy z nich ma znaczenie dla poprawy elastyczności i siły mięśni oraz zwiększa bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko bolesnej kontuzji.
Masaż sportowy techniki – rodzaj masażu sportowego
Masaż sportowy skupia się na tkankach miękkich, bazując na technikach masażu klasycznego. Ich dobór bywa różny w zależności od uprawianej dyscypliny sportu. Masaż dla biegaczy to przede wszystkim ugniatanie, rozcieranie i masaż tkanek głębokich. Podczas masażu dla kolarzy rozciąga się i uelastycznia mięśnie. Dla biegaczy długodystansowych wykorzystuje się silniejsze rozcieranie i techniki głęboko relaksujące zmęczone mięśnie. U ciężarowców lepiej sprawdza się masaż głęboki z rolowaniem i techniką punktów spustowych. W przypadku piłkarzy lepszą opcją jest rozciąganie i ugniatanie, a tenisiści preferują drenaż limfatyczny ramion, rozcieranie i masaż głęboki.
Poziom intensywności masażu dopasowuje się nie tylko do dyscypliny, ale także indywidualnych potrzeb pacjenta oraz etapu przygotowań do startu.
Odpowiedni rodzaj masażu sportowego – co daje masaż sportowy?
Celem masażu sportowego jest poprawa wydolności i ogólnej kondycji organizmu, a także przyspieszenie regeneracji po starcie w zawodach czy leczenie urazów. Pozwala zmniejszyć zmęczenie i odprężyć ciało (masaż postartowy) lub przygotować mięśnie do wzmożonego wysiłku (przydatne przy treningu wytrzymałościowym).
Jakie jeszcze efekty daje masaż sportowy i masaż treningowy? Wspomaga krążenie krwi, co zapewnia lepsze dotlenienie tkanek. Stymulacja układu limfatycznego pomaga szybciej usuwać produkty przemiany materii, co minimalizuje obrzęki, wspiera regenerację i powrót do pełni sił.
Każdy z nich masaż sportowy treningowy, przedwysiłkowy czy masaż sportowy startowy wykonuje się dla poprawy wytrzymałości i wzmocnienia wydolności organizmu.
Masaż sportowy a inne formy regeneracji
Masaże sportowe to często nie jedyna forma zabiegów, jakie można wykorzystywać, by wesprzeć proces przygotowania do zawodów. W programie treningowym oprócz nich pojawiają się też inne zabiegi odnowy biologicznej, jak:
- kąpiele solankowe,
- kąpiele wodne,
- fizjoterapia.
Dzięki temu uzyskuje się jeszcze lepsze efekty dla zdrowia, dobrego samopoczucia i optymalnej kondycji fizycznej (poprawa krążenia krwi, większa elastyczność mięśni, rozluźnienie).
Masaż sportowy – dla osób aktywnych fizycznie nie tylko w klubach fitness
Masaż powysiłkowy, treningowy czy startowy musi być dostosowany indywidualnie do konkretnych potrzeb zawodnika. Wspomaga proces regeneracji, pomaga poprawić krążenie i pozwala na zapobieganie urazom. Należy tylko korzystać z odpowiednich zabiegów. Wówczas uzyskuje się najlepsze rezultaty.