O korzystnych właściwościach masażu słyszał niemal każdy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że terapia manualna potrafi być solidnym, naturalnym wsparciem w rozmaitych problemach zdrowotnych. Istnieją rozmaite wskazania do masażu klasycznego, o których zdecydowanie warto pamiętać.
Kiedy wybrać się masaż klasyczny? W czym może on nam pomóc? Jakie są najważniejsze przeciwwskazania do zabiegu w gabinecie masażu? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Wskazania do masażu klasycznego – dlaczego warto wybrać się na masaż?
Regularne korzystanie z masażu potrafi mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie człowieka. Z jednej strony takie zabiegi to bowiem wsparcie dla procesów leczenia w rozmaitych chorobach oraz skuteczna profilaktyka, wykorzystywana przy schorzeniach układu krwionośnego, układu oddechowego. Terapia manualna i zabiegi fizjoterapeutyczne przydają się również przy problemach kostno-stawowych. Masaż minimalizuje dolegliwości bólowe oraz redukuje napięcia mięśniowe czy zmęczenie mięśniowe wywołane choćby wysiłkiem fizycznym. Czas trwania masażu zawsze należy dopasować do rodzaju problemu oraz indywidualnych możliwości pacjenta.
Masaż to także sposób na relaks i odprężenie. Zabieg pomaga zredukować poziom kortyzolu oraz zwiększyć produkcję serotoniny i dopaminy. Niweluje bolesne napięcie mięśni, wywołane permanentnym stresem, bóle kręgosłupa związane z trybem życia oraz pomaga wyciszyć się, co prowadzi do poprawy kondycji psychicznej.
W końcu na masaż klasyczny warto wybrać się dla poprawy wyglądu skóry. Regularne zabiegi zwiększają elastyczność skóry, wygładzają ją i dotleniają, przez co zmniejsza się widoczność już powstałych zmarszczek oraz ogranicza powstawanie kolejnych, spowalniając procesy schorzenia. Masaż może również pomóc wymodelować sylwetkę, a nawet skuteczniej spalać tkankę tłuszczową, co wspiera racjonalny proces odchudzania.
Istnieje też szereg bardzo konkretnych wskazań, kwalifikujących pacjentów do skorzystania z masażu leczniczego. Co się do nich zalicza?
Masaż klasyczny i masaż leczniczy – kto powinien z niego skorzystać?
Kiedy pacjenci powinni zdecydować się na skorzystanie z usług doświadczonego terapeuty manualnego? To zabiegi szczególnie rekomendowane osobom, u których występują:
- choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa stawów),
- choroby mięśni poprzecznie prążkowanych (przewlekłe stany zapalne mięśni, zanik mięśni neurogenny, zerwanie włókien mięśniowych, zmęczenie mięśni po wysiłku)
- choroby układu krążenia i niewydolne krążenie krwi (niewydolność krążenia obwodowego, nadciśnienie tętnicze, stwardnienie tętnic obwodowych, otłuszczenie serca małego stopnia),
- problemy z układem kostnym i stawami (choroby kości, zmiany zwyrodnieniowe, zmiany zniekształcające kostno-stawowe, wady postawy),
- choroby narządu ruchu (stłuczenia, skręcenia, zmiany przeciążeniowe, stany pourazowe, wady wrodzone i zaburzenia rozwoju narządu ruchu),
- choroby układu oddechowego (rozedma płuc, niedodma płuc, astma oskrzelowa w czasie między napadami, przewlekły nieżyt oskrzeli, rekonwalescencja po zapaleniu płuc lub oskrzeli),
- choroby skóry (wiotkość skóry, choroby naczyń limfatycznych, blizny pourazowe i pozabiegowe, przewlekłe odmrożenia),
- choroby układu nerwowego (przewlekłe zapalenia nerwów, nerwobóle, zespół wypadnięcia krążka międzykręgowego).
W każdym przypadku przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z pomocy terapeuty manualnego należy skonsultować się z lekarzem, który wykluczy występowanie przeciwwskazań do realizacji masażu leczniczego.
Masaż sportowy – komu jest dedykowany?
Sportową odmianę masażu stosuje się najczęściej u osób aktywnych fizycznie, które uprawiają sport amatorsko lub zawodowo. Zabieg może stanowić element cyklu przygotowawczego przed zawodami bądź pomagać w rekonwalescencji i regeneracji organizmu po odbytym wysiłku.
Kto i kiedy powinien skorzystać z masażu sportowego? Do najczęstszych wskazań zalicza się:
- stan po wysiłku fizycznym,
- zmiany przeciążeniowe,
- nerwobóle,
- naciągnięcie ścięgien,
- choroby neurologiczne,
- blizny i bliznowce pozabiegowe.
Dzięki indywidualnie dopasowanej terapii można szybciej i sprawniej pozbyć się dolegliwości bólowych, zwiększyć elastyczność i wydolność mięśni i stawów, co wpływa na ogólna kondycję organizmu.
Masaż relaksacyjny – dla kogo jest szczególnie wskazany?
Najmniej inwazyjnym typem masażu jest masaż relaksacyjny, na który chętnie decyduje się wiele osób, by wyciszyć się i odpocząć od natłoku zadań dnia codziennego.
Taki zabieg jest szczególnie wskazany, jeśli występuje:
- napięcie lub zmęczenie mięśni,
- bezsenność,
- zmęczenie i brak energii,
- nadpobudliwość,
- długotrwały stres.
Podczas masażu w nastrojowym wnętrzu, przy dźwiękach spokojnej muzyki można uspokoić się i skutecznie odpocząć.
Przewlekła niewydolność krążenia obwodowego – czy zawsze można korzystać z masażu klasycznego?
Ankieta przeprowadzana z pacjentem przed przystąpieniem do masażu ma na celu określenie jego stanu zdrowia i wykluczenie przeciwwskazań, które dyskwalifikują daną osobę z możliwości skorzystania z takiej terapii manualnej.
Kiedy nie można oddać się w ręce specjalistów? Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczają się:
- ostre stany zapalne, podostre stany zapalne,
- podwyższona temperatura ciała,
- infekcje,
- zmiany skórne,
- przerwanie ciągłości skóry,
- choroby zakaźne,
- choroby nowotworowe,
- miesiączka (niektóre zabiegi mogą nasilać krwawienie),
- ciąża.
Dla własnego zdrowia warto zatem zawsze kierować się restrykcyjnie wskazaniami lekarza i masażysty.
Wskazania do masażu – podsumowanie
Profesjonalnie wykonany masaż potrafi przynieść ulgę i wspomóc leczenie wielu dolegliwości. Jeśli jednak ma być skuteczny, musi być wykonany przez doświadczonego i certyfikowanego specjalistę, zgodnie ze wskazaniami leczniczymi. Należy też zdawać sobie sprawę z przeciwwskazań, by w razie pojawienia się któregoś z nich zrezygnować z zabiegu dla własnego bezpieczeństwa.
1 Comments