Masaże potrafią przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieją jednak pewne czasowe przeciwwskazania, sprawiające, że lepiej zrezygnować z zabiegu. Często słyszy się, że jednym z nich jest menstruacja.
Czy rzeczywiście nie powinno się odwiedzać gabinetu masażu w czasie okresu? Na jakie techniki się zdecydować, a z czego zdecydowanie lepiej zrezygnować? O tym napiszemy poniżej.
Główne przeciwwskazania czasowe do masażu – kiedy nie iść na zabieg (choroby zakaźne, reumatoidalne zapalenie stawów, ostre stany zapalne i inne problemy zdrowotne)?
Choć masaże ciała zaliczają się do mniej inwazyjnych techniki fizjoterapeutycznych, również w ich przypadku trzeba się liczyć z rozmaitymi przeciwwskazaniami, które uniemożliwiają przeprowadzenie terapii manualnej.
Przeciwwskazania możemy podzielić na kilka grup. Do ogólnych zaliczają się:
- stany chorobowe z gorączką powyżej 38 stopni,
- stany zapalne,
- krwawienia i krwotoki,
- ropne zmiany skórne,
- choroby zakaźne wirusowe, bakteryjne,
- choroby o podłożu pasożytniczym,
- okres tuż po urazach i zabiegach chirurgicznych.
Do tej grupy przeciwwskazań zalicza się także ciąża (zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży), a także niekiedy menstruacja, o czym napiszemy więcej poniżej.
Przeciwwskazania do masażu da się też podzielić na bardziej precyzyjne grupy schorzeń, dotyczące konkretnych układów.
Ze względu na problemy układu krążenia można mówić o zakazie wykonywania masażu przy takich chorobach, jak:
- żylaki na masowanych częściach ciała,
- nieregulowane lekami nadciśnienie (rozkurczowe powyżej 110),
- zaawansowana miażdżyca,
- skaza naczyniowa,
- okres po przebytym zawale (do 2-3 tygodni),
- świeże stany zapalne zastawek,
- zapalenie żył,
- dusznica bolesna (w czasie napadu)
- niewyrównane wady serca.
Szczegółowe przeciwwskazania do masażu w zakresie układu oddechowego zawierają z kolei takie jednostki chorobowe, jak:
- gruźlica,
- dychawica astmatyczna w czasie napadów,
- ostre zapalenie płuc lub oskrzeli.
Nie powinno się ponadto korzystać z zabiegów manualnych, jeśli pojawiają się rozmaite choroby układu pokarmowego, w tym:
- zapalenie trzustki,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego lub wyrostka robaczkowego,
- zapalenie otrzewnej,
- pęknięcie wrzodów żołądka lub dwunastnicy.
Do innych istotnych przeciwwskazań wlicza się między innymi:
- zaawansowana osteoporoza,
- choroby nowotworowe,
- tętniaki i naczyniaki,
- epilepsja (nie w każdym przypadku).
Jeśli zatem ma się wątpliwości, czy dane schorzenia stanowią przeciwwskazanie do wykonania konkretnego rodzaju masażu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem jeszcze przed wybraniem się do gabinetu masażysty.
Masaż w trakcie miesiączki – czy można się na niego wybrać?
Nie zawsze wykonanie masażu w czasie menstruacji jest zabronione. W tym okresie należy jednak unikać głębokiego masażu brzucha, z zastosowaniem mocniejszych technik. Dlaczego? Ponieważ może to doprowadzić do nasilenia krwawienia. Lepiej też zrezygnować z masażu, jeśli pojawia się nadwrażliwość skóry, silne bóle brzucha lub zawroty i bóle głowy.
W niektórych sytuacjach może się jednak okazać, że w czasie menstruacji masaż będzie jak najbardziej wskazany – potrafi bowiem pomóc rozluźnić napięte mięśnie oraz ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Lepiej jednak korzystać z delikatnych technik relaksacyjnych niż intensywnego masażu klasycznego, tradycyjnego tajskiego lub sportowego.
Masaż na bolesne miesiączkowanie – z jakich rodzajów masażu korzystać?
W jaki sposób masaż obok delikatnej aktywności fizycznej może pomóc w czasie okresu? Dochodzi wówczas u kobiety do silnych skurczy mięśni macicy, co też uniemożliwia sprawny przepływ krwi i objawia się przejmującym bólem.
Zabieg manualny, podczas którego korzysta się z doświadczenia i szerokiej wiedzy fizjoterapeuty, ma zatem na celu rozluźnienie mięśni i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Wykonuje się go lekkimi technikami, na które składa się powolne ugniatanie, głaskanie, rozcieranie zwłaszcza okolicy lędźwiowej i dolnej części brzucha, by przynieść prawdziwą ulgę.
Masaż a okres oraz niejedno przeciwskazanie do niego – czy zawsze można go wykonać?
Z masażu nie powinno się korzystać przy wielu chorobach, przy stanie zapalnym skóry czy narządów wewnętrznych. Okres nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do wykonania zabiegu, choć w niektórych przypadkach masaż nie jest wskazany, by nie nasilić dodatkowo krwawienia. Niektóre techniki potrafią jednak poprawić ogólne samopoczucie również w pierwszych dniach menstruacji. Przed podjęciem decyzji warto wsłuchać się w swój organizm, a także skonsultować się ze lekarzem.