Skip to content Skip to footer

Wpływ masażu na układ nerwowy, mięśnie i stawy oraz inne układy ciała

Dobrze wykonany masaż potrafi pomóc punktowo, ale też ogólnie poprawić kondycję organizmu. Przynosi niejednokrotnie szereg cennych korzyści dla całego ciała, wpływając na pracę poszczególnych jego układów.
Jak działa masaż na poszczególne partie ciała? Co można zyskać, regularnie odwiedzając masażystę i decydując się na masaż leczniczy lub relaksacyjny? O tym napiszemy poniżej.

Wpływ masażu na organizm a różne techniki masażu – masaż leczniczy (masaż klasyczny) vs. masaż relaksacyjny

Wiadomo to nie od dziś – profesjonalny masaż potrafi przynieść wiele korzyści dla zdrowia i ogólnego samopoczucia. W zależności od wybranej formy i zastosowanych technik można jednak uzyskać nieco inne efekty. Klasyczny masaż leczniczy to propozycja dla pacjentów po urazach czy zabiegach, którzy pragną poprawić swoją kondycję fizyczną czy wrócić do pełni sił i sprawności sprzed kontuzji. Zabieg koncentruje się na wybranych partiach ciała i ma za zadanie poprawić ich funkcjonowanie. Bywa intensywny, na granicy komfortu, wykorzystuje takie techniki, jak głaskanie, uciskanie, opukiwanie, wibracja. Jego celem jest jednak w głównej mierze powrót do zdrowia poprzez manualne stymulowanie tkanek.
A co z masażem relaksacyjnym? Choć opiera się na tych samych technikach, są one wykorzystywane w znacznie delikatniejszy sposób. Zabieg w tym przypadku ma na celu wycieszenie i zrelaksowanie pacjenta, a przez to rozluźnienie napięcia mięśniowego, wywołanego na przykład przez stres i codzienny natłok zadań. Również jednak w tym przypadku poprzez masaż da się uzyskać szereg cennych efektów w ramach poszczególnych układów i narządów ciała.

Wpływ masażu na układ nerwowy (obwodowy układ nerwowy i centralny układ nerwowy)

Bodźce mechaniczne dostarczane w trakcie masażu klasycznego lub relaksacyjnego działają najpierw na obwodowy układ nerwowy, a dopiero za jego pośrednictwem na ośrodkowy układ nerwowy.
Z pomocą takiej manualnej stymulacji rozluźnia się mięśnie, usuwa dolegliwości bólowe i obrzęki, a także przyspiesza przesyłanie bodźców. Rozgrzane przez stymulację tkanek masowane miejsce zwiększa bowiem przewodnictwo nerwowe, a także pozwala na sprawniejszą regenerację nerwów. Niekiedy, dzięki postawieniu na odpowiednie techniki, można również doprowadzić nie tylko do pobudzenia, ale też uspokojenia układu nerwowego.

Wspomaganie pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego

Wpływ masażu na układ nerwowy jest ściśle powiązany z pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego, a co za tym idzie – z regulacją działania całego organizmu. Z pomocą stymulacji mechanicznej przez skórę da się zmniejszać bądź zwiększać produkcję istotnych hormonów.
Z pomocą masażu da się usprawnić produkcję takich związków chemicznych, jak:

  • serotonina,
  • oksytocyna,
  • histamina,
  • dopamina.

Co więcej, prawidłowo wykonany masaż leczniczy lub relaksacyjny prowadzi do obniżenia poziomu kortyzolu, znanego jako hormon stresu.
Masaż wpływa zatem na znaczne poprawienie samopoczucia i ogólnej kondycji fizycznej.

Jak działa układ krwionośny i limfatyczny po masażu?

Masaż oddziałuje także na układ krążenia. Poprzez stymulację tkanek dochodzi do podniesienia temperatury ciała, następuje też rozszerzenie naczyń krwionośny. Przekrwienie sprawia, że wzrasta ilość krwi bogatej w tlen w tkankach, a także ułatwia odpływ krwi żylnej
Równocześnie działanie masażysty wpływa na pracę układu limfatycznego. Dzięki temu szybciej usuwa się zbędne produkty przemiany materii, a także ogranicza zastoje chłonki – co prowadzi do zmniejszenia obrzęków.
W efekcie taki skuteczny masaż poprawia też metabolizm i wspomaga przyswajanie substancji odżywczych, a wraz z oddziaływaniem na tkankę tłuszczową (rozbijaniem jej) pozwala łatwiej zadbać o piękną sylwetkę.

Układ pokarmowy i masaże w salonie

Masaże poprawiają proces trawienia. Dzieje się tak dzięki temu, że zwiększają wydzielanie soków żołądkowych oraz wspomagają pracę jelit, co ułatwia usuwanie niestrawionych resztek. Równocześnie lepsza praca układu krwionośnego przekłada się na sprawniejsze procesy filtracji w nerkach, co usprawnia oczyszczenie organizmu.

Jak masaż działa na tkankę mięśniową?

Stymulacja naczyń krwionośnych to jednak nie wszystko. Masaż przede wszystkim oddziałuje na mięśnie. Masaż pobudza włókna mięśniowe do skurczu, zwiększa ich elastyczność i zakres ruchu, zmniejszając odczuwanie dolegliwości bólowych wynikających z problemów zdrowotnych (nadmierne napięcie mięśni) czy przetrenowania. Zabieg manualny chroni przed zanikami mięśni (zwłaszcza u pacjentów z utrudnionym lub uniemożliwionym poruszaniem się. Również krótki masaż zwiększa zdolność mięśni do pracy i regeneracji, a już po nawet 10-minutowym masażu zdolność mięśni do działania wzrasta kilkukrotnie.

Narządy ruchu a masaż

Regularnie stosowane zabiegi w gabinecie masażysty potrafią poprawić kondycję stawów. Pod wpływem masażu zdolność stawów do intensywnej pracy jest szybciej przywracana (usprawnia się proces regeneracji). Zwiększa się też zakres ruchów, poprawia się elastyczność i wytrzymałość ścięgien, więzadeł. A to przekłada się na szybszy powrót do zdrowia po kontuzjach, przy ograniczeniu ryzyka pojawienia się nowych w przyszłości oraz zapewnia szybszą regenerację w toku treningów.

Masaż i jego wpływ na tkankę skórną

Oddziaływanie na partie naczyń krwionośnych w skórze pozwala także poprawić wygląd cery. Lepsze dotlenienie to zdrowszy wygląd skóry: dochodzi do poprawy jej kolorytu, zmniejszają się przebarwienia. Co więcej, stymulacja tkanek pozwala na powstawanie nowych włókien kolagenowych, co zwiększa elastyczność skóry, poprawia owal twarzy i zmniejsza widoczność zmarszczek. Masaż to zatem skuteczna terapia przeciwstarzeniowa, bez konieczności stosowania bardziej inwazyjnych zabiegów.

Lepsze działanie układu oddechowego a profesjonalny masaż

Profesjonalne masaże wspomagają funkcjonowanie układu oddechowego. Dzięki nim wyciszamy się i oddychamy wolniej i głębiej – w efekcie dostarczając więcej tlenu do płuc. Uelastycznienie mięśni międzyżebrowych wspomaga przy tym prawidłowe oddychanie w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego. Wzmożony przepływ krwi do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa, pozwala skuteczniej dostarczać tlen i usuwać dwutlenek węgla.

Zadbaj o organizm – wpływ masażu na układ krwionośny, limfatyczny, mięśniowy i inne

Masaż wpływa tak naprawdę na funkcjonowanie całego organizmu, w tym układ mięśniowy, układ krążenia, układ oddechowy. Zapewnia lepszy przepływ krwi, sprawniejsze działanie naczyń krwionośnych, zwiększa elastyczność mięśni i skóry, pomaga dostarczać substancje odżywcze czy usuwać produkty przemiany materii. To prosty i naturalny sposób na to, by czuć się zdecydowanie lepiej każdego dnia.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.