Masaże orientalne cieszą się olbrzymią sympatią pacjentów, którzy poszukują skutecznej metody na odprężenie i relaks, a przy tym potrzebują wsparcia w łagodzeniu bólu mięśniowego. Można wybierać spośród bogatej oferty zabiegów, dostępnych także w ofercie Gabinetów Masażu. Do szczególnie lubianych zaliczają się zwłaszcza masaże balijskie i tajskie.
Czym się różnią masaż tajski i masaż balijski? Jakie są ich najważniejsze cechy? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.
Co warto wiedzieć o masażu balijskim – podstawowe informacje
Masaż tajski i balijski to różne oblicza masażu relaksacyjnego wykorzystującego tradycyjnego techniki masaży. Na czym polega różnica? Warto dowiedzieć się nieco o pochodzeniu obu zabiegów oraz efektach, jakie da się z ich pomocą uzyskać.
Jak sama nazwa wskazuje – masaż balijski pochodzi z malowniczej wyspy Bali, ojczyzny wielu masażystów, uznawanych za wybitnych przedstawicieli swojej profesji. Masaż balijski przynosi redukcję stresu i napięcia nerwowego, poprawia krążenie i relaksuje mięśnie. A to wszystko prowadzi do znaczącej poprawy samopoczucia.
Jak przebiega masaż balijski?
Masaż balijski koncentruje się na szerokim wachlarzu technik masażu, takich jak:
- głaskanie,
- uciskanie,
- refleksologia,
- rozcieranie,
- uderzenia.
Do zabiegu masażysta wykorzystuje przede wszystkim swoje dłonie i przedramiona. Masaż balijski wykonuje się na odkrytej skórze, ponieważ podczas niego stosuje się rozmaite olejki. Nie tylko poprawiają komfort dla masażysty i masowanego, ale też zapewniają pielęgnację skóry oraz wprowadzają element aromaterapii.
Najważniejsze informacje o masażu tajskim
Masaż balijski nie jest jedynym zabiegiem dla ciała i umysłu, na jaki można się wybrać. Równie wiele korzyści oferuje masaż tajski. Pochodzenie masażu wydaje się oczywiste – wywodzi się z Tajlandii, a jego podstawowym celem jest osiągnięcie stanu równowagi, poprawa krążenia i rozluźnienie mięśni, co prowadzi do redukcji dolegliwości bólowych. W ten sposób masaż tajski sprzyja poprawie ogólnego samopoczucia. Skorzystanie z technik rozciągania i techniki akupresury pomaga wspomóc pracę mięśni i stawów całego ciała, zwiększając ich elastyczność.
Jak wygląda klasyczny masaż tajski?
Tajski masaż odbywa się w relaksujących przestrzeniach – przytulnych gabinetach, wypełnionych przyjemnymi aromatami i dźwiękami. Osoba masowana nie musi być rozebrana – zazwyczaj do masażu zakłada specjalne ubrania, które nie krępują ruchów.
Masaż tajski opiera się na klasycznych formach dotyku, który potrafi wyróżniać się niekiedy sporą intensywnością. Masażysta używa dłoni, przedramion, a nawet łokci. Gdy mówi się o najważniejszych technikach masażu tajskiego, warto wspomnieć:
- rozciąganie,
- akupresura,
- potrząsanie,
- uderzenia,
- refleksologia.
W ten sposób wykonuje się masaż pleców, kończyn, a także masaż głowy (masaż twarzy).
Czym różni się masaż tajski od balijskiego?
Przejdźmy teraz do tego, czym różni się masaż tajski od masażu balijskiego. Podstawowe rozbieżności można zaobserwować w obszarze:
- techniki,
- celów.
W przypadku techniki masaż tajski skupia się na intensywnym rozciąganiu i akupresurze, by poprawić elastyczność mięśni oraz doprowadzić do stanu równowagi energetycznej całe ciało. Bywa dość intensywny – czasami na granicy komfortu osoby masowanej.
Z kolei masaż balijski skupia się przede wszystkim na spokojnej i dość powolnej sekwencji ruchów, które mają na celu poprawę samopoczucia i wyciszenie osoby masowanej nie tylko za pomocą dotyku, ale też olejków eterycznych.
Co różni masaż balijski pod względem celu i zaleceń? Masaż balijski skupia się na relaksowaniu pacjenta – dlatego rekomenduje się go głównie osobom zestresowanym, potrzebującym wyciszenia. Masaż tajski natomiast świetnie sprawdza się u osób z ograniczoną elastycznością mięśni, pragnących zwiększyć zakres ich ruchu. Zarówno masaż tajski, jak i masaż balijski mogą być jednak przyjemne i doprowadzić do ogólnej poprawy samopoczucia – z wykorzystaniem nieco innych rozwiązań.
Masaż tajski a balijski – podsumowanie
Gdy wybiera się orientalne masaże, jak masaż tajski czy masaż balijski, masażysta skupia się na ogólnej poprawie kondycji osoby masowanej. Z ich pomocą da się usprawnić krążenie krwi. Wykonuje się je też w celu złagodzenia bólu mięśni (podobnie jak masaż sportowy) lub ku poprawie elastyczności mięśni.
Masaż tajski czy balijski zatem? Nie ma jednej odpowiedzi. Jeśli szukasz głębokiego relaksu i potrzebna Ci redukcja stresu, ale nie przepadasz za intensywnymi zabiegami manualnymi, lepiej skorzystaj z masażu balijskiego. Masaż tajski wykorzystaj, jeżeli chcesz poprawić swoją formę i lubisz mocne masaże. Koniecznie sprawdź ofertę zabiegów na naszej stronie internetowej.