Skip to content Skip to footer

Masaż przepony – dlaczego warto zadbać o rozluźnienie jej?

Przepona bywa kojarzona przede wszystkim z funkcjami oddechowymi. Tak naprawdę pełni wiele innych zadań i wpływa na ogólne samopoczucie. Warto o nią zadbać, by jak najlepiej spełniała swoją rolę. Dużą pomocą bywa w tym również masaż.

Jak kondycja przepony wpływa na ogólną formę fizyczną? W czym pomocy może okazać się masaż? Czy pomaga w procesie rozluźnienia przepony? O tym napiszemy poniżej.

Przepona – mięsień, który oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej

Przepona odgrywa olbrzymią rolę w procesie oddychania (oddychanie przeponowe). Oddziela narządy znajdujące się w klatce piersiowej od jamy brzusznej. Na czym polega jej wsparcie dla wydajnego oddychania? Podczas wdechu przepona spłaszcza się i obniża, przez co klatka piersiowa może się rozszerzyć, a powstałe ciśnienie przemieszcza powietrze do płuc. W czasie wydechu natomiast napięcie mięśni brzucha pomaga unieść mięsień przepony i wypchnąć powietrze na zewnątrz.

Sprawnie działająca przepona zapewnia wydajne oddychanie oraz pomaga stabilizować tułów i szerzej prawidłową postawę ciała. Ma także olbrzymie znaczenie dla pracy całego organizmu i różnych narządów wewnętrznych. Dlatego też każda dysfunkcja przepony potrafi mieć bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Na nieprawidłowości w pracy przepony wpływają w głównej mierze:

  • zła postawa ciała,
  • napięcie mięśniowe szyi i głowy,
  • bezsenność i stres.

Warto zatem zawczasu zadbać o jej kondycję.

Do najczęstszych skutków złej pracy przepony, które powinny nas skłonić do działania, zaliczają się:

  • ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego),
  • problemy z głębokim oddychaniem.

Pomocą mogą okazać się naturalne zabiegi, w tym oczywiście masaż na przeponę.

Jak wzmocnić główny mięsień przy jamie brzusznej – masaż przepony

Do stymulowania właściwej pracy przepony wykorzystuje się różne techniki mobilizacyjne, w tym masaż tkanek głębokich. Dochodzi wówczas do rozluźnienia napięć w okolicach przepony oraz zwiększenia elastyczności mięśni. Dodatkowo, profesjonalny masaż zwiększa tempo przepływu krwi żylnej oraz wspomagają szybsze usuwanie produktów przemiany materii.

Warto spojrzeć też na temat szerzej. Obok skupiania się na samej strefie brzucha (okolicach mięśnia przepony), należy także zadbać o rozluźnienie mięśni ramion, karku i głowy czy ogólne usunięcie napięcia wywołanego stresem – w tym także odpowiednio wykonany masaż potrafi być wielką pomocą. To wszystko ma olbrzymie znaczenie dla prawidłowej funkcji przepony i układu oddechowego

Inne zabiegi na wzmocnienie klatki piersiowej i poprawę prawidłowej pracy przepony

Obok zabiegów fizjoterapeutycznych, takich jak profesjonalne masaże, warto wprowadzić dodatkowe aktywności do swojej codziennej rutyny. Bardzo przydatna potrafi okazać się nauka oddychania torem przeponowym. Takie ćwiczenia oddechowe pomagają zwiększyć świadomość sterowania ruchem przepony w trakcie wykonywania wdechów i wydechów.

Zadbaj o prawidłową pracę przepony również z pomocą masażu

Przepona jest głównym mięśniem oddechowym, który wpływa nie tylko na samą wymianę gazową, ale też stabilizuje kręgosłup i wspomaga pracę narządów wewnętrznych. Warto zatroszczyć się o właściwe działanie mięśni przepony z pomocą dostępnych rozwiązań, w tym choćby masaży. Terapia przepony, oparta na zabiegach manualnych i ćwiczeniach oddechowych potrafi zapewnić normalizację napięć mięśniowych i ruchomość mięśni, co przełoży się na ogólnie lepsze samopoczucie.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.