Skip to content Skip to footer

Masaż przepony – opcja nie tylko dla zestresowanych

Zabiegi manualne potrafią przynieść ulgę w wielu sytuacjach, w przypadku mocno zróżnicowanych schorzeń. Z ich pomocą da się znacząco poprawić komfort codziennego życia. Dobrym tego przykładem jest może nieoczywisty rodzaj masażu, z którego powinny jednak skorzystać osoby funkcjonujące pod wpływem permanentnego stresu. Mowa o masażu przepony.
Czym jest masaż przepony i jak go wykonać? Kiedy warto zgłosić się do terapeuty i jakie efekty da się wówczas uzyskać? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym tekście.

Masaż przepony – odpowiednie oddychanie przeponowe i inne korzyści ze zdrowej przepony

Masaż na przeponę to technika stymulacji manualnej, podczas której pobudza się do lepszej pracy mięśnie przepony. Czym ona jest? Przepona, będąca głównym mięśniem oddechowym, stanowi granicę między klatką piersiową a jamą brzuszną. Podczas wdechu przepona się obniża i spłaszcza. Podczas wydechu mięsień się unosić, co pozwala wypchnąć powietrze z płuc.
Dbanie o prawidłowe działanie przepony ma olbrzymie znaczenie. W głównej mierze odgrywa ona rolę w procesie oddychania. W jaki sposób? Kontroluje ona ciśnienie w klatce piersiowej i jamie brzusznej, co pozwala na wykonanie wdechu i wydechu.
Co jeszcze zyskuje się dzięki pracy nad przeponą? Wypracowanie przepony i zadbanie o napięcie mięśni brzucha wspiera utrzymywanie równowagi oraz sprzyja prawidłowej postawie ciała.
Przepona ma także znaczenie dla właściwego działania układu pokarmowego. Dzięki niej możliwe jest przełykanie czy wymiotowanie. Nadmierne napięcie przepony potrafi objawiać się wzdęciami, zaparciami. Stanowi ona także naturalną barierę antyrefluksową.

Problemy z przeponą a dolegliwości zdrowotne – przepona to nie tylko rozdzielenie klatki piersiowej od jamy brzusznej

Nieprawidłowości w pracy przepony potrafią przynosić wiele nieprzyjemnych problemów ze zdrowiem i pogorszenie komfortu życia. Z jednej strony odpowiada ona za prawidłowe oddychanie. Nieodpowiedni ruch przepony może utrudnić wymianę gazową, a tym samym doprowadzić do niewłaściwej pracy układu oddechowego (problemy z głębokim oddychaniem), ale tak naprawdę wszystkich narządów.
Problemy z przeponą prowadzą też do szeregu problemów zdrowotnych innego typu. Mogą pojawiać się dolegliwości bólowe (np. ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa) czy odbijać się na funkcjonowaniu układu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego).
W przypadku problemów zdrowotnych tego typu warto zatem zacząć działać i sprawdzić, czy nie są one związane z działaniem przepony.

Dlaczego regularny masaż przepony ma znaczenie?

Prawidłowo działające mięśnie przepony wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Do najskuteczniejszych metod pracy nad nimi zalicza się w dużej mierze profesjonalny masaż. Dzięki niemu możliwa jest reedukacja wzorca oddechowego, poprawa komfortu życia, uporanie się z wieloma dolegliwościami bólowymi.
Z pomocą masażu da się zmniejszyć stany napięcia, a także sprawić, że przepona będzie działać w odpowiedni sposób, zapewniając spokojny, głęboki wdech i wydech. To także sposób na utrwalenie wypracowanych podczas ćwiczeń wzorców oddechowych, a także uporanie się z nieprawidłowościami oddechowymi wynikającymi choćby ze stresu czy zmęczenia. Prawidłowo wykonany masaż dodatkowo rozluźnia mięśnie, usuwa niepotrzebne stany napięcia, a także intensywnie dotlenia tkanki.

Kiedy zgłosić się na masaż przepony – wzmacnianie mięśni brzucha

Dysfunkcja przepony potrafi być bardzo uciążliwa dla pacjenta. Dlatego warto zgłosić się do lekarza lub terapeuty, gdy zaobserwuje się u siebie niepokojące objawy. Mogą się do nich zaliczać:

  • nadmierne napięcie mięśniowe w okolicach przepony,
  • napięcie mięśni głowy i szyi,
  • nieprawidłowa postawa ciała,
  • rozdrażnienie, stres,
  • trudności z głębokim oddychaniem,
  • bezsenność.

W wielu przypadkach regularne sesje masażu u fizjoterapeuty potrafią pomóc w uporaniu się z dolegliwościami.

Jak samodzielnie wspomóc mięsień oddechowy?

Podczas zabiegów w gabinecie fizjoterapeutycznym masażysta wykorzystuje różne techniki, w tym masaż tkanek głębokich, by przywrócić prawidłową pracę przepony. Tak wzrasta efektywność oddychania, poprawia się dotlenienie organizmu. Można się poczuć zrelaksowanym i wypoczętym. Polepsza się też działanie większości narządów.
Co ważne, regularne wykonywanie zabiegów u masażysty warto uzupełnić o inne elementy, jak choćby ćwiczenia oddechowe. Oddychanie przeponowe, inaczej oddychanie torem przeponowym, sprawia, że możemy aktywować wszystkie mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe oddychanie. Podczas takiego oddychania unosi się cała klatka piersiowa oraz w pewnym stopniu górna część brzucha.
Terapia przepony i nauka oddychania przeponowego powinna zatem być realizowana zarówno w gabinecie u specjalisty, jak i w domowym zaciszu poprzez ćwiczenia, ale też delikatny automasaż. Przypominamy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości lub pojawienia się dolegliwości – należy skonsultować się z doświadczonymi lekarzami i fizjoterapeutami. Prezentowany materiał ma wyłącznie charakter informacyjny, ale przedstawione w nim wskazówki nie stanowią porady lekarskiej i nie mogą zastąpić konsultacji.

Działanie na korzyść prawidłowej funkcji przepony – lepszy komfort codziennego życia

Istnieją różne techniki masażu przepony, realizowanego przez fizjoterapeutów. Prowadzą one do rozluźnienia przepony, poprawienia pracy mięśnia, co prowadzi do efektywniejszego oddychania. Wpływ dysfunkcji przepony na organizm jest olbrzymi i nie ogranicza się tylko do kwestii wymiany gazowej. Warto zatem o nią zadbać najlepiej jak potrafimy, wykorzystując wszystkie dostępne środki.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.