Masaże wykonuje się nie tylko na całe ciało, ale też wybrane fragmenty. Pozwala uzyskać odpowiednie efekty, poprawić samopoczucie i likwidować wiele dolegliwości bólowych. Podobnie jest z masażem dłoni, na który wiele osób chętnie się decyduje.
Jak wykonuje się masaż dłoni? Czy trzeba się do niego przygotować? Jak działa masaż dłoni na organizm? O tym przeczytacie poniżej.
Masaż dłoni – przygotowanie: oczyszczenie i peeling dłoni
Na czym polega masaż dłoni? Na rozluźnieniu mięśni i stawów, poprawie elastyczności skóry. Wykonuje się go dla celów zdrowotnych i pielęgnacyjnych – to świetny sposób na zniszczone dłonie, by poprawić ich wygląd.
Zanim przejdzie się do samego masażu, warto się do niego przygotować – co na szczęście nie zajmuje wiele czasu, bez względu na to, czy realizuje się zabieg w domowym zaciszu (pomocna może się okazać druga osoba), czy korzysta z profesjonalnych usług specjalisty.
Co należy zrobić, zanim przejdzie się do masażu dłoni? Najlepiej zacząć od dokładnego oczyszczenia, a także wykonania peelingu skóry. To dzięki temu usuwa się martwy naskórek, co zwiększa skuteczność późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Masaż od nadgarstka do czubków palców – jak wykonać masaż dłoni?
Podczas masażu dłoni wykorzystuje się różne techniki, znane choćby z masażu klasycznego. Do najważniejszych zalicza się:
- głaskanie – wykonywane kolistymi ruchami kciuka i pozostałych palców; przygotowuje mięśnie i skórę do kolejnych etapów,
- rozcieranie – krótkie, zdecydowane i intensywne ruchy,
- ugniatanie – realizowane punktowo w miejsca, gdzie pojawia się napięcie mięśniowe.
Masaż dłoni można zrobić w pozycji leżącej lub siedzącej. Do jego wykonania potrzebna jest odpowiednia ilość naturalnego olejku, który zwiększa przyjemność doznań u osoby masowanej, ale też ułatwia masażyście wykonywanie wszystkich ruchów.
Zabieg trwa średnio 30 minut i wykonuje się zarówno od strony grzbietowej, jak i dłoniowej (zgodnie z układem naczyń limfatycznych). Realizuje się go z pomocą dłoni i palców, w kierunku nadgarstka, zaczynając od palców.
Co przynosi masaż dłoni – rozluźnienie mięśni, relaks za sprawą dotyku
Kiedy warto zdecydować się na masaż na dłonie? Wykorzystuje się go głównie jako zabieg pielęgnacyjny, który poprawia wygląd skóry dłoni, wspomagając też skórki czy kondycję paznokci. Zwłaszcza gdy zastosuje się odpowiednie olejki naturalne, bogate w składniki odżywcze. To sposób na zwiększenie elastyczności i nawilżenie skóry.
Stymulacja tkanek to także poprawa krążenia krwi i sprawniejszy przepływ limfy (prawidłowe wykonywanie w stronę nadgarstka). Zwiększa się dzięki temu dotlenienie komórek oraz zmniejszają obrzęki.
Co więcej, masaż dłoni chętnie stosuje się u osób zestresowanych i przemęczonych. Przydaje się bowiem, by zredukować zmęczenie i napięcie mięśniowe, przynosząc relaks i wyciszenie.
Delikatne masaże dłoni – podsumowanie
Dobrze zrealizowany masaż bywa wykonywany na różne części ciała, przez co wpływa korzystnie na niemal cały organizm – odpręża, zmniejsza dolegliwości bólowe, jak choćby ból głowy czy kończyn.
Masaż dłoni (wykorzystanie technik: głaskania, ucisk, rozcieranie) potrafi być naprawdę przyjemny i przynosić wiele korzyści – zwiększa krążenie krwi, dotlenienie skóry i przepływy limfatyczne. Poprawia wygląd skóry (nawilżenie, elastyczność), dzięki czemu zyskuje się zdecydowanie bardziej zadbane dłonie (zwłaszcza gdy skorzysta się wcześniej z peelingu, a w czasie zabiegu zastosuje się dobrany do potrzeb naturalny olejek).