Skip to content Skip to footer

Masaż na ból głowy, korzyści z masażu skroni

Masaż głowy przynosi wiele korzyści dla kondycji zdrowotnej, samopoczucia i pięknego wyglądu. W zależności od indywidualnych potrzeb należy znaleźć właściwy wariant – zabieg może być realizowany w profesjonalnym gabinecie, przez osobę bliską lub w formie automasażu. Ciekawym i bardzo pomocnym masażem bywa między innymi ten wykonywany w obrębie skroni.
Na czym polega masaż skroni? Jakie korzyści przynosi? Jak go poprawnie wykonać? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Masaz na bol glowy – jak uporać się z dolegliwościami?

Wiele osób odczuwa rozmaite dolegliwości bólowe. Do szczególnie często zgłaszanych zaliczają się problemy wynikające z bólu głowy różnego pochodzenia. Bywa on na tyle uciążliwy, że utrudnia standardowe funkcjonowanie. W zależności od źródła ból tego typu da się uśmierzać na wiele sposobów. Oprócz farmakologii można także korzystać z rozwiązań naturalnych, do których zaliczają się między innymi:

  • okłady,
  • sen i wypoczynek w zacienionym pokoju,
  • relaksujące kąpiele,
  • masaż (karku, skroni).

Zanim przystąpi się do działania warto poznać jednak przyczynę – wówczas kuracja będzie skuteczniejsza, a ból zostanie wyeliminowany na dłuższy czas.

Na jaki ból głowy pomaga masaż na skronie?

Ból głowy przybiera różne formy. Dolegliwość ma dwie kategorie:

  • ból głowy pierwotny,
  • ból głowy wtórny.

Do pierwszej grupy należą przypadki, gdy sam ból i związane z nim objawy są chorobą. Wtórne natomiast występują, jeśli ból jest objawem innego problemu zdrowotnego.
W zależności od powodu (wewnętrznego lub zewnętrznego) ból może też dotyczyć różnych fragmentów głowy. Pojawia się choćby:

  • ból z tyłu głowy (niedobór witamin i minerałów, nieprawidłowy tryb życia, ból spowodowany stresem),
  • ból w okolicy czoła i nosa (problemy zatokowe to zazwyczaj nieprzyjemny, pulsujący ból głowy),
  • ból migrenowy (rozpoczyna się w okolicy skroni i obejmuje jedną część głowy).

Bólowi towarzyszą niejednokrotnie inne dolegliwości, jak choćby mrowienie twarzy, napięcie głowy (głównie poszczególnych partii mięśni). Aby móc sobie skutecznie pomóc i złagodzić ból głowy, trzeba zlokalizować przyczynę bólu.

Masaż skroni na napięciowy ból głowy – jak go wykonać?

Ból głowy spowodowany jest nieraz przez nadmierne napięcie mięśni. Jak je zmniejszyć? Warto zdecydować się na automasaż skroni. Jak prawidłowo wykonać masaż tego typu?

Przygotowanie do automasażu skroni na ból głowy

Masaż na ból głowy powinno się wykonywać w dobrze wywietrzonym, zacisznym pomieszczeniu. Może to być sypialnia lub salon, w którym mamy szansę wygodnie usiąść lub się położyć. Potrzebne jest też zaopatrzenie się w preferowany olejek eteryczny. Warto ponadto rozgrzać nieco dłonie.

Masaż na ból głowy – przebieg autozabiegu

Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy? W przypadku bólu głowy masaż zaczyna się od delikatnego rozmasowania palcami skóry twarzy (do linii włosów). Później koncentrujemy się konkretnie na skroniach. Zaczynamy od znalezienia punktów skroniowych (po obu stronach głowy). Wykonuj powolne, okrężne ruchy palcem wskazującym i środkowym. Jeśli chcesz prawidłowo wykonać masaż, nie stosuj nadmiernego ucisku – dotyk powinien być delikatny i niebolesny.
Forma i punkt do masowania zależy oczywiście też od rodzaju problemu. W przypadku bólu skroni uciska się zewnętrzny kącik oka oraz przecięcie łuku brwiowego. Przy bólach migrenowych pewną formą pomocy bywa masaż punktów spustowych na różnych częściach ciała (na linii zgięcia nadgarstka, łuku brwiowego etc.).
Często masaż na ból głowy powinien obejmować całą twarzy i głowę. Jeśli nie ma się doświadczenia, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy fachowych fizjoterapeutów, którzy skupią się na najważniejszych punktach, by uzyskać odpowiedni efekt.

Ból głowy – zalety

Co daje masaż skroniowy i jak pomaga na ból głowy? Przede wszystkim z pomocą zabiegu da się zniwelować napięcie mięśniowe, które może być wywołane przez różne czynniki, w tym stres. Masaż relaksuje i uspokaja, co także pomaga zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości i poradzić sobie z problemem od razu (gdy ból pojawia się nagle).
Nie zapominajmy o tym, że masaż poprawia krążenie krwi. A to nie tylko pomoc w bólach migrenowych, ale też jasność umysłu i lepsza koncentracja, łatwiejsze zasypianie i skuteczniejsza praca układu nerwowego. W efekcie ogranicza się wiele przyczyn, które mogą wywoływać ból głowy, zmniejszając ryzyko wystąpienia dolegliwości w przyszłości.

Masaż na ból głowy – podsumowanie

Ból głowy bywa niezmiernie nieprzyjemny. Często jest pulsujący, tępy, uciążliwy i uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. Zdarza się, że razem z nim występują także inne objawy. Potrafi on mieć różne podłoże. Jego przyczyną bywa styl życia, problemy zdrowotne, nadmierny stres. W zależności od rodzaju dolegliwości należy zastosować odpowiedne sposoby radzenia sobie z problemem. Jednym z najskuteczniejszych w wielu sytuacjach bywa właśnie dobrze wykonany masaż.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.