Skip to content Skip to footer

Masaż na blizny po CC – co trzeba wiedzieć?

Blizna po cesarskim cięciu może goić się dość długo. Wymaga też odpowiedniego traktowania, by zapewnić szybką regenerację. Często pojawiają się też rozmaite dolegliwości z nią związane, jak choćby uczucie mrowienia czy dyskomfort przy dotknięciu (wynikające z uszkodzenia włókien nerwowych). Aby temu przeciwdziałać, warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację i zabiegi, które mogą nie tylko poprawić samopoczucie, ale też zmniejszyć widoczność blizny. Jednym ze skutecznych sposobów jest skorzystanie z masażu na blizny po cc.

Na czym polega masaż na blizny po cc? Kiedy należy go wykonywać i jakie efekty potrafi przynieść? O tym przeczytacie poniżej.

Powrót do formy po cesarskim cięciu – mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia aż 45% wszystkich porodów w 2022 roku odbyło się przez cesarskie cięcie. Prowadzi ono do powstania głębokiej rany ze względu na konieczność przecięcia wielu warstw tkanek. Dlatego też w procesie gojenia trzeba uzbroić się w większą cierpliwość oraz pamiętać o właściwej pielęgnacji blizny.

Do tego celu wykorzystuje się tak zwaną mobilizację blizny, która ma prowadzić do przywrócenia tkankom właściwości sprzed wykonania cięcia oraz ograniczyć przerost tkanki bliznowatej. Mobilizacja przywraca skórze elastyczność i zmniejsza widoczność blizny. Minimalizuje też ryzyko pojawienia się problemów w kolejnej ciąży.

Odpowiednie procedury wdraża się już od pierwszego etapu gojenia, czyli od pierwszych dni po wykonaniu cięcia.

Codzienna pielęgnacja blizny – co warto robić?

Jak postępować, by mobilizacja blizny po cc przebiegała sprawnie? Przede wszystkim już na samym początku warto zadbać o samą ranę. Jej pielęgnacja wpływa bowiem na to, jak później będzie wyglądała cała blizna. Należy dbać o higienę oraz stosować właściwe preparaty przyspieszające gojenie rany oraz chroniące przed zakażeniem. Co więcej świeżo upieczona mama, u której wykonano cesarskie cięcie, nie powinna podnosić ciężkich przedmiotów ani nadmiernie się nadwyrężać. Dotyczy to tak wydawałoby się trywialnych kwestii, jak odpowiednie wstawanie z łóżka (najlepiej robi to bokiem), unikania długich kąpieli czy wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji.

Kolejną sprawą jest pielęgnacja samej blizny, gdy proces gojenia rany już się zakończy – najczęściej po upływie około 6 tygodni od wykonania operacji. W tym celu stosuje się specjalne kosmetyki, a także wykonuje masaże na blizny po cesarskim cięciu.

Masaz na blizny po cc – podstawowe zasady postępowania

Terapia blizny po cięciu cesarskim z pomocą masażu jest powszechnie stosowana, gdyż potrafi stać się wielkim wsparciem w szybkim powrocie do pełni sił.

Mobilizując bliznę z pomocą terapii manualnej, wykorzystuje się dwie podstawowe strategie:

  • masaż okolicy blizny,
  • masaż samej blizny.

W pierwszym przypadku delikatnie rozciąga się skórę w odległości ok. 2 centymetrów od blizny, przesuwając palce w górę i w dół po obu stronach cięcia na całej długości blizny. Samą bliznę, którą spowodowało cięcie cesarskie, delikatnie uciska się dwoma palcami, przesuwając przy tym opuszki o ok. 2 centymetry, w ten sposób stopniowo opracowując całą bliznę.

Masaż blizny po cesarskim cięciu – efekty

Dobrze wykonany masaż blizny potrafi być ważnym elementem procesu gojenia i mobilizacji blizny po cesarskim cięciu. Pomaga bowiem w stymulacji nawet głębszych warstw skóry, pobudzając tkanki do szybszej i efektywniejszej regeneracji, poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny oraz lepsze dotlenienie skóry. W efekcie zwiększa się elastyczność skóry, blizna staje się mniej widoczna, nie dochodzi do przerostów tkanki bliznowatej. Masaż wspomaga także powrót do pełnej sprawności. Ogranicza występowanie dolegliwości bólowych i uczucia mrowienia. Mobilizuje mięśnie brzucha nawet w głębszych warstwach. Dzięki temu czas gojenia jest zdecydowanie krótszy, a ogólne samopoczucie zdecydowanie lepsze.

Rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu – wykorzystanie masażu

Martwisz się blizną po cc? Masz dosyć dolegliwości bólowych z nią związanych lub chciałabyś zmniejszyć jej widoczność? Blizna cały czas się zmienia – warto o nią zadbać już od pierwszych dni po porodzie, przeprowadzając mobilizację blizny. Obok klasycznych działań można wprowadzić do rutyny dnia masowanie blizny po cesarskim cięciu. To sposób, by poprawić ogólne samopoczucie, zobaczyć na własne oczy, jak blizna staje się zdecydowanie mniej widoczna oraz przywrócić sprawność tkanek sprzed zabiegu.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.