Masaże lecznicze pomagają na szereg schorzeń, podnosząc komfort codziennego życia pacjentów, niejednokrotnie bez konieczności sięgania po bardziej drastyczne środki, w tym zabiegi chirurgiczne. Do szczególnie korzystnych rozwiązań zaliczają się masaże izometryczne.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do masażu izometrycznego? Jak przebiega zabieg? O tym przeczytacie poniżej.
Na czym polega masaż izometryczny?
Masaż izometryczny zalicza się do masaży leczniczych, które pomagają uporać się z rozmaitymi schorzeniami. Wykonuje się go w gabinecie fizjoterapeutycznym. Warto zwrócić się do doświadczonego masażysty, o profesjonalnym przygotowaniu.
Masaż izometryczny, jako odmiana masażu klasycznego, opiera się na ukierunkowanym oddziaływaniu na tkanki poprzez bodźce mechaniczne. Dąży się do uzyskania skurczy izometrycznych, podczas których zmianie ulega stopień napięcia mięśnia, a nie jego długość. Tym masaż izometryczny odróżnia się od innych zabiegów. Zabieg wykonuje się na różne części ciała, a jego intensywność zależą w dużej mierze od stanu mięśni i ogólnej kondycji fizycznej pacjenta.
Zabiegi bez obciążania organizmu ćwiczeniami fizycznymi – wskazania
Kiedy zdecydować się na masaże izometryczne? Sprawdzają się przy wielu problemach zdrowotnych, jak:
- długotrwałe unieruchomienie pacjenta (również w przypadku zaników mięśniowych),
- przywrócenie ruchomości i siły mięśni,
- stany przy napiętych grupach mięśniowych lub pojedynczym napiętym mięśniu,
- kuracje antycellulitowe i odchudzające,
- regeneracja dla sportowców,
- kontrolowanie przyrostu masy mięśniowej,
- stany porażenia mięśni; również przy porażeniach nerwów obwodowych – w wyniku schorzeń będących również następstwem udarów.
Zabiegi izometryczne pomagają poprawić kondycję mięśni, zwiększyć zakres ruchu i powrócić do dobrej formy po rozmaitych urazach czy problemach zdrowotnych.
Masaż izometryczny – przeciwwskazania
Zdarza się, że pomimo prozdrowotnych właściwości masażu izometrycznego nie można wykonać go u każdego pacjenta. Istnieje grupa przeciwwskazań, które nie pozwalają na umówienie wizyty u fizjoterapeuty. Do najważniejszych zaliczają się:
- choroba nowotworowa,
- infekcje,
- niepełny zrost kostny,
- żylaki nóg,
- nadciśnienie, nieleczona niewydolność układu krążenia,
- stwardnienie rozsiane,
- schorzenia neurologiczne (ze spazmatycznością),
- zmiany skórne, zaburzenia ciągłości skóry.
W razie jakichkolwiek wątpliwości warto wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Jak przebiega masaż izometryczny?
Na masaż izometryczny składają się trzy etapy, które pozwalają uzyskać dobre rezultaty i wspomóc kondycję fizyczną pacjenta.
Etap 1: przygotowawczy (ok. 5 minut)
Obejmuje masaż klasyczny, a fizjoterapeuta sięga po techniki rozluźniające mięśnie, jak: głaskanie, delikatne ugniatanie i rozcieranie. Etap prowadzi do przekrwienia i rozgrzania tkanek.
Etap 2: właściwy masaż izometryczny (ok. 8 minut)
Ma na celu wywołać napięcie izometryczne, czyli taki skurcz włókna mięśniowego, przy którym nie dochodzi do zmiany jego długości. Submaksymalne napięcie izometryczne da się uzyskać przez skurcz dowolny albo używając ręki jako obciążenia zewnętrznego na mięsnie wybranej części ciała. Masaż jest szybki i energiczny. Terapeuta używa rozcierania, ugniatania i oklepywania przez max. 30 sekund, po czym stosuje techniki rozluźniające (rozcieranie, głaskanie, wibracja) również przez 30 sekund. Sekwencje powtarza się.
Etap 3: końcowy (ok. 5 minut)
Zwieńczeniem masażu izometrycznego jest klasyczny masaż relaksujący, podczas którego używa się głaskania, rozcierania, wibracji, by zmniejszyć napięcie mięśniowe.
Izometryczne masaże dla zdrowia – podsumowanie
Masaże izometryczne pomagają przywrócić siłę osłabionym mięśniom i poprawić ogólną kondycję pacjenta. Stanowią wsparcie dla całego organizmu, co w efekcie pomaga również w poprawie samopoczucia ogólnego oraz w przywróceniu równowagi psychicznej pacjenta.
Warto wiedzieć, że masaże izometryczne powinny być wykonywane w seriach, np. 10 zabiegów, realizowanych codziennie lub co drugi dzień, by uzyskać najlepsze efekty lecznicze, dobrane do rodzaju masażu i indywidualnych potrzeb pacjenta.