Masaże na twarz zaliczają się do szczególnie chętnie wybieranych i często realizowanych w różnych salonach. Pomagają uporać się z oznakami upływu czasu, wpływają korzystnie na zdrowie i piękny wygląd skóry, a także przynoszą przyjemne odprężenie. Obok typowo relaksacyjnych zabiegów można zdecydować się na takie, które pozwalają uporać się z wieloma niedoskonałościami. Do tej kategorii bez wątpienia zaliczają się masaże limfatyczne na twarz.
Kiedy warto wykonać drenaż limfatyczny twarzy? Jak wygląda drenaż limfatyczny? Na czym polega i jakie efekty przynosi? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Drenaż limfatyczny twarzy – na czym polega i kiedy go wykonać?
Drenaż limfatyczny, znany też jako masaż limfatyczny, to zabieg fizjoterapeutyczny, który ma na celu pobudzić układ limfatyczny do skuteczniejszego działania, by usunąć gromadzącą się chłonkę, prowadzącą do powstania obrzęków. Takie zjawisko miewa różne podłoże. Do najpopularniejszych przyczyn zaliczają się:
- uszkodzenia w układzie chłonnym (obrzęki wtórne),
- wady wrodzone wpływające na konstrukcję tkanek (obrzęki pierwotne).
Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny kwalifikujący się do drenażu limfatycznego? Do podstawowych objawów zaliczają się:
- opuchlizna,
- zgrubienia na skórze,
- dolegliwości bólowe.
Najczęściej obrzęk pojawia się w obrębie kończyn górnych i dolnych, a także na twarzy. Dlatego pacjenci wybierają masaż limfatyczny nóg i rąk, a także drenaż limfatyczny twarzy. Decydują się na taki zabieg w przypadku pojawienia się obrzęków, ale też, by pozbyć się cellulitu lub zmniejszyć obwody ciała i wspomóc skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej.
Przeciwwskazania do wykonywania masażu limfatycznego
Choć masaż limfatyczny pomaga się uporać z obrzękami i chroni przed pojawieniem się stanów zapalnych, nie zawsze może być wykonany u każdego pacjenta. Istnieją różne przeciwwskazania, z powodu których należy zrezygnować z wizyty u masażysty. Bywają to zwykłe infekcje, gorączka czy stany zapalne skóry. Do poważniejszych zaliczają się natomiast:
- złośliwe nowotworowe obrzęki limfatyczne,• nieleczona niewydolność serca,
- nadczynność tarczycy,
- zrosty pooperacyjne,
- nadwrażliwość zatoki tętnicy szyjnej,
- popromienne stany zapalne.
W razie wątpliwości, czy dane schorzenie zalicza się do przeciwwskazań do wykonania drenażu limfatycznego, warto skonsultować się wcześniej ze swoim lekarzem prowadzącym, a także poinformować masażystę o wszelkich dolegliwościach przed rozpoczęciem zabiegu.
Jak wygląda masaż limfatyczny twarzy, szyi i dekoltu?
Drenaż limfatyczny pozwala na usunięcie obrzęków i zastojów chłonki w tkankach, poprzez wspomaganie przepływu limfy i krwi, wykorzystując specjalne techniki manualne. Masaż limfatyczny twarzy polega na delikatnym uciskaniu tkanek (masaż uciskowy) i pocieraniu skóry, by pobudzić naczynia limfatyczne do bardziej wytężonej pracy i sprawniejszego usuwania zastojów.
Do wykonania drenażu limfatycznego twarzy w wersji klasycznej nie potrzeba specjalnych urządzeń. Zabieg składa się z dwóch głównych etapów:
- przesuwania – przesunięcie płynów do węzłów chłonnych dzięki wykorzystaniu ucisku,
- odprężenia – ponowne napełnienie naczyń limfatycznych na koniec masażu limfatycznego.
Drenaż limfatyczny nie jest specjalnie bolesnym zabiegiem. Po jego wykonaniu można również odczuć ulgę i przyjemne odprężenie tkanek.
Masaż limfatyczny na twarz a usprawnienie krążenia chłonki – jakie efekty daje drenaż limfatyczny twarzy?
Dlaczego warto wykonać drenaż limfatyczny twarzy, szyi i dekoltu? Taki zabieg usprawnia przepływ limfy. Usunięcie zastojów chłonki pozwala na skuteczne oczyszczenie organizmu z toksyn i innych zbędnych produktów przemiany materii. W efekcie znika opuchlizna na twarzy, udaje się zredukować worki i cienie pod oczami. Uciskanie skóry i mięśni dodatkowo przynosi odprężenie oraz poprawia wygląd cery – staje się gładsza, bardziej elastyczna, odzyskuje się młodzieńcze rysy i podnosi owal.
Drenaż ma nie tylko za zadanie stymulację układu limfatycznego, ale też krwionośnego. Poprawa krążenia krwi sprawia, że skóra jest lepiej dotleniona, zyskuje młodzieńczy blask.
Masaże limfatyczne, a zwłaszcza etap uciskowy dodatkowo łagodzi ból i stany zapalne zatok, wspomagając szybki powrót do dobrej kondycji i pełni sił.
Masaż limfatyczny twarzy wykonywany w profesjonalnych salonach – sprawdź ofertę GabinetówMasażu!
Skuteczny drenaż limfatyczny wspiera krążenie limfy i sprawne oczyszczanie tkanek organizmu. Bez względu na to, czy potrzebny Ci drenaż limfatyczny nóg, czy twarzy, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą od gabinetów masażu z różnych zakątków Polski.