Każdy masaż ma swoje cechy charakterystyczne. Dodatkowo dopasowuje się go do indywidualnych potrzeb osoby masowanej. Nie znaczy to jednak, że nie da się wyodrębnić w jego ramach konkretnych elementów stałych. Dotyczy to również masaży relaksacyjnych.
Co składa się na masaż relaksacyjny? Jakie są jego etapy? Co można dzięki niemu zyskać? O tym przeczytacie poniżej.
Masaż relaksacyjny – wskazania i przeciwwskazania
Masaż relaksacyjny to zabieg, z którego korzysta równie dużo osób co z takich zabiegów, jak masaż klasyczny. Spektrum wskazań jest jednak w tym przypadku zdecydowanie szersze. Na takie rozwiązanie decydują się osoby przemęczone i zestresowane, które widzą u siebie skurcze mięśni i ogólne zmęczenie. Świetnie sprawdza się też w przypadku problemów ze snem i nadmiernym rozdrażnieniem.
Zabieg relaksacyjny to jednak nie tylko rodzaj masażu przynoszący stan rozluźnienia mięśni i wyciszenia. Choć głównym celem masażu jest regeneracja i relaks, to jednak z jego pomocą stymuluje się głębsze warstwy mięśni. W efekcie wspomaga się krążenie krwi, dotlenia tkanki oraz ogranicza ryzyko zastojów limfy czy obrzęków. To także sposób na uporanie się z rozmaitymi dolegliwościami bólowymi, w tym bólem pleców, nóg czy karku.
A kiedy lepiej zrezygnować z masażu relaksacyjnego? Istnieje wiele przeciwwskazań. Do najpopularniejszych zaliczają się ostre stany zapalne, choroby zakaźne, choroby nowotworowe, rany i owrzodzenia na skórze. Nie powinno się też wykonywać zabiegów w okresie tuż po urazach ortopedycznych.
Kluczowe techniki masażu klasycznego – masaż klasyczny a masaż relaksacyjny
Podczas zabiegu relaksacyjnego (zalicza się do niego też różne masaże orientalne) stosuje się rozmaite techniki masażu, znane z terapii klasycznych. Można zdecydować się na zabiegi manualne opuszkami palców, dłońmi, nadgarstkami, przedramionami, a nawet łokciami. Niejednokrotnie stosuje się też rozmaite rollery, masażery, ciepłe kamienie czy stemple ziołowe. Wszystko po to, by zwiększyć komfort osoby masowanej oraz przynieść jeszcze lepsze rezultaty dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Do najczęściej stosowanych technik masażu, stosowanych na różnych częściach ciała, zazwyczaj nawet podczas jednej sesji wykonuje się:
- głaskanie,
- rozcieranie,
- ugniatanie,
- oklepywanie,
- wstrząsy i wibracje.
Wszystkie te techniki można spotkać zarówno w masażu relaksacyjnym, jak i leczniczym. Na czym polega różnica? Zazwyczaj na intensywności i zakresie masażu. Zabiegi relaksacyjne są powolne – masażysta koncentruje się na maksymalizacji przyjemnych doznań u pacjenta. Zabiegi klasyczne i lecznicze mają przynieść ulgę w bólu – choć nie powinny być nieprzyjemne, to jednak potrafią dochodzić do granicy dyskomfortu.
Etapy masażu relaksacyjnego pleców i barków – podstawy masażu
Masaż relaksacyjny może to być masaż całościowy, jak i masaż częściowy (np. masaż stóp, masaż dłoni, masaż głowy czy masaż twarzy).
W zależności od wybranego zabiegu jego przebieg może się nieco różnić. Co więcej, by uzyskać maksymalną efektywność masażu, dopasowuje się jego formę do potrzeb konkretnego pacjenta – bywa mniej lub bardziej intensywny, jego długość również potrafi się różnić.
Zazwyczaj jednak stosuje się wcześniej wymienione techniki w następującej kolejności: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsy, głaskanie.
Przed rozpoczęciem masażu warto wziąć ciepły prysznic – nie tylko pozwala się odświeżyć i zadbać o higienę, ale też wycisza i pozwala przygotować się do dalszej relaksacji na stole do masażu.
Głaskanie
Pierwszym etapem masażu jest głaskanie, podczas którego masażysta może używać opuszków palców, całych dłoni, nasady ręki, a nawet chwytu szczypcowego lub nożycowego. W przypadku masażu takich części ciała, jak plecy, wprowadza się głaskanie podłużne, poprzeczne. Stymuluje się zarówno tkanki powierzchniowe, jak i tkanki głębokie.
Rozcieranie
Podczas rozcierania stosuje się ruchy okrężne zazwyczaj opuszkami palców – równocześnie obiema rękami bądź naprzemiennie. Również w tym przypadku może pojawić się rozcieranie podłużne i poprzeczne.
Ugniatanie
Podczas ugniatania przydatny bywa chwyt szczypcowy – masażysta zagarnia fałd skóry z mięśniem. Ruch wykonuje się wzdłuż całego mięsnia.
Oklepywanie
Oklepywanie wykonuje się opuszkami palców obu rąk. Masażysta uderza naprzemiennie masowaną partię ciała palcami od II-V jednej lub obu rąk.
Wibracja
Przy wibracji wykonuje się ruch całą powierzchnią jednej ręki (lub też dwóch rąk) wprawionej w drgania. W pierwszym przypadku druga ręka pełni funkcję stabilizującą. Można wykonywać ruch podłużny lub poprzeczny.
Wstrząsanie
Wykonuje się obiema rękami. Dłonie przesuwają się po masowanej partii ciała, równocześnie potrząsając nią.
Głaskanie końcowe
Przy zakończeniu masażu powraca się do głaskania. Najpierw masażysta koncentruje się na tkankach głębokich. Później przechodzi do powierzchniowych, wprowadzając delikatne głaskanie.
Masaż relaksacyjny – kolejne etapy masażu
Dobrze wykonany masaż klasyczny i relaksacyjny mają dobroczynne działanie na ludzki organizm. Dzięki nim dochodzi do poprawy krążenia krwi (co sprzyja poprawie ukrwienia tkanek i dotlenieniu ich). Zmniejsza się napięcie mięśniowe i dolegliwości bólowe. Udaje się przywrócić równowagę i wyciszyć umysł przebodźcowany natłokiem informacji i przemęczony nadmiarem stresu codziennego.
Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odpowiednich technik, a głównym narzędziem są ręce masażysty. Należy oczywiście dostosować siłę nacisku i zakres masażu do konkretnych potrzeb, opierając się jednak na podstawowych technikach – w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu da się uzyskać najlepsze rezultaty.