Skip to content Skip to footer

Masaż dla seniora – naturalne zabiegi dla każdej grupy wiekowej

Masaż bywa przydatny dla pacjentów w każdym wieku. Również seniorzy powinni z niego korzystać, by poprawić jakość codziennego życia oraz usunąć rozmaite dolegliwości, związane z pogarszającym się stanem zdrowia.

Na czym polega masaż dla seniorów? Kto może go wykonywać i jak powinien przebiegać? Dlaczego warto korzystać z masażu geriatrycznego? O tym przeczytacie poniżej.

Masaż dla seniora – na czym polega zabieg?

Masaż dla seniora to specjalny typ masażu, przeznaczony właśnie dla osób starszych. Może być realizowany niezależnie. Choć zazwyczaj zabieg odbywa się jako element bardziej rozbudowanej rehabilitacji lub fizjoterapii, przepisanej np. przez lekarza rodzinnego. Oprócz niego zaleca się choćby ćwiczenia aerobowe, spacery, rower, a także ćwiczenia oporowe z obciążeniami. Ma to na celu poprawę jakości życia, wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przynosi również relaks i odprężenie, jeśli wybierze się odpowiednią formę masażu.

Techniki masażu geriatrycznego (dla seniora) opierają się przede wszystkim na podstawowych, nieinwazyjnych technikach, znanych z masażu klasycznego. Stosuje się:

  • ugniatanie,
  • wyciskanie,
  • rozcieranie,
  • głaskanie (na początku i końcu zabiegu).

Całość jest dopasowana do konkretnego zabiegu i jego celu, a także do wieku i indywidualnych potrzeb pacjenta.

Często zabieg przybiera podstawową formę prozdrowotno-rehabilitacyjną (masaż leczniczy). Choć bywa niekiedy mniej intensywny, zapewniając odpoczynek (masaż tajski lub masaż olejowy relaksacyjny).

Masaże lecznicze dla starszych pacjentów – kto może go wykonywać zabieg dla seniorów?

Osoby starsze w wielu przypadkach bardzo cenią sobie kontakt fizyczny z drugim człowiekiem. Zabiegi manualne dla seniorów może wykonywać masażystka w profesjonalnym gabinecie. Najczęściej dotyczy to masaży relaksacyjnych, mających za zadanie pomóc się odprężyć, wyciszyć i poprawić ogólną kondycję pacjenta. Bywa to masaż na całe ciało lub wybrane jego partie, szczególnie wymagające wsparcia (masaż pleców, nóg, stóp). Zdarza się, że zabieg jest wykonywany przez fizjoterapeutę. Taki masaż leczniczy pomaga choćby uporać się z kontuzjami lub wrócić do formy po zabiegach chirurgicznych.

Podstawowy masaż dla seniora bywa realizowany przez indywidualnych opiekunów osób starszych lub pracowników domów opieki, którzy bez trudu mogą nauczyć się podstawowych sekwencji ruchów, by przynieść ulgę w bólu lub poprawić kondycję fizyczną podopiecznych.

Skuteczny masaż leczniczy i szansa na to, by zmniejszyć dolegliwości bólowe – zalety masaży dla seniorów

Masaż dla seniorów przynosi szereg niezmiernie cennych korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia osoby starszej. Z jego pomocą udaje się zwiększyć elastyczność tkanek miękkich, poprawić wytrzymałość mięśni, a także zmniejszyć napięcie mięśniowe. Przy pomocy zabiegów manualnych zmniejsza się dolegliwości związane z układem szkieletowym (kończynami, kręgosłupem). Masaż poprawia postawę ciała, maksymalizuje komfort podczas chodzenia oraz zwiększa zdolność do utrzymania pozycji spoczynkowych. Zmniejsza też ograniczenia w ruchomości stawów. Dzięki temu udaje się poprawić jakość życia, zminimalizować ból, z którym na co dzień żyją osoby starsze.

Intensywny masaż osób starszych wspomaga również funkcjonowanie układu oddechowego, naczyń krwionośnych oraz układ limfatyczny. Przez to skuteczniej dostarcza się tlen do wszystkich tkanek oraz usuwa zastoje chłonki i obrzęki ciała, przeprowadzając sprawną detoksykację.

Co więcej, delikatny zabieg manualny przyjemnie odpręża, usuwając napięcie nerwowe czy objawy stresu. Pomaga wspomóc koncentrację lub przeciwnie wyciszyć umysł, by wspomóc walkę z bezsennością czy bóle głowy.

Na koniec nie zapominajmy o tym, że masaż stymuluje prawidłową pracę skóry. Wspomaga jej regenerację, uelastycznia, odżywia i dotlenia – staje się ona gładsza, napięta i widocznie młodsza, co przekłada się na większą pewność siebie oraz lepsze samopoczucie.

Masaż geriatryczny i przeciwwskazania do zabiegu – kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Nie zawsze masaż geriatryczny może być wykonany u każdego pacjenta. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem są infekcje z wysoką temperaturą i choroby zakaźne. Z zabiegu nie powinno się też korzystać w przypadku wystąpienia chorób skórnych, w tym owrzodzeń, łuszczycy, zmian ropnych i ran otwartych.

Masaż nie jest wskazany, jeśli występują poważniejsze problemy zdrowotne, jak zaburzenia krzepliwości krwi, nieleczone nadciśnienie tętnicze, choroby nowotworowe, niewyrównane wady serca.

Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed udaniem się do gabinetu fizjoterapii, a także udzielić szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia w ankiecie przed masażem.

Prozdrowotne masaże dla seniorów – podsumowanie

Masaże ciała u fizjoterapeuty lub masażysty wykonywane u pacjentów-seniorów wspomagają ogólną kondycję organizmu i pomagają zminimalizować efekty, jakie dają schorzenia charakterystyczne dla osób starszych. To ulga w codziennym funkcjonowaniu oraz naturalna metoda poprawy stanu zdrowia, bez wdrażania kolejnych środków farmakologicznych.

Szeroki wybór zróżnicowanych zabiegów pozwala łatwo dopasować idealny zabieg do potrzeb każdego seniora – bez względu na to, czy potrzebny jest klasyczny masaż leczniczy na stawy, czy relaksacyjny tajski masaż geriatryczny. Każdy z nich da się znaleźć szybko i wygodnie z pomocą naszej wyszukiwarki.

Napisz komentarz