Skip to content Skip to footer

Masaż dla niemowląt – największe zalety zabiegów dla najmłodszych

Masaż niemowląt cieszy się coraz większą popularnością wśród rodziców. Dzięki niemu da się bowiem uzyskać szereg korzyści – odczuwanych na co dzień przez malucha i opiekunów. Masaż brzuszka niemowlaka można wykonywać samodzielnie lub zgłosić się do specjalisty – co pozwala uzyskać konkretne rezultaty.

Co daje masaż niemowlaka? Na czym polega masaż Shantala? Jakie są ich zalety i o jakich przeciwwskazaniach pamiętać przed rozpoczęciem masażu? O tym przeczytacie poniżej.

Masaż dla niemowląt – różne rodzaje zabiegów (masaż relaksacyjny, masaż Shantala, masaż antykolkowy)

Masaże potrafią być niezmiernie przydatne nie tylko dla dorosłych i starszych dzieci. To także idealne rozwiązanie w przypadku małego dziecka, nawet od pierwszych dni jego życia. Masaż niemowląt przyjmuje wiele form. Wśród najczęściej praktykowanych wymienia się choćby:

  • masaż antykolkowy,
  • masaże rozluźniające i kojące,
  • masaż Shantala.

Pierwszy z wymienionych wykonuje się najczęściej dwa razy dziennie przez dwa tygodnie u dzieci, u których odpadł już kikut pępowinowy. Zabieg wykonuje się w pozycji leżącej na plecach, a brzuszek masuje się kolistymi ruchami (również u dołu brzuszka) zgodnie ze wskazówkami zegara.

Relaksacyjny, delikatny masaż niemowlaka (z użyciem odpowiedniej oliwki) wpływa korzystnie na samopoczucie malucha, pomaga regulować jego rytm dnia oraz wspiera skuteczne odżywienie i nawilżenie skóry. Równocześnie uspokaja, wycisza i sprawia, że niemowlę lepiej zasypia.

Zwolennicy kompleksowych i uniwersalnych zabiegów mogą skorzystać z masażu Shantala. Wywodzi się on z Indii i może stać się ważnym elementem codziennej pielęgnacji dzieci od drugiego miesiąca ich życia. Podczas zabiegu nie odrywa się dłoni od ciała malucha, wykonując delikatne, posuwiste ruchy i cały czas obserwując reakcje dziecka, gdy głaszcze się poszczególne partie ciała (brzuszek, klatka piersiowa, kończyny). Zaczyna się od tego, że stymuluje się klatkę piersiową (środkowa część), później przechodzi się do żeber, by następnie skierować się w stronę bioder i ramion. Później masuje nóżki dziecka, by na koniec zrobić masaż pleców i twarzy.

Masaż niemowlaka – wykonany przez rodziców czy specjalistę?

Wiele zabiegów manualnych na skórę dziecka wykonują sami rodzice. Są to masaże oparte na podstawowych technikach – proste i delikatne, głównie o relaksacyjnym charakterze. Można masować brzuszek niemowlaka po opanowaniu kilku ruchów i zapamiętaniu bazowych zasad. Opiekunowie chętnie wykonują masaże relaksacyjne lub kojące. Dużą popularnością cieszą się także masaże potrafiące zmniejszyć dolegliwości wywołane przez atak kolki. Gdy dziecko płacze i nie może się uspokoić, ułatwiają wyciszenie.

Jeśli jednak chce się uzyskać u niemowlęcia lub starszego dziecka konkretne efekty lecznicze, zdecydowanie lepiej skorzystać z usług doświadczonego fizjoterapeuty. Wie on dokładnie, jakich technik użyć, by pomóc maluchowi w powrocie do zdrowia i lepszego samopoczucia.

Największe zalety masażu niemowlęcia – dlaczego się na niego zdecydować?

Dlaczego zdecydować się na masowanie brzuszka lub masaż niemowlaka metodą Shantala? To przede wszystkim wsparcie w procesie wyciszania malucha, regulacja cyklu dobowego i wsparcie zdrowego snu. Warto jednak masować niemowlę również z innych powodów. Regularny masaż wspomaga krążenie krwi i limfy (skuteczniejszy układ krążenia i układ chłonny), stymuluje pracę poszczególnych organów, co ma olbrzymie znaczenie dla zdrowego rozwoju dziecka. Zabieg manualny ma także pozytywny wpływ na układ odpornościowy, co zmniejsza ryzyko złapania rozmaitych infekcji w przyszłości. W końcu delikatny masaż manualny i kontakt wzrokowy budują poczucie bezpieczeństwa i zacieśniają naturalną więź między niemowlęciem i jego opiekunami.

W tym miejscu warto wspomnieć, że masaż wpływa nie tylko na reakcję malucha. Ma on także olbrzymie znaczenie dla rodziców. Stanowi on prawdziwą terapię antystresową, bywa pomocny szczególnie dla mam, które cierpią na depresję poporodową.

Masaż brzuszka niemowlaka – kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Masaż noworodka ma niezmiernie pozytywny wpływ na kondycję malucha i samopoczucie jego rodziców. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze możesz go zrobić Twojemu dziecku.

Do najważniejszych przeciwwskazań przy wykonywaniu masażu Shantala lub zabiegów relaksacyjnych zaliczają się między innymi:

  • wysoka gorączka,
  • infekcje wirusowe,
  • złe samopoczucie malucha,
  • zmiany skórne,
  • wady wrodzone i nabyte, w tym np. dysplazja stawów biodrowych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy masaż niemowlęcia może być bezpiecznie wykonany, najlepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Masaż dziecka od pierwszych dni jego życia – podsumowanie

Masowanie dziecka buduje poczucie bezpieczeństwa, tworzy więzi. Zapewnia odpowiedni rozwój dziecka i pomaga rodzicom w pielęgnacji już od pierwszych miesięcy życia malucha. Warto odkryć różne odmiany masażu i znaleźć tę, która będzie najkorzystniejsza w danym przypadku.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.