Skip to content Skip to footer

Masaż balijski – jak się przygotować?

Różne masaże potrafią przybierać mocno urozmaicone formy. Do każdego z nich trzeba się odpowiednio przygotować. Inaczej wygląda to w przypadku masaży klasycznych niż zabiegów relaksacyjnych. A jeszcze inaczej przy wielu zabiegach orientalnych (np. masaż tajski). Dotyczy to również masaży balijskich.

Jak się do nich przygotować? O czym trzeba pamiętać, zanim wybierzemy się do gabinetu? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Masaż balijski – podstawowe zasady masażu balijskiego

Masaż balijski to jeden z popularniejszych typów masażu orientalnego, wywodzący się oczywiście z rajskiej wyspy Bali. To tam kształcą się najbardziej znane specjalistki od terapii manualnej na świecie. Masaż traktuje się tradycyjnie jako holistyczny rytuał, który pozwala poczuć harmonię ciała i ducha na znacznie większym poziomie niż w przypadku wielu masaży. W większości gabinetów trwa godzinę.

Jak wygląda masaż balijski? Łączy on w sobie zalety akupresury, refleksologii, aromaterapii i masażu ajurwedyjskiego, podczas którego wykorzystuje się klasyczne techniki, jak ugniatanie, opukiwanie, gładzenie, głaskanie, rozcieranie. Masażysta wykonuje szereg czynności, wykonując precyzyjne ruchy, by dotrzeć nawet do głębokich warstw mięśni. Podczas pracy używa dłoni i przedramion (stosując olejki do masażu i olejki eteryczne) – najpierw przeprowadza intensywny ucisk akupresurowy, by później delikatnie rozcierać i rozciągać skórę. Zawsze każdy ruch jest skierowany w stronę najbliższych węzłów chłonnych.

Oprócz tego dba się o atmosferę w samym gabinecie. Wnętrza sprzyjają wyciszeniu i uspokojeniu. Dodatkowo wprowadza się kojącą muzykę oraz zapach kadzideł lub olejków eterycznych, by aromaterapia spotęgowała przyjemne działanie masażu.

Właściwości prozdrowotne masażu balijskiego – masaż balijski od podszewki

Masaż balijski zalicza się do orientalnych masaży relaksacyjnych (nie leczniczych). Tradycyjnie uznaje się, że umożliwia on swobodny przepływ energii (udrażniając kanały przepływu energii). Podstawowym celem przy masażu balijskim jest jednak wyciszenie, które osiąga się, rozluźniając napięte mięśnie i niwelując skutki niszczycielskiego stresu. Aromaterapia i otoczenie w przestrzeni zabiegu to coś, co pogłębia poczucie spokoju. Masaż balijski zmniejsza zmęczenie i pomaga pozbyć się rozdrażnienia. To idealna opcja dla osób zestresowanych lub takich, u których dominuje siedzący tryb życia. Można go zastosować u pacjentów, którzy mają ograniczoną sprawność ruchową (w tym również w ramach terapii pourazowej).

Jak jeszcze masaż balijski wpływa na regenerację ciała? Usprawnia krążenie krwi i limfy, prowadząc do lepszego dotlenienia tkanek oraz usuwania z organizmu toksyn. Wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego oraz wspomaga przemianę materii. Intensywny zabieg manualny z użyciem olejków stymuluje ponadto produkcję kolagenu i elastyny, odżywia i nawilża, by poprawić kondycję skóry.

Warto wspomnieć też o tym, że każdy zabieg ma pewne przeciwwskazania. Masaż balijski nie powinien być wykonywany podczas infekcji wirusowych, przy wysokiej gorączce, stanach zapalnych skóry. Nie należy przychodzić na masaż przy świeżych zrostach i złamaniach lub ranach na ciele. W takich momentach lepiej zrezygnować z wizyty w gabinecie. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub terapeutą.

Masaż balijski – jak przygotować się do masażu?

Gdy wybieramy się na balijski masaż, warto się do tego przygotować nieco wcześniej. Zaleca się, by przez 2-3 godziny przed wizytą nie spożywać obfitych posiłków. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po lekkie dania, w tym na przykład warzywa lub owoce, a także pić sporo wody (ewentualnie zielonej herbaty i naparów ziołowych). Przed samym zabiegiem ciepły prysznic potrafi być naprawdę dobrą opcją – wyciszy, pozwoli poczuć się lepiej, zanim oddamy się w ręce masażysty. Nie zapomnijmy także o zdjęciu biżuterii, co ułatwi wykonanie zabiegu.

Po zakończeniu intensywnego masażu balijskiego najlepiej zrezygnować z intensywnych zadań i dać sobie przynajmniej 30 minut spokojnego wypoczynku.

Relaksujący masaż balijski – przyjemny odpoczynek dla Ciebie!

Jeśli zastanawiasz się, na czym polega masaż balijski, to jest holistyczna terapia, która przynosi stan równowagi ciała i ducha, zapewniając szereg korzyści dla dobrego samopoczucia – usprawnia krążenie krwi, wspomaga ruchomość stawów, zmniejsza napięcie mięśni, a także wycisza i uspokaja. To zabieg wręcz idealny dla wielu osób, które potrzebują odpocząć od pędu życia i natłoku zadań. Na szczęście do terapii balijskiej nie trzeba się zbyt długo przygotowywać, by móc odczuć płynące z niej korzyści.

Napisz komentarz