Skip to content Skip to footer

Czy na masażu trzeba się rozebrać?

Masaż bywa niezmiernie przyjemną formą relaksu, sposobem na powrót do pełni sił po urazach lub szansą na piękny i zdrowy wygląd. W zależności od potrzeb i preferencji można zdecydować się na inną formę terapii manualnej, do której należy się jednak odpowiednio przygotować.

Czy na masaż trzeba się rozebrać? Jaką bieliznę warto założyć do masażu? O czym jeszcze pamiętać? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Masaż leczniczy, masaż relaksacyjny, masaż pleców, masaż twarzy – różne oblicza zabiegów a różne formy przygotowania

W ofercie profesjonalnych gabinetów masażu można zdecydować się na szereg mocno zróżnicowanych zabiegów. Do najpopularniejszych zaliczają się choćby:

  • odmiany masażu klasycznego,
  • masaż sportowy,
  • manualny drenaż limfatyczny,
  • masaże kosmetyczne,
  • masaże relaksacyjne.

Podczas wykonywanego profesjonalnego masażu wykorzystuje się nie tylko dotyk o różnym nasileniu i częstotliwości. Masażyści dysponują szerokim asortymentem preparatów na bazie naturalnych olejków. To one zmniejszają dolegliwości bólowe, poprawiają płynność ruchów terapeuty, głęboko odżywiają i nawilżają skórę, a także stanowią element aromaterapii.

Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku optymalne reakcje dotyczą masaży wykonywanych na gołe ciało, co często wiąże się z koniecznością rozebrania się do zabiegu w gabinecie.

Dlaczego warto się rozebrać podczas masaży na całe ciało?

Aby rozluźnienie wybranych mięśni z pomocą masażu było realne, trzeba zastosować odpowiednią technikę i niekiedy też preparaty. Do ich zaaplikowania potrzebne jest odsłonięcie skóry. Zdarza się, że takie masaże realizuje się bez ubrania, ale w bieliźnie (własnej lub jednorazowej otrzymanej już w gabinecie).

Ma to wymiar czysto praktyczny. Ułatwia bowiem wykonanie masażu konkretnej części ciała, zwiększa skuteczność w przypadku stosowania preparatów z domieszkami olejków pielęgnacyjnych. Co więcej, zdjęcie odzieży minimalizuje ryzyko zabrudzenia jej od tłustych olejków do masażu.

Gdy masażysta wykonuje masaż twarzy (najczęściej łączony z masażem karku)  – czy do każdego masażu trzeba się rozebrać?

To, czy konieczne jest całkowite rozebranie się, zależy oczywiście od typu zabiegu, któremu zamierzamy się poddać. W przypadku masażu twarzy (w profesjonalnym gabinecie masażu) najczęściej nie ma potrzeby zdejmować całość odzieży, choć często pacjenci są proszeni o pozostanie wyłącznie w bieliźnie. Wynika to oczywiście z metody masażu twarzy, który da się wykonywać w połączeniu z innymi częściami ciała (np. masaż grzbietu lub dekoltu) – co wymaga odsłonięcia części ciała, by umożliwić działanie terapeucie. Taki współczesny masaż twarzy, łączony z zabiegiem na kark lepiej zatem wykonać bez odzieży. Dla komfortu masowanego ciało przykrywa się najczęściej ręcznikiem lub miękkim kocem.

Czy na masażu trzeba się rozebrać – jeśli masaż dotyczy okolic grzbietu i pleców

Czy zatem rozbieranie się do masażu jest naprawdę konieczne? Wszystko zależy od specyfiki zabiegu oraz indywidualnych preferencji. Pamiętajmy bowiem o tym, że to masowany ma się czuć komfortowo podczas terapii manualnej.

Najczęściej w sytuacji masaży całościowych rozbieramy się do bielizny. Może to być bielizna własna – miękka, wygodna, pozwalająca na pracę masażyście. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zabrudzi się ona od preparatów stosowanych podczas masażu. Jeśli kobieta pozostanie w biustonoszu, wówczas masażysta, zajmując się strefą pleców, rozepnie go, by następnie zapiąć zaraz po zabiegu. Częściej (ze względów praktycznych i higienicznych) korzysta się jednak z jednorazowej bielizny, otrzymywanej przed zabiegiem.

Co więcej, pacjenta okrywa się kocem, a odsłania się tylko aktualnie masowane partie ciała. Nie wiąże się to wyłącznie z kwestią skrępowania, ale utrzymania raczej temperatury ciała na odpowiednim poziomie. W przypadku masażu grzbietu koc pozostaje na dolnej części ciała (lędźwiach, pośladkach i nogach). Ma to doprowadzić do tego, że profesjonalne masaże są nie tylko skuteczne, ale też naprawdę komfortowe.

Klasyczny masaż tajski, czyli specjalistyczne masaże w ubraniu

Nie każdy masaż wymaga oczywiście rozebrania się. I nie ma tu nic do rzeczy profesjonalizm zabiegu. Istnieją bowiem terapie manualne, w których wręcz należy pozostać w ubraniu (np. masaże biurowe), a nawet założyć specjalny strój. Do takich specjalnych masaży zaliczają się choćby klasyczne masaże tajskie. Podczas wykonania tego masażu orientalnego pacjent ma na sobie luźny strój, niekrępujący ruchów, a zabieg przyjmuje formę zbliżoną do jogi.

Przygotowanie do masażu, czyli różne formy wykonywania masażu

Bez względu na to, czy wybierze się intensywny masaż klasyczny, spokojne zabiegi relaksacyjne lub prozdrowotne masaże tkanki łącznej – czasami zdarza się, że zabieg wymaga zdjęcia odzieży. Tylko tak bowiem da się dokładnie rozmasować tkanki oraz wmasować w skórę odpowiednie preparaty, zwiększające skuteczność terapii manualnej.

Jeśli zatem chcemy mieć pewność, czy na masażu trzeba się rozebrać, warto zasięgnąć informacji w gabinecie masażu – by otrzymać precyzyjną odpowiedź dotyczącą konkretnego zabiegu. A różne rodzaje masażu proponuje niejeden specjalista na naszej stronie.

Napisz komentarz