Podczas masaży relaksacyjnych wykorzystuje się różne techniki, znane choćby z masaży klasycznych. Oprócz tego masażyści chętnie sięgają także po dodatkowe akcesoria, które nie tylko zwiększają przyjemność i zapewniają lepszy relaks, ale też przynoszą wiele cennych korzyści dla zdrowia i urody. Dobrym tego przykładem są choćby niezmiernie popularne stemple ziołowe.
Czym są stemple ziołowe i kiedy warto je zastosować? Kto powinien skorzystać z takiego zabiegu? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Tajski masaż stemplami ziołowymi – na czym polega?
Skąd bierze się tak wielkie upodobanie wśród pacjentów do masażu stemplami ziołowymi? Wynika ono w głównej mierze z faktu, że jest to zabieg niezmiernie przyjemny i mocno relaksujący.
Masaż wykonywany stemplami jest niezmiernie prosty. Realizuje się go nie samymi dłońmi, lecz z pomocą białych, bawełnianych torebek (czasami wykonanych też z lnu), w których wnętrzu znajdują się specjalnie skomponowane mieszanki ziołowe. Ich wielkość zależy od masowanej partii ciała – sakiewki na twarz i dekolt są najczęściej mniejsze niż te dedykowane masażowi pleców czy nóg, choć niektórzy masażyści sięgają też po stemple średniej wielkości do masażu całego ciała.
Jak wygląda masaż stemplami ziołowymi krok po kroku? Wszystko zaczyna się od wypełnienia woreczków wcześniej zebranymi ziołami, by następnie podgrzać je w garnku w kąpieli olejowej (np. w oleju kokosowym) do odpowiedniej temperatury (stemple mają być ciepłe, ale nie zbyt gorące, żeby nie poparzyć skóry). Później odciska się stemple z nadmiaru oleju i przykłada woreczki do skóry osoby masowanej. Masowanie polega na wykonywaniu odpowiednich ruchów. Zaczyna się od delikatnego głaskania, by później przejść do mocniejszych technik, jak rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie. Podczas tej fazy woreczki wychładzają się i uwalniają substancje aromaterapeutyczne i cenne dla skóry składniki.
Masaż tajski stemplami ziołowymi – co może trafić do woreczków?
Jakie produkty wykorzystuje się w masażu stemplami ziołowymi? Najważniejsze jest oczywiście to, co wypełnia wnętrze ziołowych stempli. Podczas zabiegu stosuje się różne typy stempli zawierających mieszankę ziół i innych produktów roślinnych. Mogą być one suszone lub świeże. Dobór produktów zależy od tego, jakie efekty pragnie się uzyskać. Najczęściej ziołowe stemple zawierają takie składniki, jak:
- lawenda, nagietek, skórka pomarańczowa, liście eukaliptusa (działanie relaksujące),
- mięta, oregano, imbir lekarski (właściwości przeciwzapalne),
- rozmaryn, skórka cytrynowa (pobudzenie i dodanie energii).
Niektóre składniki potrafią wykazywać zróżnicowane działanie, jak choćby suszony nagietek, który działa zarówno relaksująco, jak i przeciwzapalnie. Niekiedy do mieszanki roślinnej dodaje się także olejki eteryczne. Wówczas jednak warto pamiętać, by takich stempli raczej nie nakładać na oczy, gdyż może to doprowadzić do podrażnień.
Masaże tajskie stemplami ziołowymi – wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Masaż stemplami potrafi wprowadzić ciało w stan kojącego odprężenia, na co wpływa także działanie aromaterapeutyczne. Dlatego zabieg jest szczególnie rekomendowany pacjentom zestresowanym, funkcjonującym w stanie mocnego napięcia nerwowego czy mocno przemęczonych.
Głęboki relaks to jednak nie jedyna korzyść dla pacjentów. Masaż stemplami ziołowymi wspomaga także krążenie krwi (lepsze dotlenienie tkanek) i limfy (wspiera detoksykację organizmu). Można też mówić w jego przypadku o częściowych właściwościach leczniczych (wspomagających terapię) – ze względu na rozluźnianie mięśni masaż posiada właściwości przeciwbólowe, a zastosowane w sakiewkach produkty mogą wspomagać leczenie stanów zapalnych. Masaż oddziałuje też na samą skórę – pomaga ją odżywić i uelastycznić. Oleje i zioła potrafią dodatkowo poprawić poziom nawilżenia i dostarczyć skórze wiele cennych składników odżywczych. Trudno się zatem dziwić, że dla wielu osób właśnie właściwości odmładzające staną się tymi, które przekonają ich do skorzystania z zabiegu.
Choć masaż stemplami wykazuje szereg cennych właściwości dla zdrowia i urody, nie zawsze można z niego skorzystać. Do najczęstszych przeciwwskazań zaliczają się:
- infekcje,
- gorączka,
- stany zapalne skóry, otwarte rany ,i inne uszkodzenia skóry,
- problemy z krzepliwością krwi,
- choroby nowotworowe,
- choroby żylne.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy przed zabiegiem skonsultować się ze swoim lekarzem, a także zgłosić wszystkie dolegliwości masażyście jeszcze zanim przystąpi on do masażu.
Masaż stemplami ziołowymi – naturalny sposób na lepsze samopoczucie
Masaż stemplami ziołowymi to przyjemny i naturalny sposób na relaks, z którego korzysta wiele osób. Oprócz przynoszenia odprężenia działa przeciwbólowo, a jego właściwości odmładzające docenia wiele pacjentek i pacjentów gabinetów masażu. Może to również zabieg dla Ciebie?