Masaż twarzy to nie tylko przyjemny sposób na relaks. Wiele osób wykonuje go regularnie, by zachować młodzieńczy wygląd skóry lub pozbyć się niechcianych zmarszczek czy innych oznak starzenia skóry.
Co zrobić, by skóra odzyskała świetlistość i jędrność? Jaki masaż daje najlepsze efekty i czego możemy po nim oczekiwać? O tym przeczytacie poniżej.
Jak starzeje się skóra twarzy? Masaż twarzy zmarszczki
Choć większość z nas pragnie ten proces opóźnić, skóra starzeje się już od ok. 25.-30. roku życia, na co wpływ mają zarówno procesy wewnętrzne, jak i szereg czynników zewnętrznych. Do pierwszej grupy zaliczają się zmiany hormonalne i genetyczne, choroby, odwodnienie, niedobory składników (mikro i makroelementów, witamin). Do drugiej natomiast promieniowanie UV, nieprawidłowa pielęgnacja, stosowanie niektórych leków. Z czasem w skórze dochodzi do obniżenia produkcji elastyny i kolagenu oraz coraz mniejszej ilości kwasu hialuronowego w organizmie. W efekcie staje się ona bardziej wiotka, traci sprężystość, co widać przede wszystkim na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach.
Choć postępujących procesów nie da się całkowicie wyeliminować, można je opóźnić, choćby wykonując regularny masaż twarzy i szyi.
Automasaż twarzy w każdym wieku – czy masaż twarzy odmładza?
Podstawą dbania o skórę powinna być przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja, w tym oczyszczanie i odżywianie skóry z pomocą właściwych kosmetyków, w tym kremu dopasowanego do wieku, typu i kondycji skóry.
Równie pomocne bywają automasaże, które wykonuje się samodzielnie czubkami palców, szpatułkami lub specjalnym masażerem. Zabieg rozpoczyna się od dołu i z wolna postępuje w górę twarzy. Jeśli wykonuje się go wyłącznie opuszkami okrężnymi ruchami, na grubszej skórze (podbródek i okolice żuchwy, policzki, czoło i partie skroni) stosuje się mocniejsze ruchy: uciskanie, ugniatanie, których zadaniem jest pobudzenie krążenia krwi. W delikatniejszych miejscach (okolice oczu) wykorzystuje się głaskanie i oklepywanie, co poprawia napięcie i jędrność skóry. Masaż można powtarzać nawet dwa razy dziennie. W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją pozwala zachować młodzieńczy wygląd na długie lata.
Profesjonalne zabiegi w gabinecie masażysty – co wybrać?
Masaż odmładzający twarzy, który ujędrnia skórę, warto też wykonywać w profesjonalnym gabinecie, do znalezienia choćby za pośrednictwem naszej strony.
Każdy zabieg powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb skóry, jej kondycji i wieku osoby masowanej. Który masaż najlepiej wyprasuje zmarszczki i da skórze młodzieńczy blask? Najczęściej wybieranymi masażami są:
- masaż Kobido,
- masaż Kassaji,
- masaż bańkami.
Pierwszy z wymienionych to sekret urody kobiet z Kraju Kwitnącej Wiśni. Działa w głębokich warstwach skóry i pobudza ją do intensywnej regeneracji. Co więcej poprawia krążenie krwi i limfy, zwiększając dotlenienie tkanek i usuwając obrzęki. Masaż Kobido składa się z kilku etapów: relaksacyjnego, drenażu i liftingu bez skalpela.
Masaż Kassaji to bardziej relaksujący zabieg na młody wygląd, wykonywany kamieniami wulkanicznymi. Jego zadaniem jest usunięcie nagromadzonej limfy, a przez to redukcja obrzęków, sińców i przebarwień.
Dużą popularnością cieszy się też masaż twarzy silikonową bańką, którego celem jest poprawa ukrwienia górnych warstw skóry, co pozwala dotlenić tkanki, usunąć nadmiar limfy, wygładzić skórę i poprawić owal twarzy.
Pobudzenie krążenia krwi, napięta skóra – jak odmładzający masaż twarzy wpływa na kondycję skóry?
Dobrze wykonany masaż twarzy i szyi – ten samodzielny i w gabinetach masażu – potrafi przynosić wiele korzyści dla skóry. Jego intensywność i rodzaj trzeba dobrać oczywiście do kondycji i naturalnej wrażliwości skóry. Jeśli jednak zdecydujemy się na to, by co jakiś czas wykonać masaż twarzy i szyi, możemy liczyć na to, że wystąpi rozluźnienie mięśni twarzy oraz poprawa owalu twarzy (np. usunięcie drugiego podbródka), staną się mniej widoczne zmarszczki mimiczne (wokół kącików ust, na czole).
Masaż wygładza skórę, usuwa stany napięcia mięśniowego, a także pobudza krążenie krwi (lepsze dotlenienie tkanek) i przepływ limfy (mniejsze obrzęki i sińce pod oczami, ładniejszy naturalny koloryt cery). Co więcej regularne korzystanie z pomocy masażysty trwale podnosi elastyczność skóry i ma właściwości wzmacniające skórę – stymuluje bowiem produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg wykazuje ponadto działanie relaksujące i wyciszające, a także pomaga usuwać martwy naskórek, dzięki czemu do skóry łatwiej docierają cenne substancje odżywcze ze stosowanych preparatów nawilżająco-odżywczych.
Masaż twarzy na zmarszczki – podsumowanie
Podczas skutecznego masażu twarzy można liczyć na to, że poprawie ulegnie owal twarzy, uda się uzyskać zdrowy koloryt skóry, mięśnie twarzy staną się mniej napięte, przez co widoczne zmarszczki się wygładzą, a intensywność powstawania nowych spadnie.
Zabieg ma działanie uelastyczniające i modelujące, nie wymagając stosowania środków farmakologicznych czy uciekania się do skalpela. Warto zatem przetestować jego skuteczność na własnej skórze, gdy zależy nam na tym, by zachować młodość na dłużej.