Praca masażysty, choć może wydawać się przyjemna i relaksująca, bywa naprawdę angażująca i wymagająca. Warto zatem zadbać o odpowiednią ergonomię działania, co przekłada się tylko na dobre samopoczucie i kondycję osoby masującej, ale też odczucia pacjenta.
Na czym polega ergonomia pracy masażysty? Jak odpowiednio zadbać o jego dobrostan? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Ergonomia pracy masażysty – na co wpływa?
W zawodzie masażysty, jak i w wielu innych profesjach, trzeba zadbać o stanowisko pracy oraz o swój komfort podczas wykonywania obowiązków służbowych. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości, w tym przeciwdziałać zwyrodnieniom kręgosłupa (praca stojąca), problemom ze stawami i układem krążenia. To wszystko może prowadzić do gorszego samopoczucia, przemęczenia i słabszej koncentracji, a w rezultacie do pogorszenia jakości realizowanych usług czy osłabienia relacji z klientami. Warto zatem zadbać o to, by uporządkować swoją przestrzeń do pracy oraz zadbać o siebie na co dzień.
Techniki masażu a ergonomia pracy – co warto o tym wiedzieć?
Podczas poszczególnych typów masażu wykorzystuje się różne techniki manualne – czasami wymagają one precyzji, innym razem opracowuje się większe grupy mięśniowe, aby fizykoterapia przyniosła jak najlepsze rezultaty dla pacjenta. Trzeba zatem zapewnić sobie właściwy strój, który nie krępuje ruchów, zapewniając pełną swobodę w opracowywaniu różnych partii mięśni u pacjenta.
Warto zadbać zatem o to, by przybierać odpowiednią postawę i stosować dobrą technikę pracy, co zmniejsza ryzyko przeciążeń i urazów u terapeuty.
Kluczowe jest oczywiście to, by przybierać właściwą pozycję ciała: na prostym kręgosłupie (unikać przekrzywiania pleców) i lekko ugiętych nogach (pozwala to zminimalizować szereg przeciążeń). Powinno się też dbać o niewykonywanie masażu wyłącznie w jednej pozycji. Co więcej niezbędne jest stosowanie płynnych ruchów oraz używanie całego ciała, co pozwala na równomierne rozłożenie nacisku i odciążenie rąk i pleców, szczególnie obciążonych w pracy masażysty.
Higiena pracy – organizacja wizyt
Równie ważne w pracy masażysty jest właściwe planowanie dziennego kalendarza wizyt. Należy unikać wprowadzania zbyt wielu klientów do grafiku czy rezygnacji z regularnych przerw. Pozwala to zapewnić czas na niezbędną regenerację i odpoczynek, co zapobiega nadmiernemu zmęczeniu i ewentualnym urazom, a także pozwala utrzymać dobry nastrój – ważny w kontaktach z klientami.
Jak wybrać odpowiedni stół do masażu – sposób na to, by zapobiec chorobom przeciążeniowym?
Nie da się ukryć, że na ergonomię pracy masażysty i fizjoterapeuty wpływa w dużej mierze dobór sprzętu i akcesoriów, których najważniejszym elementem jest stół do masażu.
Do wyboru są różne typu konstrukcji. Do najczęściej stosowanych zaliczają się:
- stoły stacjonarne,
- stoły mobilne (składane).
Wyróżnia się też klasyczne stoły do masażu w pozycji leżącej lub takie, które umożliwiają wygodną realizację zabiegu na siedząco.
Na co powinien zwracać uwagę masażysta, podczas wybierania stołu? Oczywiście na jakość wykonania i trwałość. Z punktu widzenia pacjentów – na wygodę leżenia. A co z potrzebami samego terapeuty? Co powinieneś sprawdzić?
Abyś mógł pracować swobodnie, kluczowa jest wysokość stołu. Dłonie masażysty mają swobodnie opierać się na blacie przy zachowaniu postawy stojącej. Blat powinien sięgać mniej więcej do wysokości ok. 2/3 uda terapeuty. Oczywiście należy uwzględnić też posturę pacjenta, dlatego tak dobrze sprawdzają się stoły rehabilitacyjne z regulowaną wysokością.
Rozmieszczenie akcesoriów i ogólne warunki w gabinecie
Ergonomia pracy to też dobrze zaprojektowany gabinet – jako całe wnętrze. Liczy się rozmieszczenie poszczególnych mebli, w tym półek i szafek z niezbędnymi akcesoriami, by zawsze znajdowały się pod ręką. Miejsce powinno być odpowiednio duże, by masujący mógł bez przeszkód poruszać się wokół stołu.
Nie można ponadto zapominać o takich kwestiach, jak właściwe oświetlenie (nastrojowe i przyjemne, nie utrudniające jednak realizacji zadań), wyciszająca muzyka, brak hałasów dochodzących z zewnątrz, a także właściwa temperatura (22-24 stopnie Celsjusza). Te wszystkie czynniki nie tylko wpływają na komfort pacjenta, ale też przekładają się na samopoczucie fizjoterapeuty, który często przebywa w takim gabinecie przez wiele godzin każdego dnia.
Kompleksowe dbanie o siebie z każdej strony – pomoc w utrzymaniu zdrowia
Co jeszcze zrobić, by utrzymać odpowiedni nastrój i dobrą kondycję fizyczną w pracy masażysty? Niezbędne jest nie tylko regularne podnoszenie kwalifikacji zawodowych, ale też ogólne dbanie o zdrowie. Pomocne bywają w tym regularne ćwiczenia fizyczne, prawidłowo zbalansowana dieta, aktywny tryb życia oraz… korzystanie z masażu.
Wygoda pracy masażysty a prawidłowe wykonanie zabiegu i zadowolenie pacjenta
Praca fizjoterapeuty naraża go na szereg obciążeń i ryzyko nieprzyjemnych urazów i kontuzji. Dlatego tak ważne jest zadbanie o środowisko pracy, co znacząco ułatwia dodanie sił oraz sprzyja utrzymaniu optymalnej kondycji przez długi czas – dla dobra masującego i masowanego.